Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Populiariausi jūrininkų prietarai

Per šimtmečius susiklostę jūreiviški ritualai ir prietarai šiandien gali atrodyti keisti ir juokingi, bet neskubėkime šaipytis.

Šventai tikėta, kad pamatę moteris laive jūros dievai sukelia dideles bangas.
Šventai tikėta, kad pamatę moteris laive jūros dievai sukelia dideles bangas. @ nuotr.

Kodėl jūreiviai prietaringi?

 

Tais laikais, kai neišaiškinti gamtos reiškiniai keldavo baimę, kai kurie simboliai ir ritualai padėdavo įguloms ją įveikti ir tikėtis laimingos kelionės pabaigos.

Daugelis praėjusių amžių jūrininkų, o ypač piratai, buvo itin prietaringi. Jie tikėjo, kad ritualai gali išgelbėti nuo rūstybės. Prietarų ir neracionalaus elgesio ekspertas, profesorius Stiuartas Vyse mano, kad „kai gresia kažkas grėsmingo, tačiau pasekmės nežinomos, tikėtina, kad prietarai bus panaudoti nežinomybės spragai užpildyti ir pasitikėjimo savimi užtikrinti“.

Prietarai neturi stebuklingo poveikio pasauliui, bet jie gali turėti psichologinę naudą. Tikėjimas prietarais nenešė sėkmę rizikingoje jūreiviško gyvenimo ruletėje, bet tai galėjo sumažinti jų nerimą, leisti jiems geriau pasinaudoti profesionaliais įgūdžiais. Anų laikų jūrininkai tikėjo, kad kai kurie simboliai ir ritualai nešė sėkmę, o kiti pranašavo nelaimę atviroje jūroje.

Prietarai, susiję su pasakojimu apie grėsmingus vaiduoklius arba viliojančias undines, greičiausiai atsirado dėl psichinių padarinių, kuriuos galėjo sukelti ilgi ir pavojingi reisai tolimose jūrose.

Šiandien jūrininkai labiau pasitiki naujausiomis technologijomis, nei prietarais, tačiau jų nepamiršta iš pagarbos nuostabiai jūreivystės istorijai.

 

Moteris laive – nelaimė

 

Niekur nėra daugiau prieštaringų moters vertinimų nei jūreivių prietaruose. Ilgą laiką tarp jūrininkų gyvavo prietaras, kad išplaukiančiame į jūrą laive likusi moteris prišauks nelaimę. Karinių ir prekybinių laivų kapitonai tikėjo, kad jų buvimas sukelia jūros dievų pyktį, todėl kyla audros.

JAV Konkordijos universiteto profesorė Suzanne Starks aprašė Viduramžių incidentą, kai Romos laikais įgula, nepaisydama žinomos nuostatos, pasiėmė į jūrą daug moterų. Kilus siaubingai audrai, jūrininkai prisiminė, kad moterys laive neša nelaimę, ir pradėjo jas mėtyti už borto. Nuskandinta 60 moterų. Ši duoklė dievų nepermaldavo. Laivas sudužo, dauguma įgulos narių žuvo.

Buvo ir proziškesnių priežasčių, dėl ko kapitonai nenorėdavo turėti laive moterų. Jie buvo įsitikinę ir tam turėjo pagrindą, jog moterys laive sukelia tik aistras ir pavydą, atitraukia jūreivius nuo tarnybinių pareigų. Nors jūreiviai ir tikėjo, kad moteris laive prišaukia nelaimę, tačiau senųjų burlaivių nosis gana dažnai puošdavo pusnuogės moters figūra. Tai vėl buvo susiję su prietaru, teigiančiu, kad jūrų dievai, žiūrėdamas į figūras ir varvindamas seilę tiesiog pamiršta kelti audras.

Kartais moterys patekdavo į laivus užsimaskavusios vyrais. Atplaukus į uostą kapitonai leisdavo savo įgulai, ilgai prabuvusiai jūroje, pasimėgauti moterų draugija savo laive. Geriausia vieta pasimatymams buvo apytamsis apatinis ginklų denis. Čia ne tik mylėtis, bet ir gimdyti buvo patogiausia vieta. Neatsitiktinai laive gimę vaikai būdavo vadinami „ginklo sūnumis“. Geru ženklu laivui ir įgulai būdavo laikoma, jei gimdavo vyriškos lyties vaikas.

Laimei draudimas moterims gyventi ir dirbti laive ilgainiui išnyko. Šiandien daugelis moterų tarnauja kariniuose ir prekybos laivuose.

 

Nelaimingos dienos

 

Ko gero pats seniausias ir gajausias jūreivių prietaras yra laikyti penktadienį nelaiminga diena. Tą dieną jūreiviai dažnai atsisakydavo išplaukti į jūrą.

Pasak legendos, XVIII a. britų Admiralitetas bandė konkrečiu pavyzdžiu paneigti prietarą. Norėdami parodyti, kad šis tikėjimas klaidingas, jie nusprendė pradėti karinio laivo statybą penktadienį, nuleido jį į vandenį penktadienį. Penktadienio rytą naujasis laivas išplaukė į savo pirmąją kelionę ir ... dingo visiems laikams. Nors tai plačiai paplitusi istorija, tačiau iš tikrųjų ji yra išgalvota.

