Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

R.Stivensonas ir jo „Lobių sala“

Ne viena mėgstanti knygas karta išaugo skaitydama nuotykių romaną „Lobių sala“, kuris išversta į 26 kalbas, tarp jų ir į lietuvių.

Vienas iš Roberto Louiso Stivensono paveikslų.
Vienas iš Roberto Louiso Stivensono paveikslų. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Šeimos profesija nesuviliojo

 

Robertas Louisas Stivensonas (1850-1894) per dvidešimt savo kūrybos metų parašė 45 knygas. „Lobių sala“ – ryškiausias jo sukonstruotas švyturys, jau beveik 140 metų rodantis kelią skaitytojams į nuotykių pasaulį.

Švyturį šiame kontekste paminėjau ne atsitiktinai. Švyturių statyba ir priežiūra buvo Stivensonų šeimos profesija. Roberto tėvas ir senelis buvo inžinieriai, pagarsėję savo darbais kurdami jūros švyturių mechanizmus. Abu jo broliai taip pat buvo šios srities specialistais. Būdamas moksleiviu, kiekvienais metais per vasaros atostogas Robertas su savo tėvu keliaudavo į Orknio ir Šetlando salas. Ten tėvas tikrindavo čia esančių švyturių veikimą. Šios kelionės Robertui buvo malonios, o patirti įspūdžiai vėliau atsispindėjo jo kūriniuose.

Robertas. įstojęs į Edinburgo universitetą, taip pat buvo pasirinkęs inžinerijos studijas artimas šeimos profesijai. Netgi buvo apdovanotas sidabriniu medaliu už konkursui pateiktą darbą apie naujus šviesos šaltinius pakrančių švyturiuose. Deja, dideliam tėvo nusivylimui šeimos profesija Roberto nesuviliojo. Jis metė studijas, pareiškęs norą tapti rašytoju.

 

Klajonės po pasaulį

 

Tėvas prižadėjo Robertą paremti, jei jis vietoj nemėgstamos inžinerijos pasirinks teisės studijas ir jas baigs. Teko sutikti. Studijų metais jaunasis Stivensonas gyveno labai bohemiškai. Užsiaugino ilgus plaukus, dėvėjo išskirtinius rūbus, daug gėrė, lankėsi pigiose kavinėse ir viešnamiuose.

Bet ir baigęs teisės studijas, R.Stivensonas nedirbo pagal specialybę. Jis ir toliau išliko materialiai priklausomas nuo tėvo pinigų. Nepaisant to, netrukus įsitraukė į aktyvų Londono literatūrinį gyvenimą, susipažino su daugeliu to meto rašytojų, pradėjo bendradarbiauti žurnaluose. Už tėvo pinigus išleido kelias istorinių apybraižų knygas.

Būdamas trisdešimties R.Stivensonas vedė meninės prigimties Fanę Osborn – dešimčia metų vyresnę, išsituokusią amerikietę su dviem vaikais. Iš pradžių šeima įsikūrė Škotijoje, o vėliau persikėlė į JAV, bet neilgam. Amerikos klimatas pasirodė visai netinkamas R.Stivensonui, kurį nuo vaikystės persekiojo plaučių ligos.

Ieškodamas savo sveikatai palankios vietos, R.Stivensonas išsinormavo burlaivį ir su visa šeima išplaukė į Ramiojo vandenyno platybes. Jis beveik tris metus klajojo Ramiojo vandenyno rytinėje ir centrinėje dalyse, sustodamas ilgesniam laikui Havajuose ir kituose salynuose. Jūros oras ir nuotykių jaudulys pataisė sveikatą.

Galiausiai rašytojas įsigijo žemės sklypą Upolu saloje (Samoa salynas) ir ten įsikūrė visam laikui. Jis manė, kad tenykštis klimatas puikiai tinka jo silpnai sveikatai.

