Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Saugumo „brokuotas“ jūros neišdavęs bocmanas

Iš Utenos krašto kilęs klaipėdietis Rimantas Ragaišis džiaugiasi dar vienu, greičiausiai paskutiniuoju savo „kūdikiu“ - nauja knyga „Sugrįžome audras nugalėję“.

Tėviškė: jūrininkas Rimantas Ragaišis prie ežero gimtinėje.
Tėviškė: jūrininkas Rimantas Ragaišis prie ežero gimtinėje. @ nuotr.

Bėgome iš kolūkių...

 

Apie ką ši knyga? „Apie ką daugiau jei ne apie jūrininkus?“, - klausimu į klausimą tarsi atsako R.Ragaišis, pridurdamas - „visose savo knygose pristatau draugus, pažįstamus, jūrininkus su kuriais eita į jūrą“.

Jis sakė Klaipėdoje sutikęs ir nepažįstamų žmonių, įsikalbėjęs, sužinojęs, kad yra jūrininkai, pasiūlęs prisistatyti jiems jo knygose. Anot R.Ragaišio, jūrininkai mielai prisistato, sutinka, kad apie juos būtų įdėti prisiminimai ir nuotraukos iš jaunystės, reisų, šeimos gyvenimo.

„Mano kartos jūrininkai, pokario vaikai, dauguma esame panašaus likimo. Bėgome iš kolūkių, nuo skurdo. Daugeliui vienintelis kelias buvo į Klaipėdą, jūreivystės mokyklą, o po to į žvejybos laivyną“, - prisiminė R.Ragaišis.

Susižavėjęs latvių rašytojo Vilio Lacio knyga „Žvejo sūnus“, o labiausiai Algimanto Čekuolio „Per tris vandenynus“ jis 1963 m. atsidūrė Klaipėdoje. Mėnesio kursai, trijų mėnesių laukimas ir darbas uoste, kol patikrins saugumas. Tų pačių metų rudenį jau paskyrimas į vidutinį žvejybos tralerį ir į Atlantą gaudyti silkių.

„Aš, kaip ir dalis mano draugų jūreivių, buvome kilę iš ežerų krašto, vandens lyg ir nebijojome, bet Baltijos jūra, o ypač Atlantas nustebino. Pirmame reise kol plaukėme savaitę išgulėjau ant gultų. Ką suvalgydavau, tą išvemdavau. Tokia buvo mano pažintis su jūros liga“, - prisiminė R.Ragaišis.

Jūroje ar vandenyne viskas praeina. Iš tos sunkios pirmosios kelionės liko tik skyrelis „Pirmasis reisas: ant gulto - į silkių žvejybos rajoną“ jo pirmojoje knygoje „Ko bangos nenuplovė“, kuri išleista 2013 metais.

 

Saugumas laikė nepatikimu

 

Po to buvo knygos „Reisai baltais chalatais“ 2015 metais apie laivyno gydytojus. Ji atsirado neatsitiktinai.

Tarybų Sąjungos saugumas R.Ragaišiui neišdavė pirmosios vizos, o su antrąja viza jis nebegalėjo eiti į reisus, nes žvejybiniai laivai užsukdavo tai į Kanados, tai į Islandijos uostus.

„Buvo pikta, kad negaliu dirbti mėgstamo, nors ir sunkaus darbo. Žvejybos rajone per parą dirbdavome po 10-12 valandų. Į krantą niekas neišleisdavo. Buvo galimybė užsukti į Kanados Halipakso uostą. Bet dėl manęs ir dar penkių jūreivių atėjo nurodymas iš saugumo. Mūsų laivas nuplaukė į Halipaksą, o mus laikė žvejybos bazėje. Buvau laikomas nepatikimu, nes giminėje buvo tremtinių“, - teigė R.Ragaišis.

Lietuvos žvejybos laivynui atidavęs gražiausius jaunystės metus R.Ragaišis KGB (tuometinis SSRS saugumas) buvo sugrąžintas į krantą. Jis jau gyveno Klaipėdoje. Padedant kaimynui, pradėjo dirbti Klaipėdos raudonojo kryžiaus ligoninėje paprastu darbininku. Čia susipažino su gydytojais, įsikalbėjo. Dalis gydytojų buvo ėję į reisus jūroje. Buvo laikas, kai vos ne kiekviename laive buvo gydytojas. Iš pokalbių, prisiminimų, nuotrupų po kelių dešimtmečių ir „išplaukė“ R.Ragaišio knyga „Reisai baltais chalatais“.

„Laivyno gydytojų patirtis, istorijos vertos dėmesio. Kai kurie gydytojai turi sukaupę tiek įdomios medžiagos, jog ir patys apie savo reisus galėtų parašyti knygas“, - svarstė R.Ragaišis.

 

Beringo ledai ir Afrikos karščiai

 

Jūra R.Ragaišį vis tiek traukė, nors ir žinojo, kad saugumas į ją neleis.

