Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Piratavimo biblija

1678 metais Amsterdame pasirodžiusi knyga „Amerikos piratai“, vadinama „piratavimo biblija“, pateikia tikrovišką piratinio „verslo“ atmosferą.

Kino industrija yra sukūrusi tokį nuo tikrovės atitrūkusį karibų jūros piratų paveikslą
Kino industrija yra sukūrusi tokį nuo tikrovės atitrūkusį karibų jūros piratų paveikslą @ Good-wallpapers.com nuotr.

Pardavinėjo iš po skverno

 

1678 m. Amsterdamo leidėjo Jano ten Hoorno spaustuvėje dienos šviesą išvydo senąją olandų kalba parašyta knyga „De Americaensche Zee-Roovers“ („Amerikos piratai“). Jei tikėtumėme amžininkų atsiminimais, šią knygą neatsitraukdama skaitė visa Olandija. Amsterdamo ir Harlemo bibliofilai už ją mokėjo pašėlusius pinigus.

Tais pačiais metais knyga buvo išversta į vokiečių kalbą. Netrukus jos vertimai pasirodė Anglijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje. Bestsereliu tapusi knyga buvo pardavinėjama net iš po skverno už trigubą kainą.

Šios knygos populiarumas nesunkai paaiškinamas. Apie 1627 m. kontrabandistai ir piratai įsitvirtino Tortugos saloje Karibų jūros rajone. Jų verslas buvo tiesiogiai susijęs su Europos jūrinių valstybių ekspansija į Naująjį Pasaulį. Piratai be gailesčio puldinėjo ispanų, olandų, prancūzų ir britų laivus, gabenančius brangius krovinius. Apie juos sklido įvairūs gandai. Bet tik „Amerikos piratai“ tapo pirma knyga, kuri tiksliai ir objektyviai aprašė Antilų salų piratų veiklą, pateikė piratų vadeivų charakteristikas.

 

Autorius – kirpėjas-chirurgas

 

Nors knyga pelnė didžiausią populiarumą visoje Europoje, apie jos autorių Aleksandrą Olivje Ekskvemeliną (apie 1645-1707) mažai kas žinoma. Vieni istorikai teigė, kad jis buvo prancūzas, kuris, prasidėjus protestantų persekiojimams, pabėgo į Olandiją. Kitų nuomone – olandas, nes jo knyga parašyta grynai olandišku dialektu.

Autorius nebuvo linkęs reklamuotis. Garsiosios knygos įžangoje jis tik užsimena, kad 1666 m. aplinkybių, greičiausiai skurdo, verčiamas tapo vieno Vest Indijos kompanijos laivo kirpėju-chirurgu.

Dar nuo Kolumbo laikų Karibų jūros salos tradiciškai buvo vadinamos Vest Indija, nes garsusis keliautojas manė atradęs Indijos vakarinę pakrantę. Kai į Naująjį Pasaulį plūstelėjo armada laivų su tūkstančiais karių, pirklių ir įvairiausio plauko avantiūristais, jų žaizdomis ir sužalojimais rūpindavosi kartu plaukiantys kirpėjai-chirurgai, mokėję kraują nuleisti, kulką iš kūno išimti, o prireikus, nebijantys ir ranką ar koją nupjauti. Štai tokioms pareigoms ir buvo nusamdytas Ekskvemelinas.

 

Nepatiko pirato etiketė

 

Laivas, kuriame plaukė Ekskvemelinas, pakeliui į Antilų salas tapo piratų grobiu. Jų nelaisvėje būsimasis „Amerikos piratų“ autorius praleido kelerius metus. Jis ne tik tvarstė piratų žaizdas, gautas abordažo mūšiuose, bet ir keliavo kartu.

Mažiausiai tris kartus Ekskvemelinas bėgo iš piratų nelaisvės. Tarp laisvųjų piratų ir kaperių, kurie plėšikavo jūroje su valdžios leidimu, didelio skirtumo nebuvo. Likimas laivo gydytoją mėtydavo nuo vienų pas kitus.