 

Įspūdinga knyga apie drąsą ir draugystę

 

Prieš įsikurdamas tolimoje Upolu saloje, R.Stivensonas, nepaisant blogos sveikatos, jau buvo parašęs didžiąją dalį savo labiausiai žinomų kūrinių. Tai – „Balantrės šeimininkas“, „Nepaprasta daktaro Džeklio ir misterio Haido istorija“, „Pagrobtasis“, „Juodoji strėlė“, ‚Laivo sudužimas“. Jie da vis dar populiarus ir šiandien, buvo išversti į lietuvių kalbą.

Labiausiai R.Stivensoną išpopuliarino jo nuotykių romanas „Lobių sala“, tapęs jaunimui skirtų knygų klasika. Tai įspūdingas pasakojimas apie piratų vadeivos kapitono Flinto paslėptų lobių paieškas. Jose dalyvauja paauglys Džimas Hokinsas, atradęs mirusio pirato skrynutėje lobių salos žemėlapį, jo šeimos draugas daktaras Dovydas Livsis,, ekscentriškas dvarininkas Džonas Trelonis, finansavęs ekspediciją į lobių salą, ir „Ispanjolos“ kapitonas Aleksandras Smoletas. Vėliau paaiškėja, kad vienakojis virėjas Silveris ir dar keli pagal jo rekomendaciją pasamdyti jūreiviai yra buvę kapitono Flinto piratų laivo įgulos nariai. Atvykus į salą, prasideda kvapą gniaužiantys nuotykiai, kurie byloja apie herojų ryžtą ir drąsą, ištikimus draugus, kuriems svarbiausia ne lobis, o draugystė.

„Lobių sala“ ne tik išgarsino R.Stivensoną kaip rašytoją, bet ir atnešė jam didelę finansinę sėkmę. Be to, šis R.Stivensono romanas suformavo tam tikrą XVIII amžiaus pirato įvaizdį literatūroje. Vėliau kitų rašytojų kūriniuose piratai buvo nuolat siejami su lobių žemėlapiais, atogrąžų salomis, vienakojais jūrininkais su papūgomis ant peties, romo buteliu rankose.

 

Intriguojantys faktai

 

Intriguojantis yra ne tik „Lobių salos“ turinys, bet ir pačios knygos kilmės istorija. Pasak paties rašytojo atsiminimų, romano idėja gimė visai atsitiktinai.

Dažnai nesveikuojantis R.Stivensonas kartą pasijuto blogai ir atsisakė įprastinio pasivaikščiojimo po apylinkes. Jis pasiliko namuose ir leido laiką su savo posūniu Loidu. Berniukas tuo metu piešė kažkokios vandenyne pasimetusios salos žemėlapį. Rašytojas susidomėjo vaiko piešiniu ir pradėjo fantazuoti kas šioje saloje galėtų būti ir kas ten atsitiko. Loidas susižavėjęs šūktelėjo: „Kaip nuostabu būtų skaityti pasakojimą apie šią salą!“.

Taip lobių žemėlapio piešimas įkvėpė R.Stivensoną naujam romanui, kuris iki šiol mielai skaitomas ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų.

Dar viena intriga – tai R.Stivensono gyvenimo istorija tarp samojiečių Upolu saloje. Vietiniai gyventojai, kuriems jis ne kartą padėjo apsiginti nuo kolonijinės valdžios daromų skriaudų, labai gerbė rašytoją, vadino jį „tusitala“, t.y. pasakotoju. Jie R.Stivensoną palaidojo savo saloje ant kalno viršūnės, kaip jis to ir norėjo..

 

Fotoreportažas
  • R.Stivensonas ir jo „Lobių sala“-Foto-nr-6948_6949.jpg
  • R.Stivensonas ir jo „Lobių sala“-Foto-nr-6948_6950.jpg
  • R.Stivensonas ir jo „Lobių sala“-Foto-nr-6948_6951.jpg
  • R.Stivensonas ir jo „Lobių sala“-Foto-nr-6948_6952.jpg
  • R.Stivensonas ir jo „Lobių sala“-Foto-nr-6948_6953.jpg
  • R.Stivensonas ir jo „Lobių sala“-Foto-nr-6948_6954.jpg
  • R.Stivensonas ir jo „Lobių sala“-Foto-nr-6948_6955.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "R.Stivensonas ir jo „Lobių sala“"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.