Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Lenkiu žilą galvą prieš savo kartos jūrininkus. Buvome romantikai, sužavėti jūros bangų, jos šėlsmo. Vardan jos paaukojome jaunystę, sveikatą, netgi meilę. Ir to bendravimo su jūra nesigailime - Rimantas Ragaišis, laivo bocmanas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Suomių vertybė - dėmesys savo kraštui

Lankantis Suomijoje sužavėjo jų sugebėjimas lengvai ir paprastai vaikams pristatytu mokslinius dalykus apie žuvis, paukščius, gamtą.

Šio teksto autorių Egidijų Bacevičių sužavėjo Kotkos maretariumo mokyklėlė Haiki.
Šio teksto autorių Egidijų Bacevičių sužavėjo Kotkos maretariumo mokyklėlė Haiki. @ Vidmanto Matučio nuotr.

Pamokėlės apie žuvis

Vasarą Kotkos maretariume lankytojų skaičius gerokai padidėja. Kasdien 15 val. vyksta vandens gyvūnų pasirodymai (Sea theatre). Naras neria į Kotkos maretariumo didįjį akvariumą ir nuo stiklų valo žaliadumblius, maitina didžiąsias ežerų godūnes ir bendrauja su jomis. Visa tai gali stebėti lankytojai iš mokomosios salės. Narai ir žuvys tampa pasirodymų dalyvėmis.

Maretariume vaikai ištisus metus gali stebėti žuvis, jų gyvenimo būdą, nerštą, augimo tarpsnius. Mažesniuose akvariumuose žingeidūs lankytojai gali įkišti ranką ir paimti valgomąją midiją, vėžį.

Maretariume įrengta atskira klasė, kur siūlomi žaidimai „Atpažink žuvį“, susiek pavadinimą su žuvies atvaizdu. Pažintiniuose renginiuose supažindinama su gėlų vandenų nėgių ir žuvų įvairove, gyvenimo būdais, veisimosi ypatybėmis. Aiškinamos tolimųjų kelionių paskirtis ir tarprūšiniai sąveikavimai. Gretinant išorę pasakojama skirtinga jų elgsena, įvairūs mitalo ieškojimo ir rinkimo (rijimo) būdus. Supažindinama su sėsliomis žuvimis ir klajūnėmis, taikiomis žuvimis ir grobuonėmis, jų svarba gamtinei pusiausvyrai palaikyti. Turininguose renginiuose pasakojama nėgių ir žuvų panašumai ir skirtumai, gyvenimo eiga ir maitinimosi ypatumai.

Žuvų santalkos kinta metų eigoje, tad bandoma paaiškinti šio reiškinio priežastis ir pasekmes, tai ypač svarbu vykdant žūklę ir planuotas apsaugos priemones. Įspūdingai pasakojama apie lašišų ir ungurio keliones iš ežerų, upių, į jūras ir Atlanto vandenyno Sargaso jūrą. Rodoma uodo trūklio ir laumžirgių vystymosi įdomybės ir jų svarba žuvų maitinimusi. Per ausines pristatomi žuvų garsai, aiškinamieji užrašai apie žuvų skleidžiamus garsus. Žuvys nėra tokios tylenės, kaip gali pasirodyti. Tačiau garsų įvairove ir gražbylyste nestebina.

 

Visur suspėjanti lydekaitė Hanna

Muziejus remiamas iš piniginių rinkliavų už apsilankymą, taip pat labdaros. Iš dalies jį remia ir Suomijos Vyriausybė. Dalykinei (mokslinei) ir šviečiamąją veiklai vadovauja darbuotojai iš Helsinkio universiteto bei mokslininkai iš Suomijos žuvininkystės instituto.

Jie susitikimų metu jaunuosius lankytojus supažindina su žuvų įvairovę, akcentuoja jų skirtumus, pasakoja apie upes, ežerus, Baltijos jūrą ir Suomijos įlanką.

Užsiėmimai vyksta žuvų mokyklėlėje (Haili). Dirbama grupelėse po 20 ar rečiau 50 vaikų.

Paskaitėlės mažiesiems parinktos pagal jų žingeidumą. Čia pat renkamos atmintį ir pastabumą lavinančios dėlionės - didstintė, upinė plekšnė, otas, gyvavedė vėgėlė, lydeka, seliava ir kt. Iš viso pastebėjau 12 žuvų rūšių. Naudojami sieniniai tikroviški ir žaismingi žuvų ir vandens gyvūnų piešiniai. Pamokėlėse talkina Maretariume visur suspėjanti vaikų numylėtinė lydekaitė Hanna (Hanna Hauki). Jaunieji lankytojai pasitinkami prie įėjimo. Drauge jų laukia lydekaitės draugai seliavėlė, šlakys, lašišaitė.

