Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Niufaundlendo žvejys - pirmasis jūrų robinzonas

Vienišų jūros vilkų kelionių per jūras ir vandenynus pradininkas buvo danų kilmės amerikietis Alfredas Johnsonas. Jis 1875 m. vienas sėdo į nedidelę žvejų dorę ir pakėlęs bures leidosi per Atlantą.

Dorė CENTENNIAL muziejuje.
Dorė CENTENNIAL muziejuje. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Lažybos smuklėje

 

A.Johnsonas (1846-1927) gimė Danijoje, bet būdamas dar paauglys pabėgo į jūrą ir galiausiai įsikūrė Glosteryje – nedideliame JAV žvejų kaimelyje. Čia savo danišką pavardę Jensen jis pasikeitė į Johnson ir tapo žveju. Aukštas, stiprus danas greitai pelnė bebaimio jūreivio reputaciją. Jis bet kokiu oru, karštą vasarą ir šaltą žiemą, su savo dore išplaukdavo žvejoti į Atlanto vandenyną. Glosterio žvejai neabejojo, kad jų kolega viską gali, tačiau nesitikėjo, kad jis ryšis vienas su žvejų dore perplaukti ja Atlantą.

Vieną darganotą ir audringą dieną, kai plaukti į žūklę buvo netinkamas oras, A. Johnsonas kartu su draugais išgėrinėjo ir lošė kortomis vietinėje smuklėje. Kalbai pasisukus apie buriuotojus, pradėta svarstyti ar kuris nors iš tų ponų išdrįstų vienas perplaukti Atlantą. A.Johnsonas buvo įsitikinęs, kad tai įmanoma padaryti ne tik su pramoginiu burlaiviu, bet ir su Glosteryje statomomis žvejų dorėmis. Štai, tada ir išsprūdo A.Johnsonui neatsargi frazė, kad jis gali lažintis, jog perplauks vandenyną su savo dore. Šie nedideli burlaiviai išties pasižymėjo puikiomis jūrinėmis savybėmis ir drąsiai plaukiojo po Šiaurės Atlanto vandenis.

 

Užsispyrėlio neperkalbėjo

 

Žodis – ne žvirblis. Atgal jo nepagausi, tačiau žvejai nespaudė savo bičiulio prisiminti smuklėje ištartą pažadą. Įvyko ar ne tos lažybos, tiksliai niekas nežino, tačiau netrukus A. Johnsonas pradėjo statyti naują dorę iš ąžuolo ir kanadietiškos pušies. Tai buvo 6 metrų ilgio ir 1,7 metro pločio burlaivis su 4 metrų aukščio stiebu ir 15 kvadratinių metrų ploto gafeline bure. Bušprite buvo galima pakelti dar dvi bures. Bendras burių plotas padidėdavo iki 20 kv. metrų. Dorė turėjo denį, po kuriuo tilpo tik instrumentai ir maisto atsargos. Prie laivo dugno buvo pritvirtintas sunkus ketaus kilis, kuris turėjo užtikrinti didesnį dorės stovingumą audringame vandenyne.

Naująjį laivą A.Johnsonas pavadino „Centennial“ („Šimtmetis“). Būsimą plaukimą per Atlantą jis skyrė Jungtinių Amerikos Valstijų nepriklausomybės šimtmečiui paminėti. Matydami, kad A.Johnsonas iš tiesų pasiryžęs su dore plaukti per Atlantą, žvejai nutarė nekreipti dėmesio į jo lengvabūdiškas lažybas ir atkalbinėjo nuo beprotiško sumanymo. Tačiau užsispyrėlis danas buvo neperkalbamas.

 

Paklysti nebijojo

 

Išplaukdamas A.Johnsonas apsirūpino vandens ir maisto atsargomis trims mėnesiams. Pasiėmė  kompasą, sekstaną, jūrlapius, net lagą, nors širdies gilumoje tikėjo, kad ir be šių navigacinių priemonių pasieks priešingą Atlanto krantą. Jam buvo vis tiek kur, Anglijoje ar Ispanijoje, baigti kelionę. Svarbiausia – perplaukti Atlantą. O tam tereikia bent apytikriai laikytis rytų krypties.

Pirmoji plaukimo savaitė buvo labai sunki. Penkias paras siautėjo negailestinga audra. Drąsiam žvejui, nepaleidžiant iš rankų vairo rankenos, jas teko praleisti beveik be miego. Tik audrai nurimus jam pavyko išsidžiovinti kiaurai peršlapusius rūbus ir pasigaminti karšto maisto. Permainingi orai keliautoją lydėjo dar keliolika dienų. Atsidūrus palankių vakarinių vėjų zonoje, A. Johnsonas pakėlė visas bures ir per parą nuplaukdavo po 70-100 jūrmylių.