Teko jam tarnauti ir pas garsųjį Karibų jūros piratą Henrį Morganą. Šis vėliau tapo anglų valdomos Jamaikos vicegubernatoriumi. Su jo kariauna 1670 m. dalyvavo ispanų Panamos miesto apiplėšime. Pasirodžius „Amerikos piratams“ anglų kalba, H.Morganas padavė du šios knygos leidėjus į teismą. Jo nuomone, pateiktas klaidingas vaizdas apie jo asmenį ir veiklą. Vienas leidėjų už knygos, užrūstinusios buvusį piratą, platinimą, turėjo sumokėti 200 svarų baudą. Tuo tarpu kitas leidėjas viešai atsiprašė, kad esą patikėjo autoriaus melu.

„Amerikos piratų“ autorius H.Morgano „žygdarbiams“ paskyrė daugiau kaip pusę knygos. Šiandien istorikai vieningai pripažįsta, kad buvęs piratų laivo gydytojas joje nieko neišgalvojo ir galima tikėti, kaip jis pats rašo savo knygos pratarmėje, kad tai yra „išsamus ir sąžiningas pasakojimas apie britų ir prancūzų piratų garsiausius apiplėšimus ir nežmoniškus žiaurumus“.

 

Kaitina rašytojų fantazijas

 

Nepaisant H.Morgano ir Anglijos karaliaus Jokūbo II pastangų sumenkinti „Amerikos piratuose“ aprašomų įvykių patikimumą, ši knyga vis labiau populiarėjo ir pagimdė nenutrūkstamą seriją naujų leidimų. Iki šiol išėjo apie šimtą „Amerikos piratai“ leidimų daugiau kaip dešimčia kalbų.

Ekskvemelino knyga tapo pagrindiniu šaltiniu vėlesnių laikų rašytojams, kurie kūrė grožinės literatūros kūrinius apie jūros piratus.

Vienas pirmųjų šią temą pradėjo eksploatuoti anglų jūrų karininkas, nuotykių romanų autorius Frederikas Jozefas Marrietas (1792-1848). Jo „Vaiduoklių laivas“ ir šiandien yra vienas populiariausių marinistinės literatūros kūrinių. Kitas anglų rašytojas Rafaelis Sabatinis (1875 – 1950) išgarsėjo epopėja apie jūrų kapitono Blado nuotykius knygose „Kapitono Blado odisėja“, „Kapitono Blado kronika“, „Kapitono Blado sėkmė“, „Kapitono Blado sugrįžimas“. Dvi iš jų yra išleistos ir lietuvių kalba.

A.O.Ekskvemelino „Amerikos piratai“ kaitina ir šiuolaikinių rašytojų fantaziją. Ukrainiečių rašytojas ir istorikas Viktoras Gubarevas (g. 1956), turintis Kapitono Dreiko pravardę, ne tik apgynė disertaciją apie jūrų plėšikavimą XVII a., bet ir parašė keletą šiai temai skirtų knygų: „Jamaikos flibustjerai“, „Kaukolė ant vėliavos“, „Tortugos salos piratai“, „100 žymiausių piratų“ ir kt. Jo straipsnius apie „sėkmės džentelmenų“ aukso amžių mielai spausdina Ukrainos ir kitų šalių mokslo populiarinimo žurnalai.

Piratinių nuotykių literatūros lentynėlė lietuvių kalba skurdoka. Negalime pasigirti nei originalia, nei verstine literatūra šia patrauklia tema. Bent jau uostamiesčio leidyklos galėtų pasistengti užpildyti tą spragą. Kodėl, sakykim, neišsivertus ir tų pačių „Amerikos piratų“, kurie vis dar sulaukia naujų leidimų Anglijoje, Vokietijoje, Rusijoje bei kai kuriose kitose šalyse?

Fotoreportažas
  • Piratavimo biblija-Foto-nr-63_84.jpg
  • Piratavimo biblija-Foto-nr-63_83.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Piratavimo biblija"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.