Mitai lieka mitais, tačiau religingi jūrininkai buvo labai atsargūs tą nelemtą savaitės dieną, nes penktadienį buvo nukryžiuotas Jėzus Kristus. Be to, kai kurie teologai tvirtino, kad Adomas ir Ieva būtent penktadienį suvalgė uždraustą vaisių, o ir Didysis potvynis, kurio metu išsigelbėjo tik teisuolis Nojus, prasidėjo penktadienį.

Jei penktadienis sutampa su mėnesio 13-ąja, tai tokią dieną išplaukęs laivas tikrai bus pasmerktas pražūčiai. Prietaringi jūreiviai tikėjo, kad geriausia diena išplaukti į jūrą yra sekmadienis.

 

„Pranašingi“ simboliai

 

Patekę į nenuspėjamą ir kaprizingą vandenų stichiją, jūrininkai prigalvodavo daugybę ritualų, simbolių ir talismanų, kurie suteiktų jiems situacijos kontrolės jausmą. Taip gimė populiariausios nuo nelaimių apsaugančios ir sėkmę lemiančios jūrines tradicijas.

Jūrininkai nuo seno laikėsi įsitikinimo, kad jūroje griežtai draudžiama švilpauti laive. Manyta, kad tai privilioja jūrų dievą Poseidoną ir gali sukelti stiprų vėją. Jūroje buvo griežtai vengiama tam tikrų žodžių. Negalima sakyti „nuskendo“, „atsisveikino“. Jūreiviai vengdavo ištarti ir žodį „sėkmė“ - tai galėjo laivui prišaukti nelaimę. Sušvilpus arba ištarus netinkamą žodį, norint apsisaugoti reikėjo greitai pašlakstyti denį savo krauju.

Jūrininkai skirtingai vertina dangaus spalvas. Raudonas saulėlydis pranašavo gražią ateinančią naktį, o raudonas saulėtekis perspėdavo apie grėsmingas orų permainas.

Auksinis auskaras, įvertas į ausį, reiškė, kad jūreivis plaukiojo visomis pasaulio jūromis, kirto pusiaujo liniją, kuri dalija Žemę į šiaurės ir pietų pusrutulius. Prietaringieji jūrininkai tikėjo, kad auksas neša laimę ir turi gydomųjų galių. Jūreivis prašvilpęs visus pinigus uosto tavernose, turėjo galimybę išspręsti finansines problemas. Jei įgulos narys mirtų užsienio uoste, jo auksinis auskaras padengtų laidotuvių išlaidas.

Jūrininkų tatuiruotės taip pat priklauso prietarų kultūrai. Tikėta, kad tam tikri simboliai, susidūrus su tam tikrais gyvenimo įvykiais, padeda nuraminti piktąsias jėgas, sukėlusias audras. Piratų Aukso amžiaus laikais populiariausios tatuiruotės vaizdavo Šiaurės žvaigždę arba kompasą. Jūrininkai tikėjo, kad toks simbolis ant kūno, padės jiems rasti kelią į namus. Dabar jūrininkai dažniausiai išsitatuiruoja inkarą. Beje, apie 90 proc. visų JAV laivynų jūrininkai ir dabar turi tatuiruotes.

Jūrininkai, kurie išplaukdavo į jūrą nesumokėję skolų, įgulos būdavo kaltinami dėl kilusių audrų ir kitų juos ištinkančių nelaimių. Jei netikėtai be žmogaus pagalbos suskamba laivo varpas, tai laikoma žinia, kad kurį nors įgulos narį ištiks mirtis.

Delfinai plaukiantys paskui laivą, laikomi geru ženklu. Pasak senų legendų, jūros paukščiai turi mirusių jūreivių sielas, todėl negalima jų žudyti.

Jūros ir vandenynai iki šiol dar turi daug neatskleistų paslapčių, kurios pagimdė jūreivystės prietarus. Jų prisiminimas šiandien netrukdo mums keliauti jūromis.

Fotoreportažas
  • Populiariausi jūrininkų prietarai-Foto-nr-8227_8228.jpg
  • Populiariausi jūrininkų prietarai-Foto-nr-8227_8229.jpg
  • Populiariausi jūrininkų prietarai-Foto-nr-8227_8230.jpg
  • Populiariausi jūrininkų prietarai-Foto-nr-8227_8231.jpg
  • Populiariausi jūrininkų prietarai-Foto-nr-8227_8232.jpg
  • Populiariausi jūrininkų prietarai-Foto-nr-8227_8233.jpg
  • Populiariausi jūrininkų prietarai-Foto-nr-8227_8234.jpg
  • Populiariausi jūrininkų prietarai-Foto-nr-8227_8235.jpg
  • Populiariausi jūrininkų prietarai-Foto-nr-8227_8236.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Populiariausi jūrininkų prietarai "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.