Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Lietuvių išgelbėti lenkų buriuotojai darė klaidų

Atliktas tyrimas dėl Baltijos jūros, netoli Lietuvos nuskendusios lenkų jachtos „Xela“.

Kaltininkė - lenkų jachta „Xela“.
Kaltininkė - lenkų jachta „Xela“. @ nuotr.

Incidentą sukėlė burė

 

Nors dėl jūrų kelto „Athena Seaways” ir Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnio pagalbos nei vienas jachtos „Xela“ įgulos narys nenukentėjo, Lenkijos jūrinių incidentų tyrimo komisija jachtos „Xela“ avariją paskelbė kaip „labai rimtą incidentą jūroje“.

Jis įvyko 2019 m. birželio 22-osios rytą. Birželio 21-osios vakare iš Klaipėdos uosto išplaukusi lenkų jachta „Xela“ pasuko link Lenkijos. Naktį jūroje pūtė iki 15 metrų per sekundę vėjas, buvo 1,5-2 metrų bangos. Prognozės buvo palankios - vėjas turėjo rimti.

Pradžioje jachtoje užstrigo burės nuleidimo mechanizmas. Tarp bangų šokdinamoje jachtoje dalis įgulos narių pradėjo jausti sunkius jūros ligos padarinius. Iš viso jachtoje buvo aštuoni  lenkai. Trims įgulos nariams reikėjo pagalbos. Ypač sunkioje padėtyje atsidūrė viena moteris.

Situaciją pablogino ir tai, kad jachtos viduje aptikta įsiliejusio vandens, iš apatinių jachtos patalpų sklido aštrus kvapas.  

Jachtos įgula 5 val. ryto išsiuntė pagalbos signalą. Jį priėmė Klaipėdos ir Kaliningrado jūros gelbėjimo tarnybos. Lietuvos tarnyba nurodė, kad netoli jachtos yra jūrų keltas „Athena Seaways”. Jis įvykio vietoje atsirado po 40 minučių ir ėmėsi gelbėti jachtos įgulą.

Visi jachtos įgulos nariai buvo paimti greitaeigiu kateriu ir atplukdyti į keltą. Buvo iškviestas sraigtasparnis ir sunkios būklės moteris išgabenta į ligoninę Klaipėdoje. Kiti jachtos įgulos nariai į Klaipėdą plaukė jūrų keltu. Iš uosto greitosios pagalbos mašinos juos išgabeno į ligoninę, o patikrinus sveikatą jie buvo išleisti

Incidentas įvyko maždaug už 27 jūrmylių (apie 50 kilometrų) nuo Klaipėdos į pietvakarius.

Lenkijos jūrinių incidentų tyrimo komisija ataskaitoje teigia, kad sugedusi ir nevaldoma jūroje palikta 1985 m. statyta beveik 12 m ilgio jachta „Xela“ greičiausiai nuskendo. Kai ji jūroje liko viena siluetas Lietuvos kariuomenės radare, pagal lenkų tyrėjų duomenis, buvo matomas dar apie dvi valandas.

Lenkijos jūrinių incidentų tyrimo komisija detaliai pateikė informaciją apie gelbėjimo operaciją, kurią atliko keltas „Athena Seaways”.

 

Pasklido stiprus kvapas

 

Plaukiant iš Klaipėdos incidentas dėl burės pakėlimo mechanizmo gedimo įvyko dar birželio 21-osios vakare apie 23 val. Užsikirtus mechanizmui nepavyko nuleisti pagrindinės burės. Plaukiant bandyta gedimą pašalinti, bet nesėkmingai.

Apie 4,30 val. jachtoje pasklido stiprus kvapas. Kapitonas apžiūrėjęs apatines patalpą aptiko nedidelį vandens kiekį. Šaltinio iš kur sklido kvapas ir kodėl jachtoje atsirado vandens jis nerado. Buvo įjungtas elektrinis siurblys, kuri iš vidaus patalpų pumpavo vandenį. Nepaisant to vandens jachtos viduje daugėjo.

