Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Piratų vėliava povandeniniuose laivuose

Piratų Aukso amžiaus laikais (1650-1730) jūros plėšikų laivuose plevėsavusią „Linksmojo Rodžerio“ vėliavą dabar kelia povandeninių laivų įgulos. Tokia praktika atsirado per Pirmąjį pasaulinį karą ir tęsiasi iki šių dienų.

Povandenininkai pažymi 100 metų sukaktį,, kai pirmą kartą britų povandeninis laivas po sėkmingo mūšio iškėlė  Linksmąjį Rodžerį.
Povandenininkai pažymi 100 metų sukaktį,, kai pirmą kartą britų povandeninis laivas po sėkmingo mūšio iškėlė Linksmąjį Rodžerį. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

 

Admirolai turėjo kitokią nuomonę

 

Iškėlę juodą vėliavą, kurios fone boluoja kaukolė ir po ja sukryžiuoti kaulai, plaukiojo Edvardas Tyčas, turėjęs Juodabarzdžio pravardę, Bartolomėjus Robertsas, Edvardas Englandas ir daugelis kitų 17-18 amžiaus piratų.. Kažkuris iš jų tą vėliavą pavadino „Jolly Roger“ („Liksmasis Rodžeris) ir šis vardas prigijo.

Anais tolimais laikais jūroje sutiktas laivas, plaukiantis su stiebe plevėsuojančiu „Linksmuoju Rodžeriu“, pranašavo nemalonius dalykus: užgrobimą, prievartą ir kankinančią mirtį. Todėl daug kam buvo keista ir nesuprantama, kodėl britų Karališkojo jūrų laivyno povandeninių laivų komandos, grįždamos po sėkmingo patruliavimo, pradėjo kelti piratų vėliavą.

Ši netikėtai atsiradusi tradicija pažeidė vieną iš neoficialių anglijos jūrininkų įstatymų, kurį suformulavo dar admirolas Horacijus Nelsonas: „Virš britų laivo gali būti tik Britanijos vėliava, arba jūros vanduo“. Šis nerašytas įstatymas buvo vykdomas besąlygiškai. Iki pat Pirmojo pasaulinio nei viename britų kariniame laive nebuvo pakelta jokia kita vėliava, išskyrus „Union Jack“ (Jungtinės Karalystės nacionalinė vėliava).

Dar tik kuriantis povandeniniam laivynui, britų Karališkojo jūrų laivyno admirolas Arthuras Wilsonas (1842-1921) pareiškė, kad tai negarbingas ir gėdingas ginklas, kuriuo neturėtų naudotis save gerbiantys britai. Jis neapsiribojo vien tik žodžiais, bet ir siūlė admiralitetui priimti nuostatą, jog karo metais į nelaisvę paimtų priešų povandeninių laivų įgulos būtų laikomos piratais ir pakartos.

 

„Linksmasis Rodžeris“ atgimė britų laivyne

 

Senstelėjusio admirolo žodžiai ir siekiai labai įžeidė britų povandeninių laivų karininkus, kurie, prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, būdami jūroje kiekvieną dieną rizikavo savo gyvybėmis.

Atvirai prieštarauti pirmajam admiraliteto lordui jie negalėjo pagal subordinaciją. Situacija pasikeitė, kai britų povandeninis laivas E9, vadovaujamas leitenanto Maxo Hortono, pirmasis neseniai prasidėjusiame kare, 1914 metų rugsėjo 13 dieną, Šiaurės jūroje sėkmingai torpedavo vokiečių kreiserį „Hela“, o po kelių dienų pasiuntė į dugną ir minininką. Abu priešo laivai buvo paskandinti vokiečių karinės flotilės akivaizdoje. Nepaisant tokios apsupties, britų povandeninis laivas sugebėjo laimingai pasprukti iš pat priešo panosės.

Po šio žygio M.Hortonas, prisimindamas admirolo žodžius, įsakė savo laive iškelti „Linksmąjį Rodžerį“ ir su tokia vėliava grįžo į uostą. Juk dabar, pasak admirolo, jis ir jo įgula turėtų būti laikomi piratais.

Žinia apie įžūlų povandeninio laivo vado elgesį greitai pasklido visame britų laivyne. Jos vadovybė buvo šokiruota tokiu M.Hortono pademonstruotu iššūkiu, tačiau pačioje karo pradžioje imtis kokių nors griežtesnių drausminimo priemonių nesiryžo.

Pirmajame pasauliniame kare „Linksmasis Rodžeris“ buvo keliamas ir kai kuriuose kituose povandeniniuose laivuose, tačiau plačiau tokia praktika paplito Antrajame pasauliniame kare.

