Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Moteris, pakeitusi buriavimo veidą

Šių metų apdovanojimas „America and Sea“, kurį įsteigė vienas įspūdingiausių JAV jūrinio paveldo muziejus Mystic Seaport, atiteks 54 m. buriuotojai Doun Raili.

Legenda D.Raili - viena žymiausių moterų buriuotojų pasaulyje.
Legenda D.Raili - viena žymiausių moterų buriuotojų pasaulyje. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

 

Prestižinis muziejaus apdovanojimas

 

Atlanto pakrantėje buvusiame Mystiko kaimelio uoste jau beveik 90 metų veikiantis muziejus saugo ne tik unikalius praeities laivus, bet ir organizuoja įvairius renginius, kurie įkvepia visuomenę neprarasti ilgalaikio ryšio su Amerikos jūriniu paveldu. Kiekvienais metais Mystic Seaport muziejus nominuoja privačius asmenis ir organizacijas apdovanojimui „America and Sea“ prizu.

Prestižinis apdovanojimas galiausiai atitenka tiems, kurių indėlis į jūros istoriją, meną, verslą ar mokslą geriausiai atspindi amerikiečių charakterį. Tokios garbės yra pelnę įvairiausių profesijų žmonės – jachtų konstruktorius Olinas Stephensas (1908-2008), suprojektavęs ne vieną burlaivį „Amerikos taurės“ lenktynėms, Silvia Earle (g.1935), jūrų biologė ir okeanografė, Nathanielis Philbrickas (g.1956), jūreivystės istorijos knygų autorius, Johnas Francis Lehmanas (g.1942), bankininkas, rašytojas, Ronaldo Reigano administracijoje ėjęs karinio jūrų laivyno sekretoriaus pareigas ir daugelis kitų žinomų amerikiečių.

2018 m. pavasarį Mystic Seaport muziejus „America and Sea“ apdovanojimui pristatė mokymo centrą „Oakcliff Sailing“ ir 54 metų jo vadovę D.Raili. Garsi buriuotoja ir amerikiečių buriuotojiškos bendruomenės lyderė savo apdovanojimą atsiims iškilmingame renginyje šių metų spalio 3 dieną Niujorke.

 

Pirmoji meilė – buriavimas

 

D.Raili gimė prie Mičigano ežero ir užaugo šeimoje, kurios jau trys kartos buriavo. Senelis išmokė buriuoti savo žmoną, D.Raili močiutę. Ši savo ruožtu meilę buriavimui įskiepijo sūnui Čakui, o jau šis, tęsdamas šeimos tradiciją, ta pačia „liga“ užkrėtė ir dukrą, kurios vardas  Doun, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „aušra“. Būdama 13 metų ji kartu su šeima išplaukė 10 m ilgio mediniu burlaiviu į Grenados salą Karibų jūroje.

Po vidurinės mokyklos D.Raili Mičigano valstybiniame universitete studijavo reklamos vadybą, bet liko ištikima savo pirmajai meilei – buriavimui. Ji vadovavo universiteto moterų buriavimo komandai.

Nepavyks įsidarbinti reklamos agentūroje, ji persikėlė į Floridą ir pradėjo profesionalės buriuotojos karjerą. D.Raili tapo vienintele moterimi 11-os žmonių įguloje, kuri lenktyniavo „Frers 45“ tipo 13,6 m ilgio jachtomis. Nors ji susidūrė su stipria konkurencija, iš savo kolegų vyrų kartais išgirsdavo ne pačių maloniausių pastabų, tačiau nepasidavė ir atkakliai kovojo už išlikimą komandoje. Ji neslėpė džiaugsmo, kai jos jachta savo klasėje tapo nugalėtoja.

Raili labai pasisekė, kad ją pastebėjo garsi to meto britų buriuotoja Tracy Edwards (g.1962). Ji pasikvietė amerikietę į savo sudarytą vien iš moterų komandą, kuri pasiryžo dalyvauti 1989-90 metų „Whitbread Round the World Yacht Race“ lenktynėse aplink pasaulį. Tai buvo pirmas kartas, kai moterys metė iššūkį vyrams tokio aukšto tarptautinio lygio buriavimo varžybose.