Kvapas buvo stiprus. Anksčiau jūros liga nesirgęs kapitonas pajuto jos simptomus, įtarė, jog apsinuodijo nežinomomis dujomis. Iš 8 įgulos narių tik du nejautė jūros ligos simptomų, kuriuos greičiausiai sustiprino ir stiprus kvapas.

Kai kapitonas nurodė įgulos nariams apsivilkti gelbėjimosi liemenes, pasirodė, kad viena įgulos narė moteris yra išsekusi. Tada ir nuspręsta kreiptis pagalbos. Vykdant gelbėjimą moteris buvo sunkios būklės - be sąmonės, todėl ir iškviestas karinis sraigtasparnis. Po kelių dienų ligoninėje minėta moteris atsigavo.  

Incidento ir gelbėjimo metu paaiškėjo, kad jachtoje buvo problemų ir su ryšio priemonėmis. Su jachta nepavyko susisiekti Lenkijos gelbėjimo tarnyboms, tačiau iš „Athena Seaways” su jachta užmezgstas ryšys.

 

Jachtos „Xela“ pamokos

 

Lenkijos jūrinių incidentų tyrimo komisija padarė išvadas, kodėl jachtoje įvyko incidentas.

Dalis įgulos narių buvo patyrę buriuotojai, turėjo licencijas, netgi buvo dalyvavę regatose. Tarp įgulos narių buvo ir naujokų. Neįvertinta tai, kad kai kurie įgulos nariai buvo itin jautrūs jūros ligai. Jautrumas, nepaisant to, kad vartojo vaistus, pasireiškė jau plaukiant į Klaipėdą. Komisija padarė išvadą, kad tai turėjo būti įvertinta ir jūros ligai itin jautri moteris iš Klaipėdos turėjo būti išsiųsti atgal į Lenkiją sausuma.  

Konstatuota, kad pagrindinės burės nuleidimo mechanizmas jachtoje galėjo užstrigti dėl neteisingai pasirinkto burės rifavimo momento.

Dar viena klaida galėjusi būti tai, kad užstrigus burės nuleidimo mechanizmui, burė buvo užtvirtinta laivo simetrijos ašyje, o kelionę prieš vėją toliau nuspręsta tęsti užvestu varikliu. Tai galėjo perkrauti senus laivo akumuliatorius, nuo jų ėmė sklisti nuodingos dujos, ko įgula nepastebėjo. Įprasta, kad užkaitus akumuliatorių elektrolitui susidaro vandenilio sulfitas, kurio kvapas yra lyg supuvę kiaušiniai. Tai taip pat, plaukimas su užfiksuota bure ir varikliu neva padidino jachtos siūbavimą, todėl dalis įgulos narių pajuto didelius jūrligės simptomus.

Įtariama, kad galėjo būti sugedusi ir rankinė tualeto pompa. Įprastai ji tualeto turinį išpildavo tiesiai už borto. Jachtoje nebuvo kanalizacijos cisternos. Gali būti, kad per sugedusios pompos mechanizmą į jachtą sunkėsi vanduo. Tačiau neatmesta prielaida ir dėl nesandaraus laivo korpuso.

Daugelis jachtos „Xela“ avarijos išvadų remiasi tik prielaidomis, nes pati jachta nuskendo, o jos įgulos nariai komisijai pateikė skirtingus komentarus ir vertinimus.  

Po šio įvykio Lenkijos jūrinių incidentų tyrimo komisija rekomendavo atnaujinti Lenkijos jachtų buriuotojų ir vadovų žinyną įtraukiant situaciją su jachta „Xela“.

Fotoreportažas
  • Lietuvių išgelbėti lenkų buriuotojai darė klaidų-Foto-nr-9118_9119.jpg
  • Lietuvių išgelbėti lenkų buriuotojai darė klaidų-Foto-nr-9118_9120.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Lietuvių išgelbėti lenkų buriuotojai darė klaidų"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.