Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus

Jūrų muziejus negalėjo neatsirasti Londone. Didžioji Britanija kažkada karaliavusios viso pasaulio jūrose ir vandenynuose.

@ nuotr.

Atidaryme dalyvavo 11 metė princesė – dabar karalienė

                           

1934 m. specialiu Parlamento aktu Londono rajone Grinviče buvo įsteigtas Nacionalinis jūrų muziejus (National Maritime Museum). 1937 m. balandžio 27-ąją muziejų iškilmingai atidarė karalius Jurgis VI. Iškilmėse dalyvavo vienuolikmetė karaliaus Jurgio VI dukra princesė Elžbieta, vėliau tapusi karaliene Elžbieta II.

Nuo seniausių laikų Grinvičas, prisiglaudęs ties Temzės upės vingiu, yra vieta, kur prasidėdavo ir baigdavo reikšmingiausios kelionės jūra. Čia švartuodavosi romėnų laivai. Čia gyveno karalius Henrikas VIII. Uoste budėjo karinis jūrų laivynas, o Karolis II įsteigė Karališkąją observatoriją, įpareigodamas rasti būdą kaip nustatyti geografinę ilgumą.

 

Jūrininkų palydovai

 

Londono nacionalinis jūrų muziejus yra didžiausias šiai temai skirtas muziejus Didžiojoje Britanijoje, o gal ir visame pasaulyje. Jo kolekcijoje yra apie pustrečio milijono eksponatų, suskirstytų į temines ekspozicijas, atspindinčias visą didingą laivybos istoriją, kuria didžiuojasi Anglija. Muziejuje saugomi ir eksponuojami britų, olandų ir kitų šalių dailininkų marinistų paveikslai, vertingi istoriniai rankraščiai bei žemėlapiai, kuriuose pažymėtos žemės kai kuriais atvejais jau yra išnykę, senų laivų projektai, astronominiai bei navigaciniai prietaisai, jūrininkams rodę kelią ir laiką.

 

Muziejus susietas su Grinviču

 

Nacionalinis jūrų muziejus įsikūręs istorinių XVII amžiaus pastatų komplekse. Tarp jų yra ir garsioji Grinvičo observatorija, per kurią eina nulinis meridianas. Viena iš mėgstamiausių muziejaus lankytojų pramogų – nusifotografuoti ant nulinį meridianą žyminčios linijos, viena koja stovint Rytų pusrutulyje, o kita – Vakarų. Be to nulinis meridianas dar pažymėtas iš observatorijos kupolo sklindančiu žaliu lazerio spinduliu, nukreiptu tiesiai į šiaurę.

Grinvičas - tai vieta, nuo kurios skaičiuojamas laikas. Turbūt visiems girdėtas terminas GMT (Greenwich Mean Time), žymintis laiko juostas, rodo, kiek valandų tam tikros vietovės laikas skiriasi nuo Grinvičo laiko. Nuo 1953 m. Grinvičo Karališkoji observatorija yra Nacionalinio jūrų muziejaus padalinys.

 

Didvyrių galerija

 

Londono jūrų muziejuje saugoma portretų kolekcija nusileidžia tik Nacionalinei portretų galerijai. Čia galima pamatyti garsiausių admirolų, kapitonų, karvedžių, jūrų keliautojų, atradėjų atvaizdus. Admirolui Nelsonui, Anglijos nacionaliniam didvyriui, skirta ištisa galerija, kurioje galima susipažinti su jo biografija, mūšių, kuriuose dalyvavo, aprašymais. Ekspozicijoje lankytojų dėmesį ypač traukia admirolo munduras, kurį vilkėdamas jis vadovavo paskutiniam mūšiui. Munduro petys suplėšytas skeveldros – sužeidimas Trafalgaro mūšyje 1805 m. admirolui buvo mirtinas. Asmeniniai admirolo Nelsono daiktai, jo bendražygių prisiminimai, iš kurių pavyzdžiui galima sužinoti, kad didysis karvedys kentėjo nuo... jūros ligos.

 

Kariatidžių ekspozicija

 

Nacionaliniame jūrų muziejuje lankytojai gali susipažinti su gausia senovinių ginklų kolekcija – kardai, peiliai, pistoletai, laivų artilerija.

Eksponuojami įvairių laikotarpių karinės uniformos, medaliai, skiriamieji ženklai. Lankytojų susidomėjimą kelia ir kariatidžių – skulptūrų, įtaisomų Londono pasididžiavimas laivo priekyje, kolekcija.

pat XX a. pradžios, gyvavo tradicija laivo priekį papuošti įvairiomis skulptūromis, dažnai  - grakščių moterų figūromis. Su šia tradicija susiję daug mįslingų ir linksmų istorijų.

 

Karo trofėjai

 

Kai kurie muziejaus eksponatai – paveikslai bei laivų modeliai,  po Antrojo pasaulinio karo atgabenti iš Vokietijos. Dėl jų muziejus ne sykį buvo kritikuotas kaip dėl „karo metu pagrobtų kultūros vertybių“.

Atsakydamas į kritiką, Nacionalinis jūrų muziejus teigia, kad vertybės iš Vokietijos atiteko Didžiajai Britanijai kaip karo trofėjai vykdant Potsdamo konferencijos sąlygas.

Muziejaus ekspozicijos nušviečia ne tik praeitį, bet ir dabarties aktualijas, susijusias su pasaulio vandenynu bei laivyba, o taip pat ir žvelgia į ateitį. Ypatingas dėmesys skiriamos aplinkosaugos ir vandenyno resursų tausojimo problemoms. O lankytojams su vaikais muziejaus lankymas tampa tikru nuotykiu – jiems jūrininkystės istorija ir gelmių paslaptys atskleidžiamos žaismingai ir interaktyviai.

 

Unikalios kolekcijos

 

Daugiau nei šimtą tūkstančių pavadinimų specializuotos literatūros, rankraščių, jūrų žinynų, žemėlapių sauganti biblioteka yra didžiausia pasaulyje. Kai kurie egzemplioriai, išleisti XV amžiuje yra unikalūs. Leidinius galima tyrinėti kiekvieną dieną atidarytoje skaitykloje.

Nacionalinis jūrų muziejus bendradarbiaudamas su kitais Didžiosios Britanijos ir viso pasaulio muziejais reguliariai rengia keliaujančias temines parodas, taigi jo lobius galima pamatyti ne tik kelionės į Londoną  metu, bet ir kitose šalyse.

 

Fotoreportažas
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3971.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3972.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3973.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3974.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3975.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3976.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3977.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3978.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3979.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3980.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3981.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3982.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3983.jpg
 • Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus -Foto-nr-3970_3984.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Londono pasididžiavimas - nacionalinis jūrų muziejus "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.