Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Monako princo Alberto I pomėgis jūrai

Pasaulinio jūros mokslo istorijoje yra vardai žmonių, kurie savo gyvenimą, talentus ir turtus paskyrė jūros gelmių pažinimui. Vienas jų yra Monako Kunigaikštystės princas Albertas I. Jis dėl savo marinistinių pomėgių, jūreiviško gyvenimo būdo ir paramos jūrų tyrimų mokslams Europos jūrų tyrimų istorijoje liko žinomas „Princu–jūreiviu“.

Monako princo keliones žymintis specialus spausdinys.
Monako princo keliones žymintis specialus spausdinys. @ Egidijaus Bacevičiaus archyvo nuotr.

„Le prince navigateur“

Monako princas Albertas I (Albert Honore Grimaldi) gimė 1848 metais Monako kunigaikštytėje. Būdamas 17 metų pradėjo karo tarnybą Ispanijos karališkose karinėse jūrų pajėgose, dalyvavo Prūsijos-Prancūzijos kare, Prancūzijos pusėje. Už nuopelnus karyboje įteiktas „Garbės legiono kryžius“.

Princas Albertas I gyvenime buvo labai veiklus ir plačios jūreiviškos dvasios. Neatsitiktinai aukštuosiuose visuomenės sluoksniuose jis buvo pramintas princu–jūreiviu „le prince navigateur“.

1869 metais atlikęs karinę tarnybą vedė Mari Viktorija Hamilton ir susilaukė sūnaus princo Louis II (1870-1949). Santuoka tarp skirtingų polinkių asmenybių nebuvus sėkminga. Teigiama, kad princas šeimos pilnatvę ir milžiniškus turtus išmainęs į jūros tolius ir ryžosi pavojingiems nuotykiams. 1870 m. santuoka iširusi, nuolaidų padarė bažnyčia, ir visai netrukus gautas viešas santuokos panaikinimo patvirtinimas. Slogius sėslaus šeimyninio gyvenimo prisiminimus princas sunaikino su dar didesne aistra patraukęs į jūras. 1886 m. po tėvo mirties jis tapo visateisis Monako Kunigaikštystės vadovas ir turtų paveldėtojas. Po trejų metų (1889 m.) jis susituokė su turtinga amerikiete našle hercogiene Alisa Heine Rišelje (Alice Heine Richelieu). Bet ankstesnio gyvenimo būdo pakeisti neįstengė – jis kaip ir anksčiau statydinosi laivus, plaukiojo po jūras eikvodamas milijonines lėšas tyrimų įrangai ir kelionių išlaidoms padengti. Ilgesnių kelionių metu šalį valdė per radiją, o tikrąsias rūmų ir šalies tvarkymo pareigas pavedė žmonai ir valstybės patarėjams. Hercogienė Alice Heine Rišelje ilgalaikės vienatvės neatlaikė ir palūžo. 1902 metų gegužės 20 d. bevaikė šeima paskelbta iširusia. Didelė bendra aistra kelionėms jūromis ir okeanografijos naujovėms Monako princą suartino su Vokietijos kaizeriu Vilhelmu II (1888-1918), kuris kaip žinia, buvo II Reicho jūrinio laivyno globėjas.

 

Prie okeanografijos ištakų

Būdamas 22 metų princas Albertas I pradėjo savarankiškai studijuoti okeanografijos mokslų pagrindus. Domėjosi karine laivyba, giliavandeniais vandenynų tyrimais, sudarė ne vieną Atlanto vakarinio kranto žemėlapį, pritaikė tolimo plaukiojimo naujovių ir kt. Siekiant užtikrinti šalies gerovę, jis į Monako Kunigaikštystę iš viso pasaulio pritraukė pinigingus verslininkus, skatino kurtis ūkines ir vertybinių popierių bendroves, sudarant sąlygas turizmo ir pramogų verslo plėtrai. 1911 m. pradėtos organizuoti Monte Karlo automobilių lenktynės, atsirado garsusis kazino. Didelės pajamos užtikrino galimybę surengti 1886–1915 metų tolimas jūrines keliones. Šiam tikslui pasistatydino tiems laikams naujausius tyrimų laivus. 1891 m. buvo pastatytas galeonas „La Princesse Alice I“ (600 t talpos), 1898 m. – „La Princesse II“ ir 1911 m. – L‘Hirondelle“ (1400 t talpos). Ekspedicijų metu buvo atliktos Atlanto vandenyno dugno batimetrinis (gylių) žemėlapis. Kartu su princu plaukė Sarbonos universiteto biologai, fizikai ir geologai, dalyvavo hidrologai bei kitų mokslo šakų atstovai. 1906 m. įvyko pirmoji Monako ekspedicija į Šiaurės Polių, aplankytas Svalbardo archipelagas, Špicbergeno poliarininkų sostinė Norvegijoje – Longyearbyen. Kelionės į Šiaurę metu padarytomis amžiaus senumo ledynų ir vietovių nuotraukomis šiandien naudojamasi, siekiant tiksliai aprašyti kaip sparčiai tirpsta atskiri ledynų masyvai ir kokios permainos įvyko ledjūrio gyvojoje ir negyvojoje gamtoje. Princo pastangomis 1919 m. Madride įsteigta Mokslinė komisija Viduržemio jūrai tirti (The Mediterranaen Science Commission). Ji veikia iki šiol ir vienija šią ekologinių negandų žalojamą jūrą tiriančių mokslininkų bendruomene.

