Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Neatskleista laivo tragedijos paslaptis

1913 metų rudenį daugelis pasaulio laikraščių nuo Londono iki Singapūro paskelbė sensacingą žinią – Ramiajame vandenyne sutiktas laivas-vaiduoklis su įgulos narių skeletais.

Radinys „Malborough“ denyje. Piešinys iš „Le Petit Journal“.1913 m.
Radinys „Malborough“ denyje. Piešinys iš „Le Petit Journal“.1913 m. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Nežinomas burlaivis

Ši keista ir daug klausimų sukėlusi istorija prasidėjo nuo to, kai pasklido informacija, jog anglų garlaivis „Johnson“ prie Čilės krantų pastebėjo dreifuojantį barką su nudrengtomis burėmis. Kapitonui pasirodė keista, kad sutikto laivo denyje nematyti žmonių. Juk kai vandenynų platybėse prasilenkia laivai, visada atsiranda smalsuolių, norinčių sužinoti kas čia plaukia.

Garlaivis prisiartino prie neįprastai atrodančio burlaivio. Sugirgždėjo keltuvas, tekštelėjo į vandenį nuleidžiama valtis. Keli yriai ir anglų jūreiviai užvertę galvas perskaitė apsitrynusius užrašus ant laivo bortų – „Marlborough“ ir „Glasgow“. Gerai žinantys savo šalies laivus, „Johnson“ jūreiviai neprisiminė, kad būtų ką nors girdėję apie Glazge įregistruotą burlaivį su tokiu pavadinimu. Burinio laivyno žvaigždžių valanda jau buvo praėjusi. Tik vienas kitas burlaivis dar sudarydavo kompaniją garais ir dūmais besispjaudantiems geležiniams monstrams.

 

Dingo be žinios

Dabar jau žinome, kad trijų stiebų 69 metrų ilgio krovininis-keleivinis burlaivis „Marlborough“ buvo nuleistas į vandenį 1876 metų birželyje Škotijos didžiausio miesto Glazgo uoste. Jis keletą metų sėkmingai kursavo tarp Londono ir Naujosios Zelandijos. Į britų kolonizuotą salą laivas gabendavo emigrantus, o grįždamas – ten auginamų avių vilną ir šaldytą mėsą.

Paskutinį kartą burlaivį „Marlborough“ žmonės matė 1890 metų sausio 11 dieną, kai šis išplaukė iš Lytteltono uosto Naujojoje Zelandijoje su vilnos ir šaldytos avienos kroviniu. Dvidešimt trijų žmonių įgulai vadovavo kapitonas D.Herdas. Be įgulos laive buvo keli keleiviai, jų tarpe viena moteris.

Paprastai burlaivis kelionę nuo Naujosios Zelandijos krantų iki Didžiosios Britanijos įveikdavo per 70-80 dienų. Šį kartą „Marlborough“ gerokai vėlavo. Ilgai tikėtasi, kad laivui nieko neatsitiko, gal tik blogi orai jį sulaikė. Juk visi dokumentai rodė, kad burlaivis buvo gerai paruoštas tolimam reisui per klastingą Magelano sąsiaurį.

Laikas bėgo, o apie burlaivį vis nebuvo jokių žinių. Sunerimusi „Albion Line“ laivininkystės bendrovė paskelbė paieškas. Ieškoti dingusio laivo buvo pasiusta britų karališkojo jūrų laivyno Ramiojo vandenyno eskadros korvetė „Garnet“. Visos pastangos atrasti bet kokius dingusio laivo pėdsakus baigėsi nesėkmingai. Prieita išvados, kad burlaivis ko gero galėjo susidurti su ledkalniais, kurių apstu prie Horno rago, ir žūti.

Draudimo kompanijos LLoyd biure Londone du kartus nuskambėjo varpas, pranešdamas, kad burlaivis „Marlborough“ dingo be žinios.

 

Kraupus atradimas

Bet grįžkime į šio pasakojimo pradžia. Taigi, garlaivis „Johnson“ 1913 metų spalio mėnesį priplaukė prie laivo-vaiduoklio. Pats vikriausias jūreivis, nusitvėręs per bortą kabančio lyno, užsiropštė ant denio ir nuleido štormtrapą. Juo į viršų pakilo kiti su valtimi atplaukę „Johnson“ jūreiviai.

Anglai, pakilę į apleisto burlaivio denį, smalsiai dairėsi aplinkui. Stiebai, rėjos ir burės buvo pasidengę žalsvais pelėsiais. Denis taip perpuvęs, jog jūreiviai su kiekvienu žingsniu rizikavo nugarmėti į triumą. Lėtai judėdami į priekį, jie pasiekė vairinę. Čia prieš jų akis atsivėrė košmariškas vaizdas. Prisišliejęs prie sienos pusiau gulomis tysojo žmogaus skeletas, pridengtas sutrūnijusiais skarmalais.

Atidžiau apžiūrėję burlaivį, „Johnson“ jūreiviai įvairiose vietose, daugiausia kajutkompanijoje, aptiko virš dvidešimties žmonių skeletų. Tai rodė, kad „Marlborough“ įgula nesiruošė skubiai palikti laivo. Mėginimai įspėti tragedijos paslaptį iš laivo dokumentų buvo nesėkmingi. Budėjimo dienynas ir kiti popieriai buvo sudūlėję arba taip sudrėkę, kad neįmanoma įskaityti įrašų.

Krovinys laivo triumuose virto neaiškia vientisa mase, kurios nedrįso paliesti nei vienas anglas. Vis dėlto jiems pavyko nustatyti, kad nei laivo korpusas, nei jo rangautas bei takelažas nebuvo taip rimtai apgadinti, kad dėl to būtų galėjusi atsitikti nelaimė.

Kapitonas pažymėjęs jūrlapyje vietą, kur susitiko su laivu-vaiduokliu, padaręs atitinkamą įrašą laivo dienyne, įsakė plaukti ankstesniu kursu.

 

Žurnalistų pagimdyta sensacija?

Atplaukę į Naująją Zelandiją, „Johson“ jūreiviai apie kraupų susitikimą su laivu-vaiduokliu informavo jūrinės valdžios atstovus. Tada ir paaiškėjo, kad „Marlborough“ dingo prieš 23 metus ir per tą laiką niekas nebuvo susidūręs su plaukiojančiomis kapinėmis, kuriomis virto šis burlaivis.

Jūreivių pasakojimai pasiekė žurnalistų ausis ir jie nedelsiant užuodė sensaciją. Naujosios Zelandijos laikraštis „The Evening“ bene pirmasis aprašė šią istoriją. Vėliau ją pasigavo Singapūro laikraštis „The Straits Times“, prancūzų populiarus bulvarinis žurnalas „Le Petit“ ir daugelis kitų leidinių. Kas kartą naujose publikacijose būdavo atskleidžiamos dar kraupesnės detalės apie susitikimą su laivu-vaiduokliu.

Nepaisant visų žurnalistinių „ančių“, aišku tik viena, kad burlaivyje „Marlborough“ įvykusi tragedija visam laikui liko paslaptimi.

 

Fotoreportažas
  • Neatskleista laivo tragedijos paslaptis -Foto-nr-4697_4698.jpg
  • Neatskleista laivo tragedijos paslaptis -Foto-nr-4697_4699.jpg
  • Neatskleista laivo tragedijos paslaptis -Foto-nr-4697_4700.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Neatskleista laivo tragedijos paslaptis "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.