Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui

Nedidelėje Ocracoke saloje prie Šiaurės Amerikos krantų kiekvienų metų spalio pabaigoje trys laivai atkuria paskutinį pirato Juodabarzdžio ir britų leitenanto Maynardo komandų mūšį, kuris įvyko 1718 metais.

Kasmetinis renginys Okrakoko saloje.
Kasmetinis renginys Okrakoko saloje. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Atgijusi istorija

 

Tolimoji Ocracoke sala anglų kolonistams buvo žinoma nuo 16 amžiaus, tačiau ilgai neturėjo nuolatinių gyventojų. Dėl tos aplinkybės ji tapo garsaus Karibų jūros pirato Edwardo Teacho, praminto Juodabarzdžiu, mėgstamiausia prieglobsčio vieta. Pamėgęs atokią, smėlio kopomis apsuptą salą, jis net nenujautė, kad čia sulauks ir savo piratinės karjeros pabaigos.

Prieš keletą metų „Ocracoke išsaugojimo draugijos“ valdybos narė Rutha Toth atkreipė dėmesį, kad salą pamėgusiems turistams daug pasakojama apie salos piratinį paveldą, tačiau mažiau dėmesio skiriama Robertui Maynardui ir jo vyrams, kurie išvadavo salą nuo piratų. Juolab, kad 11 mūšyje žuvusių Karališkojo laivyno jūreivių palaikai iki šiol guli Ocracoke saloje.

Siekdama tokių tikslų, salos bendruomenė nutarė atkurti istorinius įvykius patrauklia forma. Draugijos iniciatyva pradėta kasmet saloje rengti trijų dienų „Blackbeard’s Pirate Jamboree“ festivalį, kuriame atgyja piratai ir britų Karališkojo laivyno jūreiviai, aidi patrankų šūviai, švytruoja kardai laivų deniuose. Daugiau kaip prieš 300 metų čia vykęs mūšis tarp piratų ir britų jūreivių suvaidino svarbų vaidmenį užbaigiant Piratų Aukso amžių.

Pasak R.Toth, Ocracoke sala yra viena iš nedaugelio vietų pasaulyje, kuri gali pretenduoti į tikrą Juodabarzdžio žūties istoriją.

 

Pirkliams trūko kantrybė

 

Kas bent kiek domisi jūreivystės istorija, tikriausiai žino, kad Edwardas Teachas buvo vienas garsiausių piratų, pasižymėjęs žiaurumu ir įžūlumu. Jis kėlė tokią baimę jūroje, kad prekybiniai laivai, vos pamatę juodą vėliavą „Queen Anne Revenge“ („Karalienės Anos kerštas“) stiebuose, prarasdavo norą priešintis ir be kovos pasiduodavo piratų malonei.

Amerikos pirkliams, terorizuojamiems Juodabarzdžio piratų, pagaliau trūko kantrybė ir jie kreipėsi į Šiaurės Karolinos provincijos gubernatorių Charlesą Edeną, prašydami apginti juos nuo suįžūlėjusio plėšiko. Tačiau gubernatorius, palaikantis draugiškus ryšius su vietiniais piratais, nerodė didelio entuziazmo prarasti savo pajamų šaltinio, todėl nieko nedarė.

Beviltiškoje padėtyje atsidūrę prekybininkai, kreipėsi pagalbos į kaimyninės Virdžinijos provincijos gubernatorių Aleksandrą Spotswoodą. Nors pastarasis ir neturėjo įgaliojimų spręsti kitos kolonijos problemų, vis dėlto nutarė sureaguoti. Sužinojęs, kad Juodabarzdis, tariamai išėjęs į pensiją. bando susukti piratų lizdą netolimoje kaimynystėje, Šiaurės Karolinos provincijai priklausančioje Ocracoke saloje, A.Spotswoodas išleido įsakymą sugauti Juodabarzdį gyvą ar mirusį..

 

Piratų medžiotojai

 

Ši atsakinga misija buvo pavesta britų Karališkojo laivyno leitenantui Robertui Maynardui. Jis tarnavo 35 metrų ilgio laive „Pearl“, kurio deniuose rikiavosi 42 patrankos.

Didelės grimzlės laivas netiko garsaus pirato medžioklei, nes šis slėpėsi sekliuose Ocracoke įlankos vandenyse. Planuojamai operacijai atlikti buvo išnuomoti du maži prekybiniai šliupai „Ranger“ ir „Jane“. Jiems laikinai buvo suteikta priesaga HMS (Jo Didenybės laivas), reiškianti, kad jie veikia pagal Karališkojo laivyno nuostatas ­greitai ir ryžtingai.

Neturėdamas kitokios išeities, R.Maynardas turėjo pasikliauti tais dviem jam patikėtais šliupais. Buvo labai svarbu, kad jie galėjo lengvai plaukioti sekliomis salos pakrantėmis ir siaurais farvateriais, vedančiais į natūralias prieplaukas. Vienintelis trūkumas, kad maži laivai neturėjo patrankų, todėl Maynardo vyrai turėjo pasikliauti savo asmeniniais ginklais.

