Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Pajūrio gamta Baltijos šalių pašto ženkluose

Pašto ženklai unikalūs tuo, kad juose palikti istorijos įspaudai. Ypač įdomūs pajūrio gamtos ir gyvenimo būdą atspindintys pašto ženklai.

@ Egidijaus Bacevičiaus archyvo nuotr.

Ženklų istorija

Pirmasis pašto ženklas pasirodė Jungtinėje Britanijos karalystėje. 1840 m. liepos 6 d. Londone atspausdintas taip vadinamas Juodasis penis. Tamsiame fone buvo pavaizduotas karalienės Elizabetos I profilis.

Maždaug po dešimties metų pašto ženklai atsirado ir Rusijoje.

Lietuvoje pašto ženklų istorija apima tris laikotarpius: tarpukarį, sovietmetį ir dabartinius laikus nuo 1990 metų.

Klaipėdos ir Šilutės krašte iki 1923 metų bei po 1939 metų iki sovietmečio pradžios naudoti Vokietijos pašto ženklai su imperatorių, Vokietijos reicho vadovų atvaizdais ir agitaciniais įrašais.

Praėjus vos keliems dešimtmečiams nuo pašto ženklų atsiradimo, pradėjo steigtis jų žinovų draugijos.

Vokietijos filatelistų draugija įkurta 1868 metais.

Nuo 1895 m. pradėtas leisti „Yvert & Tellier” bendrovės (prancūzų kalba) ir Sanley Gibbons (anglų kalba) katalogai. Šiuo metu su pasaulio pašto ženklais, jų pagrindinėmis požymiais ir įvairove, bei naujienomis galima susipažinti filatelijos žurnaluose ir periodiškai išleidžiamuose kataloguose. Nemažai informacijos yra internete specialiose kolekcionieriams skirtose svetainėse.

Pastaruoju metu filatelistų sąjūdis Lietuvoje yra sunykęs. Daugumas pašto ženklų rinkėjų priklauso aštuntame dešimtmetyje atsiradusiai filatelistų kartai. Klaipėdoje jų yra vos kelios dešimtys.

Žuvys ir žūklė

Įdomiausios ir vertingiausios kolekcijos yra tos, kur pašto ženklai sudėlioti pagal atskiras temas.

Yra labai mažai kolekcionierių, kurie specializuojasi rinkti ženklus tik su žuvų, žvejų ar žvejybos laivų vaizdais.

Ženklai su žuvimis yra puošnūs, tačiau jų nėra gausu. Bendrovė „Sanley Gibbons“ 2003 m. specialiai kolekcionieriams išleido katalogą „Collect fish Stamps“. Juo raginama rinkti pašto ženklus su žuvimis. Kataloge yra informacijos ir apie Baltijos šalių pašto ženklus su žuvų vaizdai.

Išskirtinis yra Lenkijoje 1947 metais išleistas 15 zlotų vertės pašto ženklas „Žvejas“. Kitur Baltijos šalyse pašto ženklai su žuvimis atsirado gerokai vėliau. 1955 m. išleistame Suomijos pašto ženkle pavaizduotas paprastasis ešerys. 1975 m. TSRS ženklų serijoje „Baltijos jūra“ pavaizduotas ungurys – viena vertingiausių Baltijos žuvų.

Septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose buvo populiaru pašto ženkluose vaizduoti egzotines akvariumų žuvytes.

1979 m. Lenkijoje išleistas pašto ženklas su ežerų lydeka. Ši žuvis pavaizduota ir 1983 m. Bulgarijos bei 1987 m. Vokietijos demokratinės respublikos pašto ženkluose.

1998 metais išleista pašto ženklų serija „Lietuvos raudonoji knyga“, kur pavaizduotas sykas ir lašiša. Dailininko Gedimino Pempės ženklai kainavo po 1,40 litus. 2006 m. išleistas vieno lito vertės ženklas su išnykusia kremzline žuvimi Sturiu arba Atlantiniu eršketu.

Estijoje buvo išleistas ženklas skirtas reliktinio Peipaus ežero žuvims. Jame atvaizduotos šio išskirtinio ežero šaltavandeniai sykai, sterkai ir kuojos.

