Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Narkotikai plukdomi po vandeniu

Kaip į Europą tyliai atsėlino koronavirusas, taip joje buvo apsilankiusi ir Lotynų Amerikoje kilusi mada gabento narkotikus savo darbo povandeniniais laivais. Praėjusių metų rudenį Europos žiniasklaida tiesiog mirgėjo nuo pranešimų apie tai, kad pirmą kartą prie Europos krantų buvo sulaikytas povandeninis laivas su kokaino kroviniu, atgabentu iš Kolumbijos.

Džiunglėse prie  Ekvadoro ir zkolumbijos sienos rastas kelionei paruoštas povandeninis laivas.
Džiunglėse prie Ekvadoro ir zkolumbijos sienos rastas kelionei paruoštas povandeninis laivas. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Visi žinojo, bet nematė

 

Pirmieji gandai apie kontrabandininkų povandeninius laivus pradėjo sklisti praėjusio amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje. Tada juos dažnai vadindavo „Bigfoot“ (liet. didžiapėdis). Tai buvo savotiška užuomina į padarus iš Šiaurės Amerikos folkloro, kurių niekas nebuvo matęs, bet visi buvo apie juos girdėję. Taip buvo ir su tais narkotikų povandeniniais laivais: visi girdėjo apie jų egzistavimą, tačiau niekas jų nematė.

Tik 1997 metais pagaliau buvo sulaikyti pirmieji du mini povandeniniai laivai, naudojami narkotikų gabenimui. Juos policija aptiko Santa Martos uoste Kolumbijos šiaurėje. Paaiškėjo, kad tokiais negiliai panirusiais laivais narkotikai buvo gabenami iki Hondūro, Gvatemalos ar net Meksikos krantų. Iš ten per jūrą atgabenti kokaino srautai sausumos keliu pasklisdavo po visą Lotynų Ameriką ir JAV.

Įvairių šalių pakrančių apsaugos tarnybos tvirtina, kad narkotikų gamintojai ir prekeiviai yra sukūrę ištisą logistikos sistemą, užtikrinančią sklandų „prekės“ gabenimą. Visoje tiekimo grandinėje išdėstomos žvejų valtys. Pasamdytų žvejų uždavinys yra įspėti savadarbių „submarinų“ komandas apie pasirodžiusius patrulinius laivus, aprūpinti kontrabandininkus maistu ir vandeniu, papildyti degalų atsargas. Visa tai buvo būtina, kad narkotikus gabenantys laivai galėtų laikytis toliau nuo pakrančių zonos.

Atvykę į vietą kontrabandininkai savo krovinius perduodavo greitaeigiams kateriams, kad šie juos nugabentų į krantą, o vienkartiniai povandeniniai laivai būdavo paprasčiausiai nuskandinami. Krovinio vertė tokia, jog be nuostolių galima atsikratyti savadarbiais laivais.

 

Lietuviai naudojosi jachtomis

 

Narkotikų kontrabanda yra suviliojusi ir kai kuriuos mūsų tautiečius. Kol kas dar neteko girdėti, kad jie naudotųsi povandeniniais laivais.

2013 metų vasarą Kanarų salose buvo sulaikyta pramoginė jachta, kuri gabeno 45 kilogramus kokaino. Operacijos metu sulaikytas Rusijos pilietis, du latviai ir du lietuviai – K.J. ir M.A.

Prieš keletą metų trys lietuviai, plaukę jachta su Gibraltaro vėliava, buvo sulaikyti Karibų jūroje. Pirminės apžiūros metu gelbėjimo valtyje buvo aptikti 77 kilogramai kokaino. Atlydėjus jachtą į Martinikos salos For de Franso uostą ir atlikus nuodugnią kratą buvo rasta dar 210 paketų su kokainu. Iš viso mūsų tautiečiai į Europą gabeno 308 kilogramus kokaino.

Dar du lietuvaičiai buvo sulaikyti netoli Žaliojo Kyšulio salų. Jie jachta „Tortuga“, beje taip vadinasi ir viena Karibų jūros sala, gabeno 25 kilogramus gryno kokaino. Abu lietuviai buvo apkaltinti didelio kiekio narkotikų kontrabanda ir Žaliojo Kyšulio Aukščiausiasis Teismas skyrė jiems po 10 metų nelaisvės.

2017 metų vasarą Prancūzijos Polinezijos pareigūnai pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje sulaikė jachtą, gabenusią milžinišką kiekį kokaino Australijos rinkai. Jos įgulą sudarė trys lietuviai ir keli latviai. Jachtoje „Afalina“ aptikta 1.46 tonos kokaino, kurio vertė juodojoje rinkoje siekia 215 milijonų eurų.