Tracy su 11 savo bendražygių beveik 18 m ilgio jachta „Maiden“ baigė sunkią 9 mėnesių trukmės išbandymą įveikusi 32 tūkst. mylių ir savo klasėje laimėjusi du iš šešių tarpinių finišų. Tai įkvėpė viso pasaulio moteris aktyviau dalyvauti tolimojo plaukiojimo jūriniame buriavime.

 

Drąsios moters pasiekimai

 

Šiandien D.Raili žinoma kaip pirmoji moteris, dalyvavusi dvejose paties aukščiausio lygio jūrinio buriavimo varžybose, kurios anksčiau nebuvo pasiekiamos jos amžininkėms. Be to, ji yra pirma tarp visų amerikiečių, vyrų ir moterų, kuri tris kartus suplaukiojo „Amerikos taurės“ regatoje ir du kartus apiplaukė pasaulį „Whitbread Round World Races“ lenktynėse. Tapusi moterų komandos, lenktyniavusios su vyrais, škipere, D.Raili paskelbė „Moterų iššūkį“ (US Womens Challenge). Knygoje „Taking Helm“ ji pasakoja, kad dalyvavimas burlaivių lenktynėse išmokė ją vadovauti, pasitikėti savo sprendimais ir drąsiai įveikti iššūkius.

D.Raili dalyvavimas prestižinėse burlaivių lenktynėse su moterų komanda pakeitė buriavimo veidą amžiams. Praėjus tik trims metams po pirmojo moterų tolimojo plaukimo, jūrinėse jachtose atsirado 25-30 proc. moterų daugiau nei bet kada anksčiau.

„Mystic Seaport“ prezidentas Stivas Vaitas (Steve White), nominuodamas D.Raili garbingam muziejaus apdovanojimui, sakė: „Jos poveikis tarptautiniam jūriniam buriavimui kalba pats už save ir šis apdovanojimas suteikia „Mystic Seaport“ galimybę atkreipti daugiau dėmesio į šios drąsios moters nepaprastus pasiekimus“.

D.Raili yra viena iš iniciatorių judėjimo už tai, kad buriavimas taptų atviras visiems, nepriklausomai nuo lyties, kultūros, etninės ir socialinės padėties. Jos įkurtas fondas „America True“ supažindina jaunimą su buriavimu, kuris gali išmokyti vertingų gyvenimo pamokų, įskaitant pasitikėjimą, nepriklausomybę, strateginį mąstymą, komandinį darbą ir pagarbą aplinkai.

Jos vadovaujamas „Oakcliff Sailing" centras yra skirtas padėti amerikiečių jūrininkams grįžti į tarptautinių lyderių sąrašą. Šiame centre, kuris yra įsikūręs Austrių įlankoje Niujorke, yra daugiau nei šimtas laivų ir ištisus metus veikianti programa, kuri skirta ruošti buriuotojus „Amerikos tautės“ regatai, „Volvo Ocean Race“ lenktynėms ir olimpinėms žaidynėms.

Šiuo metu D.Raili ir jos vadovaujamas buriavimo centras meta iššūkį – parengti stiprią komandą, kuri dalyvaus 2022 m. 36-ojoje „Amerikos taurės“ dalyvių atrankoje. Jei pasiseks, jai tektų susikauti su Naujosios Zelandijos įgula, praėjusios regatos nugalėtoja.

Fotoreportažas
  • Moteris, pakeitusi buriavimo veidą-Foto-nr-7458_7459.jpg
  • Moteris, pakeitusi buriavimo veidą-Foto-nr-7458_7460.jpg
  • Moteris, pakeitusi buriavimo veidą-Foto-nr-7458_7461.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Moteris, pakeitusi buriavimo veidą"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.