Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Paslaptingta pomirtinė kelionė

Pomirtinė vieno aktoriaus kelionė bekraščiais vandenynais panaši į legendą arba eilinę „antį“, bet daugelis tiki šia istorija, užgimusią daugiau kaip prieš šimtą metų.

Tokią asociatyvinę nuotrauką  savo tinklaraščiuose spausdina  tie, kas tiki  Ch. Coghlano istorija.
Tokią asociatyvinę nuotrauką savo tinklaraščiuose spausdina tie, kas tiki Ch. Coghlano istorija. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Laikinas prieglobstis miesto kapinėse

 

Charles Francis Coghlanas (1842-1899) buvo airių kilmės aktorius, išpopuliarėjęs abejose Atlanto vandenyno pusėse. 1899 metų rudenį jis su savo trupe atvyko į Teksaso valstijos Galvestono miestą, esantį to paties pavadinimo saloje Meksikos įlankos pakrantėje. Dar neprasidėjus gastrolėms, aktorius susirgo ir lapkričio 27 dieną mirė. Diagnozė – širdies nepakankamumas.

Kitą dieną visi didieji JAV ir Europos laikraščiai paskelbė apie 57 metų žinomo aktoriaus ir dramaturgo mirtį. „Galveston Daily News“ pranešė, kad Coghlano palaikai bus nugabenti į Princo Edvardo salą Kanadoje. Čia jis buvo nusipirkęs sodybą, kurioje gyvendavo kai negastroliuodavo.

Dėl įvairių priežasčių nepavyko greitai sutvarkyti visus formalumus, reikalingus palaikų pargabenimui į aktoriaus namus. Velionio žmona gavusi žinią, kad Monrealyje rimtai serga jos dukra, bijodama prarasti dar vieną mylimą žmogų, išskubėjo į Kanadą. Kol galutinai išsispręs visi reikalai, artisto palaikai dvigubame (alavo ir medžio) karste buvo laikinai priglausti viename miesto kapinių mauzoliejuje. Jų čia buvo pilna, nes kapinėse, kaip ir daugelyje plotų užmiestyje, požeminiai vandenys buvo arti paviršiaus.

 

Karstą pasiglemžė jūra

 

1900 metų rugsėjo 8 dieną virš Galvestono praūžė baisus uraganas. Žuvo daugiau kaip 6 tūkstančiai žmonių, buvo sugriauta daugybė namų. Vanduo užliejo kapines, išplovė kapus ir sugriovė visus kapinių pastatus. Vandens spaudimo neatlaikė ir mauzoliejus su Coghlano palaikais. Nurimus katastrofiškam atogrąžų ciklonui, paaiškėjo, kad karstas dingo. Daugelis Galvestono vyrų išnaršė visą salą, tačiau nerado nei pėdsakų dingusio karsto. Manyta, kad tikriausiai jį, kaip ir daugelį kitų, pasiglemžė jūra.

Niujorko aktorių klubas net paskelbė atlygį tiems, kurie atras kur nors plūduriuojantį ar nuskendusį karstą su Coghlano palaikais. Bet ir paieškos jūroje baigėsi nesėkmingai.

 

Paslaptingas sugrįžimas namo

 

Praėjo 8 metai. Kartą, kai po eilės rudeninių audrų keli Princo Edvardo salos žvejai išplaukė žūklėn, juos sudomino keistas vandenyje plūduriuojantis daiktas dreifuojantis kranto link. Žvejai jį ištempė ant smėlio. Tai buvo ilga dėžė, matyt, ilgai išbuvusi jūroje, nes ji iš visų pusių apaugo dumbliais ir kriauklėmis. Kai vienas žvejys peiliu nugramdė visas apnašas, pasirodė sidabrinė plokštelė su išgraviruotu užrašu – „Charles Francis Coghlan. Gimė 1841. Mirė 1899 "

Taip netikėtai prieš daugelį metų svečioje šalyje miręs aktorius Coghlanas savo karste sugrįžo namo. Visa tai atrodo mažai tikėtina. Negi medinis tik plonu metalo sluoksniu padengtas karstas pasižymėjo tokiomis puikiomis jūrinėmis savybėmis, kad galėjo įveikti daugiau kaip 2000 jūrmylių? Sunku suprasti, kaip jis galėjo aplenkti Kanados krantą ir atsidurti Šv. Lauryno įlankoje.

Buvęs anglų kalbos mokytojas Kenas Wilsonas, besidomintis jūrų paslaptimis, savo tinklaraštyje 2011 metais paskelbė tokią hipotezę. Karstas tikriausiai iš Meksikos įlankos pateko į Atlanto vandenyno platumas, o ten jau Golfo srovės nešamas JAV rytinėmis pakrantėmis nuplaukė iki Kandos. Prie savo straipsni jis pridėjo jūros srovių žemėlapį, kuris esą patvirtina jo spėliones.

 

Tikėkite arba ne

 

Dabar sunku nustatyti kas pirmasis paskelbė šią istoriją apie aktoriaus Charles Francis Coghlano palaikų kelionė jūromis namo. Panaršęs „Google“, suradau žinutę, kad 1907 metais amerikiečių laikraštis „The New York Times“ pranešė apie pagaliau surastą prapuolusį karstą su aktoriaus palaikais Deja, ten nenurodoma kokiomis aplinkybėmis tai įvyko. Po to šią istoriją apaugusia naujomis detalėmis aprašė daugelis leidinių. Prancūzas V. Hardis ją pakartojo savo knygoje „Jūrų paslaptys“.

1929 metais žurnalistas-kolumnistas Robertas Ripley savo plačiai pagarsėjusioje skiltyje „Tikėkite arba ne“ rašė, kad 1908 metais Coghlano karstas tikrai buvo išplautas prie Princo Edvardo salos kranto. Tai esą savo memuaruose aprašė du aktoriai dirbę kartu su Coghlanu.

Ši istorija yra arba viena iš labiausiai neįtikėtinų legendų, arba faktų ir fikcijų derinys. Bet Princo Edvardo saloje tikrai yra Coghlano kapas šalia nedidelės bažnytėlės. O Kavendišo bažnytkaimio muziejuje veikia paroda apie čia gyvenusį ir palaidotą žymų XIX a. anglų ir amerikiečių aktorių. Joje pateikiama dar viena šios istorijos versija. Atsiet Coghlanas kadaise lankėsi pas žiniuonę, kuri jam pasakiusi, kad jis labai išgarsės, bet mirs pačiame savo karjeros žydėjime. Jo siela niekada neras ramybės, kol jis nebus palaidotas savo gimtinėje Princo Edvardo saloje.

Taigi, tikėkite arba ne, bet Charlies Francis Coghlano istorija vis tiek įdomi. Tai – dar viena jūrų paslaptis.

 

Fotoreportažas
  • Paslaptingta pomirtinė kelionė -Foto-nr-4937_4939.jpg
  • Paslaptingta pomirtinė kelionė -Foto-nr-4937_4940.jpg
  • Paslaptingta pomirtinė kelionė -Foto-nr-4937_4941.jpg
  • Paslaptingta pomirtinė kelionė -Foto-nr-4937_4942.jpg
  • Paslaptingta pomirtinė kelionė -Foto-nr-4937_4943.jpg
  • Paslaptingta pomirtinė kelionė -Foto-nr-4937_4944.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Paslaptingta pomirtinė kelionė "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.