„Susipažinau su žmonių grupe, kuri iš Klaipėdos skrido į Šiaurės Diksono uostą krauti maisto produktų į laivus. Išvykau su jais. Diksone įsikalbėjau su jūreiviais iš Murmansko ir Archangelsko. Jie patarė man vykti į Tolimuosius Rytus, nes ten žvejybos laivai neužsuka į užsienio uostus, todėl ir pirma viza nereikalinga“, - prisiminė R.Ragaišis.

Taip jis, prieš tai baigęs šaldymo įrenginių mašinisto kursus, atsidūrė Magadane su siuntimu dirbti šaldymo įrenginių mašinistu. Po to pakliuvo ir į žvejų laivą Nachodkos uoste.

Apie Tolimųjų Rytų epopėją, artimą pažintį su Čiukotkos Anadirio miestą, kur sutiko vaikystės suolo draugą, vedusį Čiukčių merginą, R.Ragaišis detaliau papasakojo knygoje „Gyvenimą paskyrėme jūrai“, kuri išleista 2018 metais.

Po žvejybos Tolimuosiuose Rytuose, kur iš Petropavlovsko, Kamčiatkos, Magadano uostų plaukiojo po rūsčią Beringo jūrą, R.Ragaišis po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dar spėjo padirbėti ir žvejybos bazėse „Palanga“, „S.Girėnas“. Paskutinis jo laivas žvejybos traleris perdirbtas į transportinį laivą „Kapitonas A.Oja“. Juo paskutinieji reisai truko dvejus metus.

„Po speiguotų Tolimųjų Rytų darbas karštoje Afrikos zonoje vargindavo“, - prisiminė R.Ragaišis.

Jis vėl atsidūrė krante, tiksliau Klaipėdos uoste buvusiame mokomajame laive „Zigmas Angarietis“, kuris vėliau pakrikštytas į „Brigitą“. Jame R.Ragaišis dirbo 10 metų - pradžioje jūreiviu, o po to bocmanu. Jo pareiga buvo kartu su tada dar Lietuvos jūreivystės kolegijos studentais prižiūrėti šį laivą, paruošti jį išgyvenimo laivuose mokymams. Detaliau apie darbą „Brigitoje“ R.Ragaišis taip pat prisimena savo knygose.

 

Į pasimatymą su jūra...

 

Šiais metais pasirodžiusi 300 puslapių knyga „Sugrįžome audras nugalėję“ yra tarsi viso gyvenimo jūroje susumavimas žvelgiant į ją per audrų, žmonių likimo ir istorijos prizmę.

„Pirmą kartą išplaukus jūra mane pasitiko nesvetingai - jūros liga ilgam patiesė ant gulto. Po to reisai nebebuvo tokie sunkūs. Galima sakyti, kad susidraugavau su jūra. Su pertraukomis jūroje, laivuose praleidau daugiau kaip 40 metų. Lydėjo ir jūros liga, ir vėjai, ir bangos, ir apledėjimas, ir karščiai, ir šalčiai, bet jie nebebuvo tokie baisūs. Kai darbas yra mėgstamas viską galima ištverti“, - teigė R.Ragaišis.

Knygoje „Sugrįžome audras nugalėję“ R.Ragaišio kolegos jūrininkai dalinasi prisiminimais, ką jie patirdavo akis į akį susidūrę su jūros stichijomis. Tarp tų, kurie prisiminė audringas jūras yra ir tokių, kurių laivai nuskendo, o jie liko gyvi.

„Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Daugelis mūsų buvome romantikais, sužavėti jūros bangų, netgi jos šėlsmo. Jūrai ne vienas paaukojome jaunystės metus, sveikatą, netgi meilę. Bendravimo su jūra nei vienas nesigailime. Tai buvo mūsų gyvenimas, mes jį susiejome su jūra. Savo noru, kartais netgi užsispyrę, per sunkumus eidavome į pasimatymą su jūra“, - filosofiškai dėstė R.Ragaišis.

 

 

 

 

Fotoreportažas
  • Saugumo „brokuotas“ jūros neišdavęs bocmanas-Foto-nr-9862_9863.jpg
  • Saugumo „brokuotas“ jūros neišdavęs bocmanas-Foto-nr-9862_9864.jpg
  • Saugumo „brokuotas“ jūros neišdavęs bocmanas-Foto-nr-9862_9865.jpg
  • Saugumo „brokuotas“ jūros neišdavęs bocmanas-Foto-nr-9862_9866.jpg
  • Saugumo „brokuotas“ jūros neišdavęs bocmanas-Foto-nr-9862_9867.jpg
  • Saugumo „brokuotas“ jūros neišdavęs bocmanas-Foto-nr-9862_9868.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Saugumo „brokuotas“ jūros neišdavęs bocmanas"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.