Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Trafalgaro mūšio didvyris

Garsaus Didžiosios Britanijos marinisto Viljamo Ternerio paveikslas, nutapytas 1839 metais, užtikrino nemirtingą šlovę britų karo laivui „Temeraire“, nors jis dalyvavo tik viename jūrų mūšyje.

Paskutinės „Temeraire“ dienos Bitsono prieplaukoje.
Paskutinės „Temeraire“ dienos Bitsono prieplaukoje. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Nebuvo progos pasižymėti

 

„Temeraire“ buvo antro rango linijinis karo laivas, nuleistas į vandenį Čatemo laivų statykloje 1798 metų rugsėjo 11 dieną. Trijų stiebų 56 metrų ilgio burlaivio ginkluotę sudarė įvairaus kalibro 98 patrankos. Laivo korpusą nuo neigiamo sūraus vandens ir jūros dumblių poveikio saugojo varinis apkalas.

Sukomplektavus įgulą, kurią sudarė 750 karininkų, jūreivių, artileristų ir jūrų pėstininkų, „Temeraire“ prisijungė prie Kanalo laivyno, kuris tuo metu blokavo pagrindinę prancūzų karinę jūrų bazę Breste. Prancūzų laivynas nerodė didesnio aktyvumo, todėl anglų eskadros laivams nebuvo progos pasižymėti kariniais nuopelnais.

„Temeraire“ kelis mėnesius nuobodžiai patruliavo Lamanšo vandenyse. Po taikos derybų Amjene karo grėsmė su Prancūzija nutolo. „Temeraire“ baigė savo patrulinę tarnybą ir buvo pasiųstas į Bantry įlanką. Ten jis laukė atvykstant laivų vilkstinės, kurią turėjo palydėti į Vest Indiją (Karibų jūros regionas).

Daugelis „Temeraire“ įgulos narių laivyne tarnavo nuo pat Prancūzijos revoliucijos karų pradžios, 1793 metų. Dabar, kai taika atrodė neišvengiama, jie tikėjosi grįžti namo. Sužinoję apie naują užduotį, lydėti laivų vilkstinę į kitą Atlanto pusę, jūreiviai sukilo.

 

Riaušininkai pakarti ant rėjų

 

Pirmas konfliktas tarp riaušininkų ir laivo karininkų įvyko 1801 metų gruodžio 3-osios rytą, kai nedidelė grupė jūreivių, susirinkusi ant denio, pradėjo ginčytis su karininkais. Laivo vadui Tomui Eilesui jie pareiškė nenorintys plaukti į Vest Indiją, nes pasiilgo namų.

Grėsminga atmosfera kaito vis labiau. Kai kurie apgirtę jūreiviai pradėjo užpuldinėti karininkus. Tada kontradmirolas Džordžas Kempbelas įsakė jūrų pėstininkams suimti aktyviausius maišto kurstytojus. Jie netrukus buvo sukaustyti grandinėmis.

Po mėnesio įvyko riaušių kurstytojų teismas karo laive „Gladiator“. Teismo nuosprendžiu 12 riaušininkų, siekiant įbauginti nepaklusnius jūreivius, buvo pakarti ant rėjų bent keliuose laivuose, kurie tuo metu stovėjo Portsmute. Du maišto kurstytojai buvo išplakti rimbais – po 200 smūgių kiekvienas.

 

Privertė pasiduoti

 

Britų Karališkojo laivyno linijiniam laivui „Temeraire“ žvaigždžių valanda atėjo 1805 metų spalio 21-sios dienos Trafalgaro mūšyje. Vadovaujama drąsaus ir karšto būdo jūrų karininko Eliabo Harvėjaus, „Temeraire“ įgula stojo į kovą šalia Horacijaus Nelsono „Victory“.

Pamatęs, kad prancūzų „Redoutable“ apšaudo „Victory“ denį muškietomis ir granatomis, o didelė prancūzų grupė pasirengusi abordažu užimti H.Nelsiono laivą, Havejus nuskubėjo jam į pagalbą.

