Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje

Didžiosios Britanijos ir viso pasaulio žiniasklaidos pranešimuose mirgėjo antraštės apie atskleistą kreiserio „Edinburgh“ paslaptį.

Kreiseris "Eidinburgh" ir išgelbėtas auksas.
Kreiseris "Eidinburgh" ir išgelbėtas auksas. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Nutraukta tyla

 

Praėjusio amžiaus devinto dešimtmečio pradžioje išslaptinus nutylėtą „Edinburgh“ istoriją, pagaliau paaiškėjo kodėl bendru Didžiosios Britanijos ir SSRS susitarimu nuo Antrojo pasaulinio karo laikų Barenco jūros dugne gulinčios kreiserio nuolaužos buvo paskelbtos „karo kapu“ (angl. war grave). Toks šių nuolaužų statusas leido jas apsaugoti nuo gelbėtojų bendrovių ir lobių medžiotojų dėmesio.

Kelionėje iš Murmansko į Jungtines Karalystes kreiseris „Edinburgh“ gabeno daugiau nei penkias tonas aukso luitų. Paaiškėjus tai aplinkybei, daug kam galėjo kilti pagunda apiplėšti nuolaužas.

Neseniai miręs britų žurnalistas Barrie Penrose (1942-2020 liepos 5 d.) buvo vienintelis šios profesijos atstovas, betarpiškai stebėjęs visą dramatišką gelbėjimo operaciją, skirtą pakelti sovietinio aukso krovinį iš 1942 metų gegužės 2 dieną nuskendusio kreiserio „Edinburgh“. Savo knygoje „Stalino auksas: HMS Edinburgh istorija ir jo lobiai“ jis išsamiai aprašė paskutinę kreiserio kelionę, lemtingą mūšį ir visų laikų sėkmingiausią lobio ieškojimo istoriją.

Taip, pagaliau, buvo nutraukta ilgai tvyrojusi tyla apie tai, kad anglų kreiseris gabeno auksą.

 

Paslaptingas krovinys.

 

Buvo pats Antrojo pasaulinio karo įkarštis Atlanto vandenyne, kai 1942 metų balandžio 28 dieną kreiseris „Edinburgh“ paliko Murmansko uostą lydėdamas prekybinių laivų vilkstinę, vykstančią į Angliją.

Prieš pat išplaukiant, kreiseris buvo nutemptas prie tolimos uosto krantinės. Žaibiškos operacijos metu, iš sandėlio į laivą buvo perkeltos 93 dėžės ir paslėptos tuščioje šaudmenų kameroje. Apie jų turinį kol kas žinojo tik sovietinis ryšių karininkas Sergejus Zinovjevas. Dėžėse gulėjo 465 aukso luitai. Tai buvo mokestis už ginkluotę, kurią į Sovietų Sąjungą pristatė Didžioji Britanija ir JAV.

Lengvasis kreiseris, Škotijos sostinės garbei pavadintas „Edinburgh“, aišku, nebuvo skirtas krovinių gabenimui. Jis buvo suprojektuotas kaip labai modernus laivas, aprūpintas įspūdinga radarų sistema, galinga ginkluote ir žvalgybiniais hidroplanais. Aštuonios turbinos, kurių bendra galia buvo 80 000 AG, leido 187 metrų ilgio plieniniam monstrui išvystyti maksimalų 32 mazgų (59 km/val.) greitį. Jo įgulą sudarė beveik 800 įvairaus rango ir įvairių specialybių jūreivių.

Kontradmirolas Stuartas Bonhamas Carteris, pasirinkęs „Edinburgh“ konvojaus QP-11 flagmanu ir kreiserio vadas Hughas Fulkneris buvo vieninteliai visoje konvojaus palydoje, kurie žinojo, ką rusai sukrovė tuščioje šaudmenų kameroje.

 

Paskutinė kelionė

 

Be „Edinburgh“ transportinių laivų vilkstinę lydėjo 4 minininkai, 4 korvetės, ir minų traluotojas, pasirengęs medžioti vokiečių povandeninius laivus. Vėliau prie vilkstinės palydos turėjo prisidėti daugiau karinių laivų.

Kelionė prasidėjo esant blogam orui. Sniego pūga ir rūkas saugojo laivus nuo galimos vokiečių oro žvalgybos. Vėliau orai pagerėjo, bet į Škotiją plaukiantis konvojus turėjo tik siaurą praėjimą tarp ledo sienos šiaurėje ir vokiečių okupuotos Norvegijos krantų. Tai žinojo vokiečių povandeniniai laivai, todėl jie patruliavo į rytus nuo Lokių salos Barenco jūroje.

