Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Mokomųjų burlaivių veterano istorija

Jau 70 metų prie jūrinio paveldo muziejaus „Mystic Seaport“ (JAV) krantinių stovi 135-ąjį gimtadienį atšventęs mokomasis burlaivis, kurio istorija susijusi su mūsų kaimynais Baltijos jūros regione – Danija ir Lenkija.

 „Joseph Conrad“ prie „Mystik Seaport“  muziejaus krantinės.
„Joseph Conrad“ prie „Mystik Seaport“ muziejaus krantinės. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Jaunų danų pažintis su jūra

 

Šio laivo istorija prasidėjo XIX a. pabaigoje. Stambios danų laivininkystės savininkas Karlas Frederikas Stagas (C.F.Stage, 1805-1892) ir jo žmona 1880 m. sumanė įsteigti fondą, kurio tikslas ruošti kvalifikuotus jūrininkus Danijos prekybos laivynui. Tam, kad jauni danai turėtų galimybę įgyti darbo jūroje įgūdžius ir profesines žinias, už fondo lėšas buvo nutarta pastatyti mokomąjį burlaivį.

Jo statybai buvo pasirinkta Kopenhagoje įsikūrusi garsi „Burmeister & Wain“ laivų statykla. 1882 m. joje į vandenį buvo nuleistas geležinio korpuso 46,8 metro ilgio trijų stiebų laivas. Tai buvo vienas iš mažesnių burlaivių su tiesiosiomis burėmis ant rėjų (angl.square sails). Šalia 20 burių laivas dar turėjo ir pagalbinį variklį – maždaug 50 AG garo mašiną. Ji buvo reikalinga ne tik tam, kad laivui suteiktų greitį, bet supažindintu būsimuosius jūreivius ir su šia laivo technika.

Naujajam laivui suteiktas „Georg Stage“ vardas priminė burlaivio statybos iniciatoriams Stagams vienintelį jų sūnų Georgą, kuris mirė nuo džiovos, sulaukęs vos 22 metus. Burlaivio įgulą sudarė 10 profesionalių jūrininkų ir 80 jaunuolių norinčių tapti prekybinių laivų jūreiviais. Pagal mokymo programą jie kas pusmetį plaukiojo Baltijos ir Šiaurės jūrose.

1905 m. birželio 25-osios naktį burlaivis susidūrė su anglų garlaiviu „Ancona“ ir nuskendo. Per šią katastrofą žuvo 22 jaunuoliai. Tai buvo skaudi nelaimė, tačiau ji nenutraukė įprastinės burlaivio veiklos. „Georg Stage“ buvo iškeltas nuo jūros dugno, suremontuotas, vietoje buvusios garo mašinos gavo šiek tiek galingesnį dyzelinį variklį ir toliau tęsė plaukiojimus su būsimais jūreiviais.

Laikas bėgo, laivų technika tobulėjo ir nedidelis senstelėjęs burlaivis jau nebeatitiko nūdienos reikalavimų. 1934 m. jis buvo garbingai išlydėtas į pensiją, pažymint, kad per visą savo tarnybos laiką burlaivis „Georg Stage“ su jūra supažindino daugiau kaip 4 tūkstančius jaunų danų.

 

Aplink pasaulį su paaugliais

 

Buvę jo savininkai planavo 52 metus sulaukusį burlaivį atiduoti į laužą. Matyt, taip ir būtų atsitikę. Jį išgelbėjo keistas australas Alanas Džonas Villiersas (Alan John Villiers, 1903-1982). Jis buvo apsigimęs nuotykių ieškotojas, jūrininkas, rašytojas, fotografas. Jaunystėje plaukiojo prekybinių laivų jūreiviu Tasmano jūroje, vėliau, tapęs žurnalistu, su banginių medžiotojais buvo išplaukęs į Roso jūrą netoli Antarktidos krantų.

