Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Pasigedęs skaidrumo Prezidentas vetavo Žuvininkystės įstatymą. Prieš tai už skaidrumo siūlymą STT buvo „išvanota" Seime

Kasmetinį Žuvininkystės įstatymo koregavimą Seime šiemet lydėjo ir aštrios replikos dėl šiame versle esančių grupuočių.

Dėl Baltijos žvejų vos ne kasmet Seime verda aistros.
Dėl Baltijos žvejų vos ne kasmet Seime verda aistros. @ Vidmanto Matučio nuotr.

KAS LIKS IŠ ŽVEJYBOS VERSLO?

Iš 94 Seimo narių „už“ balsavus 52 Seime priimtos Žuvininkystės įstatymo pataisos, kurios įteisino vienos verslo grupės dominavimą.

Ne tik, kad nebuvo apribota galimybė vienai verslo grupei gauti didelį kiekį valstybės dalinamų žuvų kvotų, bet ir sudarytos sąlygos neišgaudžius kvotų jas perkelti į kitus metus ar keistis su užsienio kompanijomis.

Didžiąją dalį Klaipėdos žvejų tai piktina, nes uždraudus žvejoti menkes jiems daugiau nebėra ko gaudyti. Didesnė dalis Lietuvos Baltijos jūros žvejybos laivyno jau stovi. Nemažai bendrovių ir bankrutuoja.

Klaipėdoje faktiškai nelieka ir žvejų uostelio, nes čia pastatytą žuvų aukcioną kartu su ledo generatoriumi nupirko nieko bendro su žvejyba neturintis verslas. Jūros žvejybos verslas Lietuvoje yra nustekentas.

TRINTIS TARP STT IR KOMITETO

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dėl Žuvininkystės įstatymo pataisų Seimui buvo pateikusi 5 pastabos, tačiau visos jos atmestos.

„Unikalus Kaimo reikalų komitetas, nes atmeta faktiškai visus Specialiųjų tyrimų tarnybos siūlymus ir pastabas. Vadinasi, jeigu mes šį įstatymą priimame, STT reikėtų išformuoti“, - pastebėjo Seimo narys Sergejus Jovaiša.

„Nieko nereikės išformuoti. Daugelį metų buvo susiklosčiusi situacija, kad laivai, kurie stovi, nežvejoja, gauna kvotas. Tas kvotas toliau perparduoda ir kitais metais vėl tų pačių kvotų reikalauja. Kur tos kvotos nukeliauja? Geriausiu atveju galbūt Latvijos žvejams, tačiau yra atvejų, kai nukeliauja ir Kaliningrado žvejams“, - dėstė Kazimieras Starkevičius.

„Nuo kada Specialiųjų tyrimų tarnyba imasi ginti vieną ar kitą grupę? Ji turi atstovauti valstybei. Kai iš valstybės dešimtmečius kvotos buvo dalinamos, perparduodamos galimai svetimos šalies verslininkams, Specialiųjų tyrimų tarnybai buvo labai gerai. Kai Kaimo reikalų komitetas tam pasipriešino ir pakeitė, kad kvotas gautų sąžiningi verslininkai, Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo atstovauti kažkokiai kitai grupei, kuri galimai įtakoja valstybės lėšas iššvaistyti“, - tėškė Žuvininkystės įstatymo pataisų iniciatorius Petras Čimbaras.

Ką tokio pateikė STT, kas nepatiko Kaimo reikalų komitetui? Ji siūlė privalomai viešinti informaciją apie žvejybos galimybių panaudojimą taip didinant skaidrumą. Taip pat siūlė užkirsti kelią keistis žvejybos galimybėmis už iškeistas kvotas imant kompensacijas, nes taip pelnomasi valstybės sąskaita. STT siūlė palikti pradinę žuvų aukciono kainą, o ne mažinti ją 10 kartų viską paliekant spręsti rinkai. STT vertinimu, pirkėjai gali susitarti dėl nekonkuravimo ir valstybės turtą - kvotas įsigyti beveik kaip ir veltui. Dar du šios tarnybos siūlymai buvo susiję su skaidriu kvotų istorijos kūrimu, kad nebūtų galima pasididinti kvotų keičiantis jomis su užsienio partneriais, o taip pat vykdant įmonių reorganizaciją.