Pradžioje įvadinė paskaitėlė vedama prie didžioje akvariumo, vėliau kylama į laboratorijos kambarį, kur mokoma žuvų mokslo ypatumų, ir tik po einama apžiūrėti akvariumų gyventojų. Kaip minėjau, mokymų metu pildomas žuvų pavadinimų lydraštis, ir vėliau jis peržvelgiamas, gretinama, kiek žuvų kas matė, ir kiek atpažino, kur suklydo, ir ką reikėtų paaiškinti, tikslinti pakartotinai. Bendraujant siekiama, kad jauniesiems žuvų žinovams neliktų nusivylimo kartėlis.

Susitarus iš anksto su muziejaus vadovybe, už tam tikrą mokestį galima su lydekaite Hanna išsinuomoti muziejaus kavinės patalpas ir žuvų draugėje švęsti gimtadienius, išskirtinius bendruomenių įvykius. Šaunioji Hanna pataria, kokius suvenyrus vaikui verta įsigyti, parodo kur yra pliušinės lydekaitės, seliavos ar lašišaitės. Retas akvariumo lankytojas išvyksta neįsigijęs mėgiamų Maretariumo skanėstų - šokoladukų – strimėlaičių. Siunčiami peleko įspaudais žymėti atvirlaiškiai ir sveikinimai į namus.

Dėl to nestebina, kad suomių žinios apie žuvis gerokai aukštesnės nei svečių šalių lankytojų.

 

Knygelės - žuvų žinovams

Atskira muziejaus šviečiamosios veiklos dalis yra pažintinės knygelės. Dažnas lankytojas turi įsigijęs mokytoją - dailininkės Maia Raitanen pažintinę knygelę "Sano Muikku!: Suomen viehättävin kalakirja" ("Seliava!: Suomijos žuvys paveikslėliuose").

Ant knygelės viršelio Suomijos ežerų įžymybė seliava. Puošniuose paveikslėliuose pristatomos visos Suomijos žuvys. Viena puslapyje tikslus piešinys, ir išplitimo žemėlapis, atkreipiamas į rūšies sandaros elgsenos skirtumus. Priešingame lape yra šmaikštūs (kaip komiksuose) sužmogintų žuvyčių gyvenimo vaizdeliai. Juose parodomi žuvų požymiai, gyvenimo būdo skirtumai, tarpusavio pokalbiai, pristatomos žuvininkystės ir tvarios gamtosaugos žinios.

Diegiamos moralinės vertybės. Pavyzdžiui, lydeka nupiešta karūnuota kaip pasakoje. Kitur vaizduojamas tuoktuvių polėkyje pelekus išskleidęs ciegorius (kresno kūno sudėjimo, į „cepeliną“ panaši jūrinė žuvis). Dar kituose paveikslėliuose pavaizduoti ant tinklų lyg paukščiai ant laidų nutūpę gleiviai. Pristatomi ir upinės plekšnės, salačio maitinimosi ypatumai. Jūrų andrų (augalų) sąvašynuose sutartinai siūruojančios ir bendrai „dainą traukiančios“ jūrų dyglės. Įterptas net lotyniškas posakis: Et lux tenebris lucet (šviesa prasiskverbia į pragaro tamsą).

Atskiroje Maretariumo patalpoje yra palinkėjimų ir gerų darbų Baltijai siena. Ant jos priklijuojami įvairiaspalviai lapeliai su lankytojų pasižadėjimais jūrai. Taip diegiamos gamtosauginės vertybės. Šiais metais daug dėmesio skirta Botnijai. Pagrindinio baseino dugne yra gairelė „Aš mylių Botnijos įlanką, 2014“. Tarp žodžių "Aš, Botniją" vietoje įprastos širdelės įterpta žuvies uodegos pelekas. Smėlinis grundalas ant dugne nugrimzdusios skardinės dėželės dangčio: šiukšlės ir vandenų tarša. Santūriai pasakojama apie Baltijos žuvis ir vėžiagyvius naujakurius ir jų galimą žalą aplinkai.

Fotoreportažas
  • Suomių vertybė - dėmesys savo kraštui-Foto-nr-2740_2741.jpg
  • Suomių vertybė - dėmesys savo kraštui-Foto-nr-2740_2742.jpg
  • Suomių vertybė - dėmesys savo kraštui-Foto-nr-2740_2743.jpg
  • Suomių vertybė - dėmesys savo kraštui-Foto-nr-2740_2745.jpg
  • Suomių vertybė - dėmesys savo kraštui-Foto-nr-2740_2746.jpg
  • Suomių vertybė - dėmesys savo kraštui-Foto-nr-2740_2747.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Suomių vertybė - dėmesys savo kraštui"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.