 

Akis į akį su vandenynu

 

Baigiantis trečiai plaukimo savaitei, dorę prisiginė turkų trijų stiebų burlaivis. Jo kapitonas pasiūlė A.Johansoną kartu su dore pakelti į savo laivą ir nugabenti iki Europos pakrančių. Žvejys tokio pasiūlymo nedvejodamas atsisakė. Po kelių savaičių jo kelyje pasitaikė didelis vokiečių keleivinis garlaivis. Kapitonas ir bortus aplipę keleiviai bandę įkalbėti atkaklųjį daną baigti beprotišką kelionę arba bent priimti dovanojamus šviežius maisto produktus. A.Johnsonas tik juokėsi girdėdamas tokius pasiūlymus. Neatsisakė tik gero brendžio butelio. Begaudydamas jį, keliautojas vos neapvertė dorės ir pats vos neišvirto už borto. Nuo ilgo sėdėjimo nutirpusios kojos neišlaikė jo kūno svorio, atsistojus visu ūgiu.

Blogi orai beveik visą kelią lydėjo dorę ir jos vienintelį įgulos narį. Užklupus audrai jam ne kartą teko išmesti už borto plaukiojantį inkarą, nes tik tokiu būdu pavykdavo išlaikyti laivą nosimi į bangas. Kartą, kai dorė su nuleistomis burėmis šokinėjo per bangas išmetusi inkarą, A.Johnsonas vos galo negavo. Bandydamas nuo denio pasiekti triume sudėtus produktus, jis, pasvirus dorei, taip trenkėsi galva į dėžę, kad prarado sąmonę. Atsigavęs pamatė, kad jo laivas beveik užlietas vandens. Nežmoniškų pastangų dėka jam pavyko per keletą valandų išsemti didžiąją dalį vandens, patekusio į dorės triumą. Jau artėjant prie Anglijos krantų, A.Johnsoną per audrą bangos nuplovė už borto. Išgelbėjo tai, kad jis buvo virve prisirišęs prie savo laivo.

 

Jis buvo pirmasis!

 

Ištverti visus pavojus, kilusius plaukiant per audringą Atlantą, A.Johnsonui padėjo fizinė ištvermė ir jūreiviška patirtis. 1976 m. rugpjūčio 12 d. A. Johnsono vairuojama burinė dorė „Centennial“ po 66 parų, įveikusi beveik 3000 jūrmylių (apie 5500 km), įplaukė į Velso grafystės Abercastle uostelį. Kelias dienas čia pailsėjęs, jis pratęsė kelionę iki Liverpulio. Ten jį pasitikusiems žurnalistams A.Johnsonas pareiškė: „Buvau prakeiktas kvailys, todėl ir perplaukiau tą Atlantą“.

Grįžęs į Glosterį, A. Johnsonas toliau, kaip ir iki kelionės, žvejojo Šiaurės Atlanto vandenyse. Vietiniai žvejai labai didžiavosi savo draugu, kuris įsimintinu žygiu ne tik pažymėjo JAV nepriklausomybės šimtmetį, bet išgarsino ir Niufaundlendo žvejus bei jų puikius laivus – dores.

„Išprotėjęs danas“, kaip jį vadino Amerikos laikraščiai, pradėjo „jūros robinzonų“ transatlantinių kelionių erą. Po jo į vienišių reisus išplaukdavo vis nauji ir nauji drąsuoliai. Daugelio jų maršrutai vis ilgėjo. Pagaliau vienišiai pradėjo plaukioti aplink Žemę. Bet nedera pamiršti, kad A. Johnsonas buvo pirmas!

2003 metais Abercastle, kur A.Johnsonas perplaukęs Atlantą išlipo į krantą, buvo jo garbei atidengta paminklinė lenta. Iškilmėse dalyvavo drąsiojo jūreivio anūkas Čarlis Johnsonas. Vietinis rašytojas Robertas Morris, keletą metų rinkęs duomenis apie drąsųjį Niufaundlendo žveją, parašė ir išleido knygą „The Story of the First Solo Atlantic Crossing from West to East in 1876“.

Fotoreportažas
  • Niufaundlendo žvejys - pirmasis jūrų robinzonas-Foto-nr-4186_4187.jpg
  • Niufaundlendo žvejys - pirmasis jūrų robinzonas-Foto-nr-4186_4188.jpg
  • Niufaundlendo žvejys - pirmasis jūrų robinzonas-Foto-nr-4186_4189.jpg
  • Niufaundlendo žvejys - pirmasis jūrų robinzonas-Foto-nr-4186_4190.jpg
  • Niufaundlendo žvejys - pirmasis jūrų robinzonas-Foto-nr-4186_4191.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Niufaundlendo žvejys - pirmasis jūrų robinzonas"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.