Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Medicininė patirtis pasaulinės kompanijos laivuose

Tremtyje gimusio, Klaipėdos rajono Antkopčio kaime gyvenusio, o dabar Druskininkuose chirurgu dirbančio Kazio Barniškio gyvenime ypatingą vietą užima jūra ir vandenynai

K.Barniškis prie laivo „SaiBOS FDS” 2001 m.
K.Barniškis prie laivo „SaiBOS FDS” 2001 m. @ nuotr.

Plaukimo įspūdis Lenos upe                                                                                                                                        

 

Iš Jakutijos, kur gimė Buluno kaime, įsiminė, kaip medicinos punktą, kur dirbo jo tėveliai, inspektavęs rusų chirurgas jam padovanojo nedidelį plastikinį kateriuką.

Iš to laiko atmintyje įstrigo ir kelionė katerio traukiama medine barža į Jakutską.     

Pakeliui Žiganske šeima persėdo į garlaivį. Susidomėjimą kėlė laivo įranga, didelė garo mašina.

Jūrininku netapo, nors nepažinti toliai visada traukė. Užaugo tarp medicinos instrumentų. Mama dirbo akių ligų klinikoje medicinos seserimi. Tėtis - Lietuvos atsargos kariškis, mokytojas su Pedagoginio instituto diplomu, tremtyje mokėsi Medicinos mokykloje, kad padėtų vietiniams jakutams. 

Grįžus į Lietuvą K.Barniškiui nekilo abejonių, kad turi studijuoti mediciną. Svarstė, gal tam įtakos turėjo ir tėvelio noras būti gydytoju. Jo tėtis Kazimieras Barniškis 1932-1933 m. buvo mokęsis Kaune Medicinos institute. Tačiau po 1,5 metų neradus paramos mokslui, turėjo pereiti į Lietuvos karo mokyklą.

Tęsdamas šeimos tradiciją jo sūnus Medicinos institutą baigė 1975 m., o nuo 1976 m. dirba Druskininkų ligoninėje chirurgijos, urologijos, medicinos vadybos srityse.

 

Pažintis su vandenynu

 

Įspūdis iš jaunystės su dovanotu laiveliu, plaukimu Lenos upe, kuri pagal plotį panaši į Kuršių marias, niekur nedingo.

Galimybė išplaukti laivais pasitaikė jau laisvoje Lietuvoje. Klaipėdoje dalyvavo jūrininkų įdarbinimo kompanijos „Gretimybė” paskelbtame konkurse. Jis buvo surengtas dėl tarptautinės įmonės „Saipem” darbuotojų sveikatos priežiūros jos laivuose, kurie dirbo įvairiuose regionuose.

Taip prasidėjo K.Barniškio pažintis su gydytoju Frano Mika, gilinimasis į Profesinę mediciną (Occupational Medicine), darbas specializuotuose laivuose tarptautiniuose vandenyse. Jį pavyko suderinti su darbu Druskininkuose neatitrūkstant nuo chirurgijos ir urgentinės medicinos Lietuvoje.

Taip 2001 m. atsidūrė naujame dinaminio pozicionavimo laive „SaiBOS FDS”. Jis buvo statytas Pietų Korėjoje „Samsung” laivų statykloje. Pradžia - trijų savaičių navigacija per Ramųjį vandenyną, kuris nebuvo ramus.

„Supdavomės, tačiau didesnių problemų neturėjau nei aš, nei įgulos nariai. Drausmė laive buvo pirmoje vietoje - laikytasi sauso įstatymo. Kokių nors nesusipratimų nebuvo. Kaip chirurgas – visiškai nebijojau lengvų traumų, ar atsitiktinių sužalojimų, kurie, esant drausmingam kolektyvui, būdavo pavieniai”, - pirmąją pažintį su vandenynu prisiminė K.Barniškis.

Darbas „Saipem Med” sistemoje 2001-2007 m. K.Barniškiui paliko įvairiapusių prisiminimų. Galybė įspūdžių, įvairiausių kelionių. Darbai Meksikos įlankoje, Rytų Atlante prie Angolos,  Roterdame Olandijoje, Keiptaune Pietų Afrikoje. Nigerijos pietinėje dalyje, Šiaurės jūroje.

Nesuskaičiuojamos pažintys su įvairiais žmonėmis, aukštos kvalifikacijos kapitonais, navigatoriais, įvairiomis medicininėmis tarnybomis.

Jūrininko profesiją jam buvo nepaprastai įdomi, atvėrė naujų žinių apie jūrose ir vandenynuose dirbančius žmones. Treniruotės Roterdame (Olandija), po kelių metų Pavijoje (Italija) - davė daug naujų patirčių. Išgyvenimas jūroje, gaisrų gesinimas, aliarmai - ritmas, kuriuo gyveno 6 metus. 

 

Gydytojo pareigos laive

 

Darbas aplinkoje, kai esi vienintelis medikas tarp 200 įvairių specialybių žmonių buvo įdomus, įvairus, reikalavo ir organizacinių gebėjimų.

„Nuolatinis bendravimas su „Saipem Med” atstovais, naudojimasis įvairiomis komunikacijomis, pirmosios medicininės pagalbos grupių ruošimas, medicininės pagalbos etapai,- paruošimas medicininei evakuacijai, reguliarios sanitarinės higieninės inspekcijos – tik dalis to su kuo susiduria laivo gydytojas”, - prisimena K.Barniškis.

Laivuose naudojamos įvairios medžiagos. Su jomis reikia elgtis atsargiai, atsižvelti į jų sudėtį, savybes. Laivo gydytojas kontroliuoja, kaip jos laikomos. Jis sudaro lakoniškus sąvadus, kad būtų paprasčiau suprasti teisingą jų vartojimą, aiškina personalui, kaip išvengti galimų apsinuodyjimų, kokių veiksmų imtis, jei taip atsitiktų.