Todėl buvusias prekybinių laivų įgulas pakeitė karinių laivų jūreiviai. „Ranger“ komandą sudarė 25 vyrai, kiek didesniame šliupe „Jane“ jų buvo buvo 35.

 

Klasta ir dvikova

 

Ankstyvą 1718 metų lapkričio 22 dienos rytą abu laivai pasiekė Ocracoke įlankos žiotis. Audringą naktį su savo sėbrais ir vietiniu prekybininku praleidęs Juodabarzdis buvo užkluptas visai netikėtai.

Iš pradžių piratai bandė su savo laivu „Adventure“ ištrūkti iš įlankos, kurios žiotis buvo užblokavę britų šliupai. Paleidę ugnį iš savo patrankų, piratai gerokai apgadino „Ranger“ ir „Jane“. Supratęs, kad britų laivai neturi artilerijos ir stovi įstrigę seklumose, Juodabarzdis nutarė juos užgrobti abordažo būdu.

Priartėję prie seklumoje įstrigusių ir gerokai apdaužytų britų laivų, piratai pamatė, kad jų deniuose guli vos keli, matyt, sužeisti ar užmušti jūreiviai. Pasirodo, kad R.Maynardas, laukdamas piratų, įsakė savo vyrams pasislėpti po deniu. Tokios klastos vėtyti ir mėtyti piratai nesitikėjo.

Vos tik Juodabarzdis su savo vyrais sušoko į britų laivus, staiga į juos pasipylė šūviai. Po deniu pasislėpę britai jau pirmomis mūšio minutėmis išguldė nemažai piratų. Paskutiniu mūšio akordu tapo Juodabarzdžio ir Maynardo dvikova. Ji prasidėjo pasikeičiant pistoleto šūviais. Nesunkiai sužeistas piratas puolė leitenantą ir išmušė iš jo rankų kardą. Nuginkluotas Maynardas galėjo žūti nuo Juodabarzdžio kardo, jei ne vienas britų jūreivis, suvaręs peilį į nuožmaus pirato kaklą.

 

Pergalė ir nusivylimas

 

Žuvus Juodabarzdžiui, didžioji jo įgulos dalis pasidavė. Apžiūrėjęs Edwardo Teacho kūną, Maynardas vėliau pateiktoje ataskaitoje pažymėjo, jog jis buvo suvarpytas mažiausiai penkiomis kulkomis ir turėjo daugybę durtinių žaizdų.

Roberto Maynardo misija baigėsi sėkmingai, tačiau ji kainavo brangiai: žuvo 11 jūreivių, daugiau kaip 20 patyrė sužalojimus. Britai paėmė į nelaisvę 9 mūšį išgyvenusius piratus. Prieš plaukiant namo į Hamptono uostą Virdžinijos provincijoje, nupjauta Juodabarzdžio galva buvo pakabinta ant laivo bugšprito galo.

Apžiūrėję Juodabarzdžio grobį, britai patyrė didelį nusivylimą. Vietoj auksinių monetų ir kitokių brangenybių, jie pamatė tik kasdieniškesnius daiktus. Tai buvo kavos pupelės, indigo augalai ir medvilnė ir kitokios prekės, atimtos iš laivų, plaukiančių iš Britanijos Šiaurės Amerikos kolonijų. Vėliau jos buvo parduotos aukcione. Už Juodabarzdžio sunaikinimą operacijos dalyviams buvo pažadėtas 400 svarų prizas, tačiau Maynardo vyrai jo negavo. Ir jis pats, nepaisant parodytos drąsos, nesulaukė greito paaukštinimo.

 

Bloga naujiena

 

Neseniai pasirodė pranešimas, kad dėl COVID-19 pandemijos Ocracoke saloje atšaukiamas „Blackbeard’s Pirate Jamboree“ festivalis. Jo organizatoriai pripažino, kad šis daugiadienis festivalis, vykstantis paskutinį spalio savaitgalį, atneša nemažai įplaukų salai, tačiau iššūkiai, susiję su kokybišku renginio organizavimu, prie kurio yra įpratusi visuomenė, nesuderinami su COVID-19 saugos laikymosi problemomis.

Beje, praėjusių metų renginys buvo atšauktas dėl uragano „Dorian“ padarytos žalos salai. Paskutinis „Jamboree“ buvo surengtas 2018 m., minint mūšio su piratais 300-ąsias metines.

Fotoreportažas
  • Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui-Foto-nr-9320_9321.jpg
  • Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui-Foto-nr-9320_9322.jpg
  • Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui-Foto-nr-9320_9323.jpg
  • Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui-Foto-nr-9320_9324.jpg
  • Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui-Foto-nr-9320_9325.jpg
  • Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui-Foto-nr-9320_9326.jpg
  • Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui-Foto-nr-9320_9327.jpg
  • Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui-Foto-nr-9320_9328.jpg
  • Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui-Foto-nr-9320_9329.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Mirtini spąstai juodabarzdžiui piratui"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.