Nenorėdamas atitrūkti nuo jūros, A.Villiersas buvo įsigijęs keturių stiebų burlaivio „Parma“ akcijas. Jas pardavęs, 1934 m. nusipirko nurašytą burlaivį „Georg Stage“. Pirmiausia ką po to padarė, tai pavadino jį savo dievinamo lenkų kilmės anglų rašytojo Džozefo Konrado (Joseph Conrad, tikroji pavardė Józef Teodor Konrad Korzeniowski, 1857-1924) vardu. Buvęs danų laivas netikėtai įgavo lenkišką atspalvį.

Atnaujinęs seną danų burlaivį, A.Villiersas nutarė plaukti aplink pasaulį. Jo laivo komandą, sudarė vyresnio amžiaus paaugliai – po 8 anglus ir australus. 1934 m. spalio 22 dieną „Joseph Conrad“ pakėlė bures ir paliko Ipvičo uostą Anglijoje, kur vyko pasiruošimas ilgam kruizui.

Apsukęs aplink pasaulį per Atlanto, Indijos ir Ramųjį vandenynus, praplaukęs pro Gerosios Vilties ir Horno kyšulius, A.Villierso vadovaujamas burlaivis „Joseph Conrad“ 1936 m. spalio 16 d. prisišvartavo Niujorko uoste. Per du metus buvo nuplaukta apie 57 tūkst. jūrmylių.

Po šios kelionės A.Villiersas parašė knygą „Konrado kruizas“ („Cruise of the Conrad“), po to išleido dar dvi knygas jūrine tema. Deja, jos nepadengė kelionės aplink pasaulį išlaidų. Jos organizatorius bankrutavo, todėl pamėgtą burlaivį teko parduoti.

 

Ištikimas pradinei paskirčiai

 

Burlaivį „Joseph Conrad“ nusipirko amerikiečių verslininkas Huntingtonas Hartfordas (George Huntington Hartford, 1911-2008), kuris kažkada buvo žinomas kaip vienas turtingiausių pasaulio žmonių. Laivo pavadinimo naujasis šeimininkas nepakeitė, bet išmetė seną variklį ir jo vieton įdėjo modernesnį bei galingesnį. Turtuolis tris metus šiuo laivu naudojosi kaip privačia pramogine jachta.

Antrojo pasaulinio karo išvakarėse H.Hartfordas už simbolinę 1 dolerio kainą burlaivį „Joseph Conrad“ pardavė JAV pakrančių apsaugos tarnybai. Iki pat karo pabaigos karinės jūrų pajėgos jį naudojo, kaip jūrų laivybos treniruoklį. Kitaip tariant, jis vėl buvo tapęs mokomuoju laivu.

Pagaliau mokomųjų burlaivių veteranas „Joseph Conrad“, plaukiojęs su trijų valstybių vėliavomis (Danijos, Didžiosios Britanijos ir JAV) Kongreso aktu 1947 m. buvo perduotas „Mystic Seaport“ muziejui. Nors šiuo metu burlaivis jau nebeplaukia į jūrą, tačiau jis ir dabar atlieka mokomojo laivo funkcijas. Per 70 metų daugiau kaip 40 tūkst. vaikų ir jaunuolių turėjo galimybę vaikščioti po šio burlaivio  denį,  užlipti į jo stiebus, pernakvoti laivo kubrikuose.

Fotoreportažas
  • Mokomųjų burlaivių veterano istorija-Foto-nr-7583_7584.jpg
  • Mokomųjų burlaivių veterano istorija-Foto-nr-7583_7585.jpg
  • Mokomųjų burlaivių veterano istorija-Foto-nr-7583_7586.jpg
  • Mokomųjų burlaivių veterano istorija-Foto-nr-7583_7587.jpg
  • Mokomųjų burlaivių veterano istorija-Foto-nr-7583_7588.jpg
  • Mokomųjų burlaivių veterano istorija-Foto-nr-7583_7589.jpg
  • Mokomųjų burlaivių veterano istorija-Foto-nr-7583_7590.jpg
  • Mokomųjų burlaivių veterano istorija-Foto-nr-7583_7591.jpg
  • Mokomųjų burlaivių veterano istorija-Foto-nr-7583_7592.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Mokomųjų burlaivių veterano istorija "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.