 

Tai simbolizavo ne plėšikavimą, o narsą

 

1941 metų spalyje Maxas Hortonas, jau nebe leitenantas, o admirolas, vadovaujantis  Britanijos povandeniniam laivynui, lankėsi Viduržemio jūroje. Tuo metu kaip tik po sėkmingo patruliavimo į Aleksandriją grįžo povandeninis laivas „Osiris“, nuskandinęs du fašistinės Italijos laivus – krovininį „Morea“ ir minininką „Palestro“. Grįžtančio laivo vadui buvo įsakyta sustoti prie uosto vartų ir palaukti katerio, kuris atveš paketą. Tame pakete buvo „Linksmojo Rodžerio“ vėliava, kurią „Osiris“ įgulai atsiuntė admirolas M.Hortonas, ir įsakymas ją pakelti įplaukiant į uostą.

Po to flotilės vadai pradėjo išdalinėti „Linksmuosius Rodžerius“ povandeniniams laivams po jų pirmojo sėkmingo patruliavimo. Galiojo tam tikros šios vėliavos naudojimo taisyklės. „Linksmąjį Rodžerį“ buvo galima kelti tik įplaukiant į uostą ir būtina nuleisti leidžiantis saulei. Teisę vėl pakelti piratinę vėliavą laivas turėdavo tik po naujo sėkmingo patruliavimo jūroje.

Nors piratų vėliavos naudojimas dažnai siejamas su Didžiosios Britanijos povandeniniais laivais, tačiau šią tradiciją Antrojo pasaulinio karo metais perėmė ir jų kolegos – Prancūzijos (tiksliau Laisvos Prancūzijos karinio laivyno), Nyderlandų. Australijos, Norvegijos ir Lenkijos povandeninių laivų įgulos.

1944 metais Lenkijos vyriausybės tremtyje ministras pirmininkas, generolas Wladyslawas Sikorskis „Linksmojo Rodžerio“ vėliavas įteikė povandeninių laivų „Sokół“ ir „Dzik“ įguloms, kurios sėkmingai medžiojo priešo laivus prie Šiaurės Afrikos ir Italijos krantų bei Adrijos jūroje.

Antrojo pasaulinio karo metais tapo įprasta po priešo laivo nuskandinimo ar kitos sėkmingos karinės misijos iškelti piratų vėliavą. Tik dabar ji simbolizavo drąsą ir narsą, o ne atsidūrimą už įstatymo ribų.

 

Populiari ir mūsų dienomis

 

Mūsų dienomis „Linksmasis Rodžeris“ vis dar naudojamas povandeniniuose laivuose, pirmiausia anglų.

1982 metais, vykstant karui tarp Argentinos ir Jungtinės Karalystės dėl Folklandų salų, britų povandeninio laivo „Conqueror“ įgula ant periskopo iškėlė „Linksmojo Rodžerio“ vėliavą, papuoštą kreiserio ir durklo siluetais. Taip buvo pranešta apie sėkmingą Argentinos kreiserio „General Belgrano“ torpedavimą. Povandeniniai laivai „Turbulent“ ir „Triumph“ pakėlė „Jolly Roger“ po operacijų prieš Sadamą Huseiną ir pulkininką Gaddafį. Juose iškelta piratų vėliava buvo papuošta indėnų tomahaukų siluetais. Kiekvienoje vėliavoje buvo pavaizduota tiek tomahaukų, , kiek laivas paleido į taikinį sparnuotų raketų „Tomahawk“.

Šiuo metu „Liksmasis Rodžeris“ yra tapęs vos ne oficialia britų povandeninių laivų emblema. Vieno naujausio ir moderniausio Didžiosios Britanijos atominio povandenio laivo „Astute“ įgula neseniai prisiminė, kad sukako šimtas metų, kai pirmą kartą britų povandeniniuose laivuose buvo pakeltas „Linksmasis Rodžeris“. Ta proga laivo įgula, kurią sudaro 98 jūrininkai, sukūrė išskirtinę vėliavą. „Mūsų „Jolly Roger“ visos įgulos sunkaus darbo rezultatas – kiekvienas įgulos narys padarė ne vieną dygsnį siuvant vėliavą. Puiku, kad povandeninės tarnybos tradicijos gyvuoja“ – sakoma paskelbtame pranešime.

Karališkojo jūrų laivyno povandeninių laivų muziejuje Gosporte eksponuojami „Jolly Roger“, kurie kada nors priklausė konkretiems laivams, yra vienas iš būdų parodyti visuomenei ką per 100 metų nuveikė Didžiosios Britanijos povandeniniai laivai.

 

 

Fotoreportažas
  • Piratų vėliava povandeniniuose laivuose-Foto-nr-9151_9152.jpg
  • Piratų vėliava povandeniniuose laivuose-Foto-nr-9151_9153.jpg
  • Piratų vėliava povandeniniuose laivuose-Foto-nr-9151_9154.jpg
  • Piratų vėliava povandeniniuose laivuose-Foto-nr-9151_9155.jpg
  • Piratų vėliava povandeniniuose laivuose-Foto-nr-9151_9156.jpg
  • Piratų vėliava povandeniniuose laivuose-Foto-nr-9151_9157.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Piratų vėliava povandeniniuose laivuose"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.