Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Plaukė į Indiją - atrado Braziliją

Taip nutiko portugalų jūrininkams, kurie, vadovaujami Pedro Alvareso Cabralio, prieš 520 metų išvyko iš Lisabonos į Indiją, bet pakeliui užklydo į nežinomą kraštą, kuris vėliau bus pavadintas Brazilija.

P.A.Cabralo laivynas vyksta į Indiją.
P.A.Cabralo laivynas vyksta į Indiją. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Keistas sutapimas

 

Lietuviai Braziliją „atrado“ žymiai vėliau. Visuotinė lietuvių enciklopedija skelbia, kad pirmieji emigrantai iš Lietuvos pradėjo joje kurtis tik 19 amžiaus pabaigoje. Keistas sutapimas, bet emigrantų laivai juos atplukdė beveik į tą pačią vietą, kur prieš kelis šimtmečius į krantą išlipo Brazilijos atradėjais laikomi portugalų jūrininkai.

Šiandien Brazilijos lietuvių bendruomenė laikoma didžiausia Lotynų Amerikoje. Enciklopedijos pateiktais duomenimis 2000 metais Brazilijoje gyveno apie 150 000 lietuvių ir lietuvių kilmės žmonių. Kiek jiems svarbus Cabralio vardas lieka tik spėlioti. Taip jau atsitiko, kad Brazilijos atradimo diena, kuri būdavo kasmet švenčiama balandžio 22, dingo iš nacionalinių švenčių sąrašo. Ją prieš daugelį metų išbraukė buvęs šalies prezidentas Gatulio Vargas. Tai, matyt, pritemdė Brazilijos atradėjo žinomumą, bet istorikas Jamesas McClymontas teigia, kad Pedras Alvaresas Cabralis vis tiek istorijoje bus prisimenamas kaip pagrindinis Brazilijos atradėjas.

 

Pasiruošimas kelionei

 

1500 metų vasario 15 dieną Portugalijos karalius Emanuelis I paskyrė Kristaus ordino riterį Pedrą Alvaresą Cabralį armados, plaukiančios į Indiją, vyriausiuoju vadu. Tai buvo jau antrasis portugalų laivynas, kurį karalius pasiuntė į šį tolimą kraštą. Jį sudarė 13 gerai ginkluotų laivų ir daugiau nei tūkstantis vyrų. Armados dydis turėjo pademonstruoti portugalų pranašumą ir padėti išvengti nesėkmių, su kuriomis susidūrė jūrų kelio į Indiją atradėjas Vaskas da Gama, vadovavęs pirmajai ekspedicijai.

Išliko nedaug informacijos kodėl karalius pasirinko Cabralį antros ekspedicijos į Indiją vadovu. Žinoma, kad jis buvo kilęs iš kilmingos didikų šeimos, nuo 12 metų tarnavo karaliaus dvare. Ten įgijo gerą išsilavinimą, išmoko naudotis ginklais ir kautis. Kaip ir jo protėviai, Pedras Alvaresas Cabralis buvo dalyvavęs karinėse operacijose Šiaurės Afrikoje ir kitur. Karaliaus dekrete, kuriuo jis buvo paskirtas „capitão-mor“ (kapitonu generolu), nurodytos tik tokios jo kandidatūros pasirinkimo priežastys – „nuopelnai ir paslaugos“ Portugalijos karūnai. Apie jo kvalifikaciją nė žodžio.

Tada buvo įprasta, kad Portugalijos karaliaus dvaro taryba paskirdavo didikus jūrinių laivų kapitonais nepaisydamas jų profesinės kompetencijos. Taip ir Cabralis, neturėdamas tokios patirties, tapo svarbios jūrinės ekspedicijos viršininku. Jam į pagalbą buvo paskirti labiau patyrę navigatoriai.

Laivynas, kuriam vadovavo 32 metų Cabralis, išvyko iš Lisabonos 1500 metų  kovo 9-osios vidurdienį. Palydose, kurios prasidėjo mišiomis, dalyvavo karalius Emanuelis I, visas jo dvaras ir minia miestelėnų.

 

Brazilijos atradimas

 

Už vadovavimą laivynui, P.A.Cabraliui priklausė 10 000 kruzadų (tuometinė Portugalijos valiuta) atlygis ir buvo suteikta teisė savo lėšomis įsigyti 30 tonų pipirų, o vėliau juos parduoti Portugalijos karūnai be mokesčių. Jam taip pat buvo leista be muito mokesčio importuoti 10 dėžių bet kokių rūšių prieskonių. Nors kelionė buvo itin pavojinga, Cabralis, grįžęs į Portugaliją, turėjo galimybę tapti labai turtingu vyru. Prieskoniai Europoje tada  buvo reta ir labai brangi prekė.