Balandžio 30 dieną už 187 mylių nuo Murmansko vokiečių povandeninis laivas U-456, vadovaujamas kapitono leitenanto Maxo Martino Teicherto, paleido pirmąją torpedą. Ji pataikė į dešinį „Edinburgh“ bortą kaip tik netoli tos vietos, kur buvo laikomas auksas. Antroji torpeda sprogo pataikiusi į kreiserio laivagalį.

„Edinburgh“ prarado greitį, tačiau liko ant vandens. Jam į pagalbą atėjo du britų minininkai. Jie bandė kreiserį nutempti į Murmanską. Prie Lokių salos juos užklupo trys vokiečių eskadriniai minininkai. Prasidėjus mūšiui, britai sugebėjo paskandinti vieną iš jų – „Hermann Schoemann“.

Operacijai vadovavęs S.Carteris, įvertinęs stipriai pažeisto „Edinburgh“ būklę, įsakė evakuoti jo įgulą, o patį kreiserį torpeduoti, kad vertingas krovinys nepatektų į priešo rankas. Britų minininkas „Foresight“ savo paskutine torpeda (kitos buvo panaudotos prieš vokiečių laivus) galiausiai gegužės 2 dieną nuskandino „Edinburgh“.

Laivas nuskendo kartu su auksu, visi įgulos nariai, išskyrus 57 žuvusius, buvo nugabenti į Murmanską.

 

Aukso gelbėjimas

 

Po karo Didžiosios Britanijos vyriausybė ne kartą bandė susigrąžinti Barenco jūros gelmėse gulintį auksą. Šaltojo karo įtempti santykiai tarp Vakarų ir Rytų trukdė išspręsti šią problemą.

Pagaliau 1981 metais buvo pasiektas susitarimas tarp Sovietų Sąjungos ir Didžiosios Britanijos dėl aukso paieškos ir jo iškėlimo. Tą darbą turėjo atlikti konkursą laimėjusi patyrusio britų naro ir lobių medžiotojo Keitho Jessopo (1933-2010) įmonė.

1981 metų balandžio mėnesio pabaigoje „Edinburgh“ nuolaužos buvo aptiktos 245 metrų gylyje maždaug už 400 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Sovietų Sąjungos pakrantės. Aukso iškėlimo darbai parsidėjo rugsėjo mėnesį ir vykdavo ištisą parą.

Po ilgo buvimo vandenyje dėžės buvo subyrėjusios, jas dengė storas dumblo ir mazuto sluoksnis. Narai, naudodamiesi žemsiurbės pompomis, stengėsi pašalinti apnašas. Atrastus aukso luitus jie kraudavo į tinklą, kurio pagalba auksas būdavo keliamas į paviršių. Sovietinio „Ingosstrach“ (draudimo bendrovė) atstovai kruopščiai registravo iškeltų luitų kiekį.

Iš viso buvo iškeltas 431aukso luitas, kurių bendras svoris siekė 5129,3 kg. Dėl narų nuovargio ir blogėjančių orų sąlygų spalio 5 dieną darbai buvo nutraukti, o laivas „Stefaniturm“ su pakeltu auksu išplaukė į Murmanską.

Likęs auksas buvo surinktas po penkerių metų. Tada buvo iškelti 29 luitai, sveriantys 343,3 kg. Barenco jūroje liko penki 60 kg. svorio aukso luitai.

Iš „Edinburgh“ iškeltas auksas buvo dalijamas laikantis pasiekto susitarimo. Gelbėtojai kaip mokestį už darbą gavo 45 proc. išgelbėto aukso. Iš likusių 55 procentų vienas trečdalis atiteko Didžiajai Britanijai, du trečdaliai – SSRS.

 Vienas iš iškeltų aukso luitų eksponuojamas Rusijos deimantų fonde, kitas laikomas Anglijos banko aukso saugykloje.

Fotoreportažas
  • Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje-Foto-nr-9353_9354.jpg
  • Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje-Foto-nr-9353_9355.jpg
  • Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje-Foto-nr-9353_9356.jpg
  • Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje-Foto-nr-9353_9357.jpg
  • Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje-Foto-nr-9353_9358.jpg
  • Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje-Foto-nr-9353_9359.jpg
  • Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje-Foto-nr-9353_9360.jpg
  • Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje-Foto-nr-9353_9361.jpg
  • Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje-Foto-nr-9353_9363.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Stalino auksas anglų kreiseryje Barenco jūroje"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.