Greta jūrų tyrimų rėmimo Princas Albertas I 1903 m. Paryžiuje įsteigė „Žmogaus kilmės tyrimų institutą (Institute for Human Paleontology). Būdamas pacifistu jis sudarė sąlygas Monake įsteigti „Taikos institutą“ (International institute for Peace) ir Antrojo pasaulinio karo metu mažiausioje Europos valstybėje vyko pasaulinės svarbos taikdariškos derybos. Valstybė pagal išgales rėmė ir globojo įkalintus ir sužeistuosius. Už nuopelnus mokslui Princui Albertui I buvo suteiktas Sorbonos universiteto garbės daktaro vardas (Honoris Causa), 1909 m. Londone jis išrinktas Britų Mokslų akademijos „British Academy of Science“ nariu. 1920 metais Amerikos Mokslo akademija (American Academy of science) už nuopelnus mokslui jam įteikė aukso medalį. Visą gyvenimą princas gausiai susirašinėjo ir be kitų vertingų rinkinių sukaupė didelį pašto ženklų rinkinį. Vėliau jį papildė ir tinkamai sutvarkė sūnus Louise II. 1950 m. Alberto I anūkas Reinier III atidarė Monako kunigaikštytės pašto ženklų muziejų.

 

Monako Okeanografijos muziejus ir akvariumas

Princas Albertas I okeanografijos mokslui padovanojo gražiausią pasaulyje jūros gelmių tyrimų Okeanografijos muziejų-akvariumą (Musée Océanographique et Aquarium). Įspūdingas statinys pradėtas statyti 1886 m. parke ant stataus 84,5 m. skardžio. Jam prireikė 100 tūkst. smiltainio blokų, jo priekį įvairiomis skulptūromis puošė garsiausi Prancūzijos skulptoriai. Nuo statinio vaizdas atsiveria tiesiai į Viduržemio jūrą. Muziejaus rinkinių pradžią sudarė kelionių po jūras mokslinė ir laivybos įrangą. Muziejuje supažindinama su Viduržemio jūros fauna, flora, laivybos ir navigacijos bei povandeninių tyrimų praeitimi. Veikia nuolatinė nuotraukų ir eksponatų paroda skirta Alberto I ekspedicijoms. Monako akvariumas atidarytas 1931 metais. Šiandien juose 4000 rūšių jūros augalų ir gyvūnų. 1957 –1988 metais muziejui vadovavo naras – povandenininkas, jūros tyrinėtojas Žakas Ivas Kusto (Jacques Yves Cousteau 1910–1997). Šiuo laikotarpiu muziejuje prasidėjo naujas jūros pažinimo ir žinių sklaidos tarpsnis.

I906 metais Albertas I Paryžiuje pastatė įsteigė ne mažiau įspūdingo fasado Okeanografijos institutą Paryžiaus Sorbonos universitete. Vėliau jo priežiūrą perėmė Prancūzijos Mokslų akademija. Įstaigos pirmininku yra Monako princas, dėl to šiandieną tai abiejų šalių nuosavybė.

 

Puoselėja Monako princo atminimą

Albertas I mirė 1922 m. ir buvo palaidotas šeimyninėje kapavietėje Monako Kunigaikštystės katedroje. Muziejaus parke netoli princo vilos 2002 m. buvo pastatytas paminklas „Le prince navigateur“. Ketvirtos kartos Monako princo Alberto I palikuonis, vaikaitis princas Albertas II (*1958) 2005 – 2006 metais pakartojo prosenelio žygį į Šiaurės vandenis. 2006 m. balandžio 10–19 d. jis lėktuvu pasiekė Šiaurės ašigalį. Albertas II įsteigė fondą „Šiaurės gamtai tirti ir apsaugoti“. Monako okeanografijos muziejui planuojama suteikti Princo Alberto I vardą.

 

Fotoreportažas
  • Monako princo Alberto I pomėgis jūrai-Foto-nr-2306_2307.jpg
  • Monako princo Alberto I pomėgis jūrai-Foto-nr-2306_2308.jpg
  • Monako princo Alberto I pomėgis jūrai-Foto-nr-2306_2309.jpg
  • Monako princo Alberto I pomėgis jūrai-Foto-nr-2306_2310.jpg
  • Monako princo Alberto I pomėgis jūrai-Foto-nr-2306_2311.jpg
  • Monako princo Alberto I pomėgis jūrai-Foto-nr-2306_2312.jpg
  • Monako princo Alberto I pomėgis jūrai-Foto-nr-2306_2313.jpg
  • Monako princo Alberto I pomėgis jūrai-Foto-nr-2306_2314.jpg
  • Monako princo Alberto I pomėgis jūrai-Foto-nr-2306_2315.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Monako princo Alberto I pomėgis jūrai"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.