Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Pragaištingas trikampis: mitai ir tikrovė

Jau daugiau kaip šimtą metų sklinda mitai ir legendos apie mįslingąjį Bermudų trikampį.

Bermudų trikampio  legenda.
Bermudų trikampio legenda. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Pirmosios aukos

 

Daugybė straipsnių, mokslinių darbų ir knygų prirašyta apie „Bermudų trikampį“. Tas blogos reputacijos Atlanto vandenyno rajonas apima apie 500 tūkstančius kvadratinių jūrmylių tarp Puerto Riko, Floridos ir Bermudų salų.

Dar Kristupas Kolumbas savo pirmosios kelionės metu pastebėjo, kad artėjant prie Naujojo Pasaulio dėjosi keisti dalykai. Savo dienoraštyje jis rašė, kad šioje Atlanto dalyje matė „nepaprastai baltą vandens ruožą“, o magnetinio kompaso rodyklė šokinėjo kaip patrakusi.

Vėlesniais laikais tame regione paslaptingomis aplinkybėmis be pėdsakų dingdavo tai vienas, tai kitas laivas. Kartais jie atsirasdavo, bet jau be įgulos. Manoma, kad 1780 metais nuskendusi Amerikos revoliucijos laikų Kontinentinio laivyno karinė brigantina „General Gates“ bus bene pirmoji oficialiai užfiksuota paslaptinga žūtis tame rajone, kuris mūsų dienomis vadinamas Bermudų trikampiu.

Panašių įvykių daugėjo. 1800 m. rugsėjyje be žinios su visa įgula dingo tarp Vest Indijos ir Amerikos pakrančių kursavusi 45 metrų ilgio fregata „Insurgent“. 1840 metų lapkričio 6 dieną Londono „Times“ pranešė, kad netoli Bermudų salų buvo rastas įgulos apleistas prancūzų laivas „Rosalie“. Visi vertingi kroviniai nepaliesti, tačiau laive nerasta nei vieno gyvo ar mirusio žmogaus, išliko tik išbadėjusios katės ir narvelyje tupinčios kanarėlės. 1872 metais per visą pasaulį nuskambėjo iki šiol dažnai minima mįslinga laivo vaiduoklio „Mary Celeste“ istorija.

Panašių pranešimų apie nepaaiškinamus laivų ir įgulų dingimus daugėjo, tačiau iki 20-ojo amžiaus pradžios tai nebuvo siejama su tam tikros vietovės paslaptinga aura. Atsieit, ko čia stebėtis: jūra yra jūra visur.

 

Žino tik Dievas ir jūra

 

Ypač skaudi tragedija, įvykusi 1918 metų kovo mėnesį tarp Barbadoso salos ir Česapiko įlankos, tapo tikra mįsle ir paskatino ieškoti jos priežasčių.

Nepasiuntęs jokio nelaimės signalo šiame rajone be pėdsakų pradingo JAV karinio jūrų laivyno 165 metrų ilgio transportinis laivas „Cyclops“. Kartu su juo dingo 306 laive buvę žmonės  ir visas krovinys – 10 tūkstančių tonų mangano rūdos.

„Cyclops“ plaukė iš Rio de Žaneiro į Baltimorę. Pakeliui jį matė ne vienas sutiktas laivas ir nepastebėjo nieko įtartino. JAV karinio jūrų laivyno vadovybė rimtai susirūpino savo laivo likimu tik tada, kai jis nustatytu laiku neatplaukė į paskirties vietą. Beje, nerimauta ir anksčiau, nes buvo nutrūkęs radijo telegrafo ryšys tarp laivo ir kranto..

Prapuolus vienam didžiausių JAV jūrų pajėgų transporto laivui su svarbiu strateginiu kroviniu, kilo įvairios jo dingimo versijos ir spekuliacijos. Pirmiausia buvo įtarti vokiečiai. Gal tai jų povandeninis laivas pasistengė nuskandinti mangano rūdos krovinį – žaliavas, reikalingas karo amunicijai gaminti. Juk Pirmasis pasaulinis karas dar nebuvo pasibaigęs, o Vokietija dar 1917 metų pradžioje buvo paskelbusi, kad ir toliau be apribojimų tęs karinius veiksmus povandeniniais laivais. Vėliau vokiečiai paneigė tokius įtarinėjimus.

Buvo prisiminta, kad prieš išplaukiant iš Rio de Žaneiro, „Cyclops“ vadas leitenantas George Worley skundėsi, jog įgula turi problemų su vienu varikliu. Bet vėliau gedimas buvo pašalintas.  Kažkas esą matęs, kad laivo krovininė markė buvo žemiau vandens lygio, o tai reiškia, kad laivas perkrautas. Tačiau iš Rio de Žaneiro uosto gauti dokumentai rodė, kad laivas buvo tinkamai pakrautas.