Laivo gydytojas privalo suprasti visus įmanomus sveikatos sutrikimus. Jis laive įgulos nariui ir „šeimos gydytojas”, ir psichologas, ir patarėjas.

Gydytojas nuolat turi kontroliuoti maisto kokybę, ruošimo procesą, maisto atsargų laikymą. „Galiu pasidžiaugti, kad karjeros jūroje metu visada išvengdavome galimų nesklandumų, nes nuolat vyko sveikatos, saugos, saugios darbo aplinkos inspektavimas”, - prisiminė K.Barniškis.

„Saipem” kompanija vykdo globalius projektus. Joje nuolat keisdavosi specialistų grupės iš įvairių regionų - Azijos, Okeanijos, Afrikos, Europos.

 

Susidūrė su pandemija

 

K.Barniškis prisiminė, kad 2002–2004 m. kai kuriuose pasaulio regionuose susidūrė su ūmiu virusinės kilmės respiraciniu susirgimu (SARS). Tai buvo kažkas panašaus į mūsų laikų pandemiją, tik dabar ji masiškesnė.

Prisimena, kad protrūkio metu buvo padidintas dėmesys - akcentuota atvykusių kontrolė, higienos būklė, naudota priešgripinė vakcina. Laivo gydytojas privalėjo papildomai vakcinuoti, kontroliuoti jūrininkų būklę, sekti pašalinius reiškinius. Teko organizuoti vakcinų užsakymus, jų naudojimas buvo griežtai kontroliuojamas.

Susidurta ir su maliarija, ypač tropinės Afrikos platumose. Vyko aktyvi profilaktika prieš maliariją, jos sekimas, tyrimai ir gydymas. Įgulai buvo privaloma vartoti priešmaliarinius preparatus. Projektą iniciavusios kompanijos vykdydavo pasirinktinės kontrolės programą.  K.Barniškiui teko rinkti mėginius, panašiai kaip sporte, kai vykdoma Dopigo kontrolė. Atsiradus pažeidimų darbuotoją įspėdavo, o jei pažeidimai tęsdavosi – šalino iš projekto.

„Saipem Med” gydytojams nuolat vykdavo teoriniai ir praktiniai užsiėmimai. Juose ir K.Barniškiui tekdo ruošti pranešimus pagal savo darbo rezultatus.

„Ruošiau oficialų pranešimą konferencijai Milane. Pirminiuose medicininiuose kursuose lankiausi Rumunijos sostinėje Bukarešte. Nustebino Rumunijos lygis. Nemačiau sklandžiau dirbančių gelbėjimo tarnybų ir skraidančių gydytojų bendradarbiavimo. Vyko bendras projektas su JAV medicininėmis tarnybomis”, - prisiminė K.Barniškis.

 

Buvo ir sėkmių, ir nerimo

 

Jam teko dirbti ir Šiaurės jūroje Norvegijos laive „Scandy Bergen”, kuris buvo kiek mažesnis. Anot jo, norvegai buvo vieni iš nuoširdžiausių pašnekovų.

Keistoka darbo vieta buvo Nigerijoje, nes ir pati šalis su vidinėmis įtampomis ir problemomis. Čia nuo 2003 m. eksplotuotas naftos telkinys nuo 1400 iki 1700 m gylyje, jūroje už 200 kilometrų nuo Port Harcourt. Prancūzų kompanija vykdė išmetamų – deginamų dujų suskystinimo projektą.

„Mano ciklo metu liepsnojantys naftos gavybos fakelai prigeso ir tai buvo ženklas, kad projektas sėkmingas. Tiesa, buvo ir nerimą keliančių momentų, kai dirbant „Barge Ventura” kilo maištas ir visi objekto biuro darbuotojai tapo įkaitais, tarp jų ir aš”, - į tą laiką mintimis grįžo K.Barniškis.

Darbo laiką „Saipem med“ sistemoje jis vertino kaip didžiulę sėkmę. Didžiavosi, kad galėjo dalyvauti sėkminguose projektuose, kai pasiekta įdomių technologinių rezultatų, kartais net pasaulio rekordų naftos ir dujų pramonėje.

„Džiaugiausi, kad galėjau padėti šimtams žmonių spręsti kai kurias kylančias sveikatos problemas, atlikau profilaktines procedūras, vykdžiau sveikatos planų reikalavimus, šviečiau žmones „Saibos/Saipem FDS“, „Skandi Bergen“, „Barge Venture“ objektuose.

Tapau „International Maritime Medicine” nariu,  būdamas globalizuotoje „Saipem Med” sistemoje, kur vienu metu dirba apie 60 gydytojų įvairiose pasaulio vietose. Bendravau su labai įdomiais žmonėmis, su kai kuriais išlieka ryšiai ir iki šiol”, - sakė K.Barniškis.

 

 

Fotoreportažas
  • Medicininė patirtis pasaulinės kompanijos laivuose-Foto-nr-9695_9696.jpg
  • Medicininė patirtis pasaulinės kompanijos laivuose-Foto-nr-9695_9697.jpg
  • Medicininė patirtis pasaulinės kompanijos laivuose-Foto-nr-9695_9698.jpg
  • Medicininė patirtis pasaulinės kompanijos laivuose-Foto-nr-9695_9699.jpg
  • Medicininė patirtis pasaulinės kompanijos laivuose-Foto-nr-9695_9700.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Medicininė patirtis pasaulinės kompanijos laivuose"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.