NESKANIAI KVEPIANTIS ĮSTATYMAS

Vienokios ar kitokios Žuvininkystės įstatymo pataisos Seime visada sukeldavo trintį. Kai kurie vieši pasisakymai yra virtę ir teismais. Prieš vieną stambią Klaipėdos žvejybos verslo bendrovę teismų maratoną laimėjo Seimo narys Eugenijus Gentvilas.

Jis bandė suvaržyti, kad su viena verslo grupe susijusios bendrovės negautų daugiau kaip 20 proc. vienos rūšies žuvų kvotų. To nepavyko padaryti, nors tam jau buvo pritarta Vyriausybėje.

„Tiek praeitoje kadencijoje, tiek šioje iš tikrųjų ne kartą buvo susikryžiavusios ietys dėl Žuvininkystės įstatymo. Aiškiai matėsi, kad yra Seimo narių, kurie atstovauja verslinei žuvininkystei. Girdžiu tai, kad STT fiksavo, jog yra neskaidrios įstatymo pataisos. Komitetas į jas neatsižvelgė ir dabar Seimui siūlo balsuoti už neskaniai kvepiantį įstatymą“, - stebėjosi Seimo narys Povilas Urbšys.

Po šių Žuvininkystės įstatymo pataisų priėmimo ta įmonių grupė, kuri bandė suvaržyti Seimo nario E.Gentvilo teisę kalbėti laisvai, bet teismas jiems neleido, iš esmės „išjojo ant balto žirgo“.

PREZIDENTAS VETAVO ĮSTATYMĄ

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda grąžino Seimui pakartotinai svarstyti birželio 30 d. priimtą Žuvininkystės įstatymo pakeitimą.

„Seimo siūlomame pakeitimo įstatyme įtvirtintas teisinis reguliavimas nėra pagrįstas skaidrumo ir objektyvumo principais, neužtikrina atsakingo ir racionalaus žuvų išteklių naudojimo, sąžiningos konkurencijos laisvės bei sudaro prielaidas piktnaudžiavimui vykdant verslinę žvejybą“, – teikdamas veto sakė šalies vadovas.

Prezidentas pabrėžė, jog valstybė privalo reguliuoti ūkinę veiklą taip, kad ji siektų ne atskirų asmenų naudos, o tarnautų bendrai tautos gerovei. Taip pat kad būtų užtikrinta natūralios gamtinės aplinkos apsauga ir racionalus gamtos išteklių, įskaitant gyvūniją, naudojimas.

Šalies vadovui didžiausią susirūpinimą kelia siūlymas teises į žvejybos kvotą suteikti verslinei žvejybai vidaus vandenyse ne aukciono būdu, 10 proc. mokesčio panaikinimas keičiantis nelygiavertėmis individualiomis žvejybos galimybėmis jūros vandenyse bei įstatymo pakeitimu panaikinamas pradinis aukciono kainos dydis.

„Reguliavimas turėtų būti grindžiamas skaidrumo ir objektyvumo principais bei sudaryti sąlygas ūkinę veiklą žuvininkystės sektoriuje vykdyti taip, kad būtų užtikrinama sąžininga konkurencija ir atsižvelgiama į aplinkosaugos poreikius, susijusius su žuvų išteklių saugojimu ir jų atkūrimu“, – teigė prezidentas.

 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Pasigedęs skaidrumo Prezidentas vetavo Žuvininkystės įstatymą. Prieš tai už skaidrumo siūlymą STT buvo „išvanota" Seime"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.