Į Australiją kokainas jachtomis gabenamas nuolatos, tačiau lietuvių ir latvių gabenta siunta tuomet buvo rekordinė.

 

Statomi džiunglėse, plaukia per Atlantą

 

Narkotikų kontrabanda su žvejybos laivais ir pramoginėmis jachtomis, kurie būdavo naudojami dėmesiui atitraukti, atrodo, jau tampa atgyvena. JAV ir dvylikos kitų valstybių pakrančių apsaugos tarnybos jų sulaiko vis daugiau, todėl narkotikų prekeiviams teko keisti savo prekės gabenimo būdą.

Narkotikų kontrabanda jūrų trasomis šiandien gana dažnai vykdoma pasitelkus pačius tikriausius savaeigius povandenius laivus. Šių laivų galimybės pastebimai padidėjo. Kai kurie jų dabar gali laisvai perplaukti Atlanto vandenyną, gabenti narkotikus iš Kolumbijos į Europą.

Tokie laivai statomi Kolumbijos vakaruose džiunglėse. Slaptųjų tarnybų žiniomis, visos detalės į statybos vietą pristatomos valtimis ir tik retai sausuma. Į džiungles atgabenami ir sunkūs dyzeliniai varikliai. Povandeninius laivus konstruoja iš įvairių šalių pasamdyti technikai, išmanantys laivų statybos technologiją.

Povandeniniai laivai, kurių kiekvieno statyba kainuoja iki 2 milijonų dolerių, per vieną kelionę gali nugabenti tiek kokaino, kad gautų daugiau nei 100 milijonų JAV dolerių neteisėtų pajamų.

Tokio laivo įgulą paprastai sudaro patyrę žvejybos laivų jūrininkai. Kolumbijos pajūrio regionuose klesti didelis nedarbas ir skurdas, todėl visada atsiranda žmonių linkusių rizikuoti. Vienas žvejybos laivo kapitonas, duodamas interviu BBC, sakė, kad už tris keliones povandeniniuose laivuose jis gavo po 3000 USD. Gyvenimo sąlygos, kurias jam teko iškęsti per dvi kelionės savaites, buvusios „pragariškos“. Laive nebuvo sanitarinio mazgo, ventiliacijos, vargino ankštos patalpos.

Kai toks povandeninis laivas aptinkamas ir pradedamas persekioti, jo įgula kokaino krovinį pasiunčia į dugną, nepalikdama jokių narkotikų pėdsakų. Pastaruoju metu JAV ir kitos valstybės priėmė įstatymus, kurie nebeleidžia taip lengvai išsisukti narkotikų gabentojams.

 

Įkliuvo kontrabandininkų rojuje

 

Robertas J. Bunkeris, tiriantis narkotikų kartelių veiklą, apskaičiavo, kad visame pasaulyje yra apie tūkstantis povandeninių laivų, pritaikytų gabenti narkotikus. Vienas iš jų 2019 metų lapkričio mėnesį pasirodė prie Galisijos krantų šiaurės vakarų Ispanijoje.

Galisijos regionas dėl daugybės įlankų ir urvų palei akmeningą Atlanto vandenyno pakrantę yra laikomas kontrabandininkų rojumi. Čia, vaizdingoje įlankoje šalia Vigo jūrų uosto, Ispanijos policija vieną lapkričio sekmadienį ir pastebėjo didelį povandeninį laivą.

Iš Pietų Amerikos atplaukęs narkotikų kontrabandos povandeninis laivas turbūt tikėjosi prie Ispanijos krantų savo krovinį perduoti kitam laivui. Dėl blogo oro ši operacija nepavyko.

Ispanijos policija sulaikė 20 metrų ilgio povandeninį laivą, kuriame rado 3 tonas kokaino. Policijos duomenimis konfiskuoto narkotiko vertė juodojoje rinkoje yra maždaug 100 milijonų eurų. Du įgulos nariai ekvadoriečiai buvo sulaikyti, kai jie bandė pabėgti iš laivo. Trečiam vyrui pavyko pasprukti.

„Tai yra pirmas kartas, kai povandeninis laivas su narkotikais buvo sulaikytas prie Europos krantų“ – tokį Ispanijos policijos pareiškimą pacitavo regioninis laikraštis „La Voz de Galicia“.

 

Fotoreportažas
  • Narkotikai plukdomi po vandeniu-Foto-nr-8963_8964.jpg
  • Narkotikai plukdomi po vandeniu-Foto-nr-8963_8965.jpg
  • Narkotikai plukdomi po vandeniu-Foto-nr-8963_8966.jpg
  • Narkotikai plukdomi po vandeniu-Foto-nr-8963_8967.jpg
  • Narkotikai plukdomi po vandeniu-Foto-nr-8963_8968.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Narkotikai plukdomi po vandeniu"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.