Portugalų kelionė iki pirmojo sustojimo truko 44 dienas. Visą tą laiką jūreiviai gyveno nepavydėtinomis sąlygomis, kaip ir buvo įprasta to meto buriniuose laivuose. Tyčia ar netyčia, bet portugalai nukrypo nuo Vasko da Gamos atrasto jūros kelio toli į vakarus ir balandžio 22 dieną pasiekė nežinomą krantą.

Krante portugalus pasitiko draugiškai nusiteikę vietiniai gyventojai. Kelias dienas patyrinėję pakrantę, keliautojai suprato, kad jie pateko ne į salą, o galbūt į žemyną. Cabralis nusprendė išsiųsti šią naujieną karaliui Emanueliui I. Laivyno raštininkas Pero Vaz de Caminha 1500 metų gegužės 1 dieną rašo septynių lapų laišką karaliui. Jame buvo aprašytos atradimo detales ir įspūdžiai iš naujai atrastų žemių.

Kitą dieną vienas Cabralio laivyno laivas, vadovaujamas Gasparo de Lemoso, išvežė laišką į Portugaliją. Jo originalas dabar saugomas Torre de Tombo nacionaliniame archyve.

Cabralis, įsitikino, kad jo atrasta žemė yra į rytus nuo Tordesillos sutartyje nurodytos demarkacijos linijos tarp Portugalijos ir Ispanijos. Vadinasi, ji priklauso Portugalijai. Norėdamas tai įteisinti, Cabralis įsako savo vyrams pastatyti pakrantėje didelį medinį kryžių ir altorių, kur pirmą kartą toje vietoje, kuri vėliau taps Brazilija, buvo laikomos krikščioniškos mišios.

Ilgą laiką Pietų Amerikos šiaurės rytų pakrantėje Cabralio atrasta žemė vadinosi Terra de Santa Cruz (Šventojo Kryžiaus žsmė). Vėliau pradėta ją vadinti Brazilija dėl iš čia gausiai išvežamo raudonmedžio (port. pau-brazil).

 

Karjeros pabaiga

 

Istorikai iki šiol diskutuoja ar Cabralis iš tiesų norėjo atrasti Braziliją, ar tai įvyko per klaidą, tačiau nei vienai hipotezei patvirtinti nėra pakankamai įrodymų. Tęsdamas kelionę, sumažėjęs Cabralio laivynas rugsėjo 13 dieną atvyko į Kalikutą pietų Indijoje.

Portugalams čia teko patirti daug nuotykių. Juos buvo užpuolę musulmonai, kurie nužudė 50 ekspedicijos dalyvių, tarp jų ir raštininką Pero Vaz de Caminhą. Tada Cabralo komanda padegė 10 arabų laivų, stovėjusių uoste. Kitą dieną jie patrankomis apšaudė miestą, o tada išplaukė į kitą uostą. Ten portugalai buvo sutikti maloniau ir Cabralis su vietinio radžos pagalba įsteigė kelias kompanijas prekybai tarp Portugalijos ir Indijos.

1501 metų sausio 16 dieną Cabralis sugrįžo į Europą su gausiu prieskonių ir kitokių indiškų prekių kroviniu. Nepaisant to, jis kažkodėl neteko Emanuelio I palankumo ir turėjo apleisti karaliaus dvarą. Likusį gyvenimą praleido Snatareno mieste vakarų Portugalijoje. Mirė maždaug 1520 metais.

 

Fotoreportažas
  • Plaukė į Indiją - atrado Braziliją-Foto-nr-9409_9410.jpg
  • Plaukė į Indiją - atrado Braziliją-Foto-nr-9409_9411.jpg
  • Plaukė į Indiją - atrado Braziliją-Foto-nr-9409_9412.jpg
  • Plaukė į Indiją - atrado Braziliją-Foto-nr-9409_9413.jpg
  • Plaukė į Indiją - atrado Braziliją-Foto-nr-9409_9414.jpg
  • Plaukė į Indiją - atrado Braziliją-Foto-nr-9409_9415.jpg
  • Plaukė į Indiją - atrado Braziliją-Foto-nr-9409_9416.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Plaukė į Indiją - atrado Braziliją"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.