Dėmesys aplinkai

XX a. aštuntame ir devintame dešimtmečiuose atsigręžta į gamtą.

Tai atsispindėjo ir filatelijoje. Pradėtos leisti gamtosaugai ir vandenų faunai skirtos pašto ženklų serijos. „Lietuvos raudonoji knygos“ pašto ženklų serijoje yra pajūrinė zunda (1992 m.). 2002 m. rugsėjo 15 d. išleista bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos pašto ženklų blokas „Baltijos pajūrio gamta“.

2000 m. rugsėjo 26 d. Lietuvos pašto ženklų serijoje „Iš muziejaus fondų“ išleisti ženklai „Jūrų muziejus“ su pilkaisiais Baltijos ruoniais ir Magelano pingvinais.

1992 m. spalį išleistas keturių ženklų blokas „Mare Balticum“. Stokholme išspausdintame bendrame rinkinyje pavaizduoti saugomi Baltijos pajūrio paukščiai: erelis žuvininkas, urvinė antis, paprastasis griciukas ir didysis dančiasnapis.

2000 m. birželio 2 d. Lietuvos paštas išleido serijos „Plėšrieji paukščiai“ du paštus ženklus. Juose pavaizduoti Raudonojoje knygoje įrašyti erelis žuvininkas ir juodasis peslys. 2006 m. išleistas vieno lito vertės ženklas su sibirinės gagos atvaizdu. Tai retas Lietuvos priekrantėje žiemojantis tundrų paukštis. Jis įtrauktas į mūsų ir gretimų šalių raudonąsias knygas.

Lenkijoje 2004 m. kovo 31 d. išleistas puošnus ženklų blokas „Gėlųjų vandenų žuvys“. Jo autorius Jocek Brodovski. To paties dailininko pašto ženklų blokas UNEP skirtas Baltijos jūros aplinkos apsaugai. Jame pavaizduotos upinės nėgės, perpelės, lašišos ir ilgasnukiai pilkieji ruoniai.

Marinistiniai ženklai

Atskirą dalį sudaro pašto ženklai apie Baltijos pajūrį ir šio regiono kultūrinį paveldą.

Pirmieji lietuviški pašto ženklai susieti su jūra išleisti 1923 m., kai Klaipėda tapo Lietuvos uostu. Buvo išleisti trys ženklai su lietuviškais įrašais: „Švyturys“, „Uostas“ ir „Inkaras“.

Po to buvo gana ilgas tylos laikotarpis.

2002 m. rugsėjo 1 d. išleistas pašto ženklų blokas skirtas Klaipėdos miestui 750 metų jubiliejui. Šių ženklų dailininkas Algis Kliševičius. 2003 m. kovo 15 d. serijoje „Technikos paminklai“ išleistas ženklas su Pervalkos ir Uostadvario švyturių vaizdais.

Įdomių faktų galime rasti ir studijuodami pašto antspaudus.

Vienas įdomiausių pamario istoriniu požiūriu yra Naujakuršių (dabar Pionersk) pašto antspaudas. Šios gyvenvietės atspaude buvo pavaizduota lašiša. Užrašu skelbė, kad toje vietoje sugaunama daugiausiai ir didžiausių visoje Prūsijoje lašišų. Vietos žvejai specializavosi gaudyti lašišas. Gyvenvietėje taip pat buvo vykdomi specialūs tyrimai, įkurta Naujakuršių jūrinės žvejybos tyrimų stotis, Karaliaučiaus universiteto žuvininkystės instituto filialas.

Fotoreportažas
  • Pajūrio gamta Baltijos šalių pašto ženkluose-Foto-nr-116_117.jpg
  • Pajūrio gamta Baltijos šalių pašto ženkluose-Foto-nr-116_118.jpg
  • Pajūrio gamta Baltijos šalių pašto ženkluose-Foto-nr-116_119.jpg
  • Pajūrio gamta Baltijos šalių pašto ženkluose-Foto-nr-116_120.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Pajūrio gamta Baltijos šalių pašto ženkluose"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.