Baigiantis 2016 metams marinistinės literatūros lobynas pasipildė dar viena jūrine knyga.
Pasirodė nauja marinistinė knyga

Nuvalė užmaršties dulkes
Su „Klaipėdos“ dienraščio leidiniu „Jūra“ bendradarbiaujantis žurnalistas Venantas Butkus išleido knygą intriguojančiu pavadinimu „Jūreivystės avantiūrų pėdsakais“. Ji neįprasta su pieštu Klaipėdoje gyvenančio dailininko Romano Borisovo viršeliu. Šis dailininkas artimas jūrinei dvasiai - gerai pažįsta jūrą, buriuotojas, jachtos kapitonas, dalyvavo viename etape Tūkstantmečio odisėjos kelionėje aplink pasaulį.
Naujoje V.Butkaus knygoje pateikiamos įdomios, neretai jau užmaršties dulkėse paskendusios jūreivystės nuotykių istorijos. 360 puslapių knygoje pristatoma 13 atskirų skyrių. Iš jų „išplaukia“ autoriaus susižavėjimą iki šiol keliantys burlaiviai, pirmieji garlaiviai, keisčiausi kūrėjų vizijose kilę kiti laivai, submarinos, laivai vaiduokliai, karo laivai ir nuožmiausi jūrų mūšiai. Netradicinis požiūris ir į jūrines tradicijas, papročius, jūrų „sėkmės džentelmenus“. Knygoje pristatomos tragedijos jūrose ir tragiško likimo Lietuvos jūrininkai. Knygos autorius nemažą dalį knygos skyrė ir marinistinei literatūra su apgailestavimu, kad Lietuva neturėjo ir greičiausiai neturės tokių gabių marinistų, kaip anglai, rusai, lenkai arba bent jau kaip latviai ir estai.
Kas kada nors „nardė“ Roberto Luiso Stivensono, Žiulio Verno, Džeko Londono, Aleksandro Grino, Konstantino Staniukovičiaus ir kitų marinistų sukurtame jūreivystės pasaulį su malonumu perskaitys šią Lietuvos jūreivystės heraldu įvardinto V.Butkaus knygą.
Išdėliota sukaupta išmintis
„Mane žavėjo drąsių jūros keliautojų nuotykiai, legendinių laivų istorijos, savitos jūrininkų tradicijos ir papročiai. Svajojau ir apie jūreivio profesiją, bet koją pakišo žurnalistika. Nuo jūreivystės nenutolau. Su vieno ar kito laikraščio korespondento pažymėjimu kišenėje kelis kartus perplaukiau Atlantą, Ramiajame vandenyne pasiekiau „keturiasdešimtąsias riaumojančias“ platumas, teko grožėtis šiaurės pašvaistėmis Karos ir Barenco jūrose. Pagaliau, daugelį metų su burinėmis jachtomis raižiau Baltijos jūrą“, - pristatė savo sąsajas su jūra knygos autorius V.Butkus.
Kur beatsidurtų, jis stengdavosi apsilankyti jūreivystės muziejus, pasižvalgyti po jūrine literatūra prekiaujančius knygynus. Ne vienerius metus vartė pageltusius senų laikraščių ir žurnalų puslapius, kaupė marinistinę biblioteką, domėjosi istorikų ir mokslininkų darbais, ieškodamas įdomiausių ir nuostabiausių jūreivystės istorijos faktų. Asmeniniuose archyvuose susikaupė nemažai įvairiausių pasakojimų apie jūrininkus, laivus ir jų žygius per jūras bei vandenynus.
Gali kilti klausimas, kodėl knyga yra su avantiūros atspalviu? „Jūreivystės avantiūros“ - pirmasis įspūdis, kuris kilo autoriaus galvoje įvertinus daugybę jūrinių istorijų. Yra ir kita prielaida. Jūreivystė – vienas iš didžiausių ir svarbiausių žmonijos nuotykių su stipriu avantiūros prieskoniu. Ruošdamas šią knygą autorius atrinko įdomesnes pasaulyje ir Lietuvoje žinomas, o dažnai ir nežinomas jūreivystės nuotykių ir avantiūrų istorijas. Atsižvelgdamas į nūdieną, atpasakojo jas savais žodžiais, papildė naujai paaiškėjusiais faktais. Kai kuriuos skyrius parašė remdamasis surinktais dokumentais, asmenine patirtimi.
Deda tašką leidyboje
V.Butkaus knyga „Jūreivystės avantiūrų pėdsakais“ yra antroji per trumpą laiką išleista jo knyga. Baigiantis 2015 metams jis išleido knygą „Burėse Baltijos vėjas. Buriuotojo užrašai“.
Į klausimą, ar autorius planuoja leisti kokią nors knygą ir 2017 metais, V.Butkus atsakė, kad jau ne.
„Turiu planų pakeliauti po Daniją, susipažinti su šios itin jūrinės šalies marinistika. Be to, kaip sakė mano geras bičiulis jūrų kapitonas Eimutis Astikas, mums sulaukusiems 80-ies jau laikas būti ne rašytojais, o tik skaitytojais“, - šyptelėjo V.Butkus.