Kai nepasitvirtino nei viena „Cyclops“ žūties versija, nebuvo rasta nei vienos šio laivo nuolaužos, tuometinis JAV prezidentas Vudrou Vilsonas pasakė; „Tik Dievas ir jūra žino, kas atsitiko su šiuo dideliu laivu“.

 

Bermudų trikampio epopėja

 

Kai po kelerių metų dingo dar keli laivai, plaukę tuo pačiu maršrutu, kaip ir „Cyclops“, pradėta įtarinėti, kad dėl šių nelaimių kalčiausios kažkokios antgamtinės jėgos, veikiančios vulkaninės kilmės Bermudų salų rajoje.

Sensacijų alkio kamuojami žurnalistai greitai užkibo ant šio jauko. Kiekviena nauja laivų katastrofa, įvykusi netoli Bermudų ar Bahamų salų, vis labiau kurstė aistras. Antroje XX a. pusėje buvo skelbiama, kad būtent čia vis dažniau paslaptingai dingsta ar žūsta ne tik laivai, bet ir lėktuvai.

Amerikiečių žurnalistas Edwardas Van Winkle Jones 1950 metų rugsėjo 17 dienos straipsnyje, išspausdintame „The Miami Herold“ laikraštyje, šį nelaimingais nutikimais garsėjantį rajoną pavadino „velnio jūra“. Išsireiškimo „Bermudų trikampis“ autoriumi laikomas kitas amerikiečių žurnalistas ir rašytojas, paranormalių reiškinių populiarintojas Vincentas Gaddis (1913-1997). 1964 metais lengvo turinio žurnale „Argosy“ jis paskelbė straipsnį „Mirtinas Bermudų trikampis“ („The Deadly Bermuda Triangle“). Nuo tada ir prasidėjo Bermudų trikampio epopėja.

Bermudų trikampio fenomeną labiausiai išpopuliarino amerikiečių rašytojas, 13 metų tarnavęs JAV karinėje žvalgyboje Čarlzas Berlicas (Charles Berlitz, 1913-2003). 1974 metais jis išleido knygą „Bermudų trikampis“, kurioje buvo aprašomi įvairūs paslaptingi laivų ir lėktuvų dingimai šiame rajone. Ji greitai tapo bestseleriu ir buvo išleista milijoniniais tiražais visame pasaulyje.

Vėliau išaiškėjo, kad kai kurie faktai, išdėstyti Č.Berlico knygoje, neatitinka tikrovės, tačiau Bermudų trikampio mitas iki šių dienų keliauja per nuotykių literatūrą ir kino filmus.

 

Mitų ir legendų pabaiga?

 

Buvęs komercinės aviacijos lakūnas Lawrencas Davidas Kusche (g.1940), kruopščiai tyręs Bermudų trikampio istorijas, padarė išvadą, kad daugelis faktų, kuriuos aprašinėjo paranormalių reiškinių tyrėjai, buvo abejotini, perdėti arba apgalvotai suklastoti. Pasak jo, beveik visus incidentus išprovokavo audros ar tiesiog nelaimingi atsitikimai. Kai kurie jų nutiko toli nuo vadinamojo Bermudų trikampio.

Pasaulio gamtos fondas (World Wide Fund for Nature), remdamasis 2013 metais atliktų tyrimų duomenimis, nustatė, kad tarp 10 labiausiai jūrų laivybai pavojingų rajonų Bermudų trikampio nėra. JAV pakrančių apsaugos surinkti duomenys taip pat patvirtina, kad čia tariami dingimai yra santykinai nereikšmingi, lyginant su tais skaičiais laivų ir lėktuvų, kurie atlieka reguliarius reisus.

Kai kurie mokslininkai gana skeptiškai vertina Bermudų trikampio mitus ir legendas. Pasak jų, paranormalių reiškinių paslaptys yra labai populiarios ir pelningos. Tai, matyt, ir lemia didžiulį kiekį įvairiausios literatūros tokiomis temomis. Nors ji dažnai yra klaidinanti ir netiksli, tačiau tokių publikacijų „gamintojai“ ir toliau dominuoja rinkoje.

Fotoreportažas
  • Pragaištingas trikampis: mitai ir tikrovė-Foto-nr-5857_5858.jpg
  • Pragaištingas trikampis: mitai ir tikrovė-Foto-nr-5857_5859.jpg
  • Pragaištingas trikampis: mitai ir tikrovė-Foto-nr-5857_5860.jpg
  • Pragaištingas trikampis: mitai ir tikrovė-Foto-nr-5857_5861.jpg
  • Pragaištingas trikampis: mitai ir tikrovė-Foto-nr-5857_5862.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Pragaištingas trikampis: mitai ir tikrovė"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.