Mūšio įkarštyje „Temeraire“ atsidūrė tarp dviejų prancūzų laivų. Šaudydami visomis patrankomis iš abiejų bortų, anglų laivo įgula, vadovaujama E.Harvėjaus, privertė priešus pasiduoti. Ši pergalė „Temeraire“ kainavo brangiai. Žuvo 47 jo įgulos nariai, sužeista buvo dvigubai daugiau. Buvo suplėšytos visos burės, sunaikintos rėjos ir laivagalio balkonai, sudaužyta vairo plokštuma.

„Temeraire“ tik per stebuklą išvengė žūties. Iš „Redoutable“ mesta granata sprogo netoli parako sandėlio ir sukėlė gaisrą. Laimei vienas artileristas neleido išplisti ugnies liepsnai. Taip buvo išgelbėtas ne tik „Temeraire“, bet ir šalia esantys laivai.

 

Pagerbta įgula

 

Vos pasibaigus nuožmiam jūrų mūšiui, šiame rajone kilo stipri audra. Jos neatlaikę nuskendo keli į nelaisvę paimti prancūzų ir ispanų laivai. Tarp jų ir tie du, kuriuos paėmė į nelaisvę „Temeraire“. Nors ir gerokai apgadintas, bet šis anglų laivas, kurį buksyravo vilkikas, sėkmingai atlaikė audros atakas.

Į Portsmutą „Temeraire“ grįžo gruodžio 1 dieną, trimis dienomis anksčiau, negu „Victory“ su žuvusio H.Nelsono kūnu. Laivai, dalyvavę anglų pergale pasibaigusiame Trafalgaro jūrų mūšyje, greitai tapo įžymybėmis, kurių pažiūrėti plūdo minios lankytojų. „Temeraire“ buvo ypatingai populiarius, nes admirolas Katbertas Kolingvudas ataskaitoje paminėjo jo pavadinimą aprašydamas mūšio eigą.

Pasakojimas apie „Temeraire“ įgulos heroizmą taip įstrigo visuomenės sąmonėje, kad Bendruomenių rūmai reikšdami padėką žmonėms kovojusiems Trafalgaro mūšyje, ypatingai išskyrė tik tris pavardes – H.Nelsono, K.Kolingvudo ir „Temeraire“ laivo kapitono E.Harvėjaus.

 

Drobėje – paskutinis reisas

 

Po Trafalgaro mūšio suremontuotas „Temeraire“ dar ilgus metus plaukiojo Viduržemio ir Baltijos jūrose, atlikdamas patruliavimo, blokavimo, žvalgybos ir panašias karines užduotis. Išskirtiniais žygiais neturėjo progos pasižymėti.

1838 metais Admiralitetas nutarė garbingo amžiaus sulaukusį laivą parduoti į laužą. Jį nusipirkęs rangovas pasamdė du vilkikus, locmaną ir 25 jūreivius, kurie „Temeraire“ Temzės upe nuvilko laivą į doką išardymui.

Dailininkas Viljamas Terneris (1775-1851), vienas pirmųjų aplankęs iš Trafalgaro mūšio grįžusį „Temraire“, vėl jį prisiminė ir nutarė nutapyti paskutinį garsaus laivo reisą. Ši marinisto drobė sulaukė palankaus meno kritikų įvertinimo ir daugelio apdovanojimų. Ji tapo ir paties dailininko vienu mylimiausiu kūriniu. Tapytojas atsisakė parduoti paveikslą už bet kokią kainą ir po savo mirties testamentu paliko tautai. Jau daugiau kaip 160 metų paveikslas kabo Londone Nacionalinėje galerijoje. 2005 metais pagal BBC radijo apklausas šis V.Ternerio darbas pripažintas mylimiausiu tautos paveikslu.

Fotoreportažas
  • Trafalgaro mūšio didvyris -Foto-nr-5749_5750.jpg
  • Trafalgaro mūšio didvyris -Foto-nr-5749_5751.jpg
  • Trafalgaro mūšio didvyris -Foto-nr-5749_5752.jpg
  • Trafalgaro mūšio didvyris -Foto-nr-5749_5754.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Trafalgaro mūšio didvyris "

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.