Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Vergijos ir laisvės paženklinta škuna

Lygiai prieš 180 metų burlaivyje „Amistad“ įvyko sėkmingas Afrikos vergų sukilimas. Šiandien to laivo kopija plaukioja po pasaulį skleisdama idėją apie žmogaus teisę kovoti už savo laisvę.

"Amistad“ Halifakso uoste, „Tall Ships Challenge“ („Atlantic Coast 2012“).
"Amistad“ Halifakso uoste, „Tall Ships Challenge“ („Atlantic Coast 2012“). @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Neišrankus kapitonas

 

Dviejų stiebų maždaug 20 metrų ilgio škuna buvo pastatyta Baltimorėje, JAV rytinės pakrantės uostamiestyje. Ją iš karto nusipirko Kuboje gyvenantis ispanų kapitonas Ramonas Ferreras. Burlaiviui jis suteikė ispanišką vardą „Amistad“, kuris, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „Draugystė“.

Kuba ir kelios kitos salos Karibų jūros regione tuomet priklausė Ispanijai, kurioje vergų prekyba vis dar gyvavo. „Amistad“ buvo per mažas, kad galėtų dalyvauti šiame „versle“. Tuo vertėsi dideli krovininiai laivai, specialiai pritaikyti vergams vežti per visą Atlanto vandenyną iš Afrikos į Ameriką. R.Ferreras su savo škuna plaukiojo trumpais maršrutais. Dažniausiai tarp nedidelės Guanajos salos ir Kubos sostinės Havanos. Pagrindinis laivo krovinys būdavo cukranendrės, bet kartais R.Ferreras nevengdavo pervežti ir ispanų plantatorių vergus iš vienos salos į kitą.

1939 metų sausio mėnesį Portugalijos vergų laivas „Tecora‘ atplukdė į Havaną pardavimui 500 afrikiečių iš Siera Leonės. Du plantacijų savininkai, Jose Ruizas ir Pedras Montezas, įvykusiame aukcione nusipirko apie pusšimtį vergų, kuriuos planavo nuplukdyti į savo valdas..

Tuo metu Havanos uoste stovėjo eiliniam reisui pasiruošusi škuna „Amistad“. Ją ir nusisamdė cukranendrių plantacijos savininkai. Kapitonas R.Ferreras nebuvo toks išrankus, kad atsisakytų nelabai švaraus, bet papildomo uždarbio.

 

Vergų sukilimas ir kelionė zigzagais

 

1839 metų birželio 28 dieną „Amistad“ išvyko iš Havanos. Be įprasto krovinio jame buvo ir 53 į vergovę pakliuvę afrikiečiai: trys mergaitės, vienas berniukas ir 49 vyrai.

Laivo komandą sudarė kapitonas R.Ferreras, jo šešiolikmetis vergas juodukas Antonio, du jūreiviai ir mulatas virėjas Celestinas. Savo gyvąjį krovinį lydėjo ir abu plantatoriai. Dalis vergų buvo sugrūsta į krovinių triumą. Ten nebetilpusius suguldė ant denio..

Trečią plaukimo naktį 25-erių metų vergas Sengbe Pieh, suradęs ant denio vinį, išsilaisvino iš pančių. Kol prie vairo budėjo tik vienas jūreivis, o visi kiti ramiai miegojo, jis išlaisvino ir kitus afrikiečius. Dar prieš išauštant išlaisvinti vergai užėmė laivą. Lovoje užkluptas kapitonas bandė pasipriešinti ir sužeidė du sukilėlius, bet galiausiai buvo sukapotas mačetėmis. Nuo šių ilgų vienašmenių peilių, skirtų cukranendrėms kirsti, žuvo ir laivo virėjas. Abu laivo jūreiviai vos prasidėjus sukilimui spėjo sušokti į gelbėjimosi valtį ir dingti iš akių.

Sukilėliai, susidoroję su kapitonu, abu vergvaldžius paliko gyvus. Neturėdami jūreivystės įgūdžių, jie bandė priversti Ruizą ir Montezą nuvairuoti škuną į Afriką. Vergai žinojo, kad norint sugrįžti į tėvynę, jiems reikia plaukti rytų kryptimi. Dienos metu abu vergvaldžiai laivą ir vesdavo ta kryptimi, bet nusileidus saulei ir užėjus nakčiai, bandydami grįžti į Kubą, laivą pasukdavo į vakarus.

Kelionė tokiais zigzagais tęsėsi daugiau kaip 60 dienų. Per tą laiką baigėsi maisto ir vandens atsargos, keli afrikiečiai mirė, kiti sirgo ir buvo netoli mirties.

 

Vergai atgavo laisvę

 

Galiausiai škuna „Amistad“ pasiekė Atlanto vandenyną. Navigatoriais tapę plantacijų savininkai ir toliau apgaudinėjo afrikiečius. Jie nukreipė „Amistad“ į šiaurę išilgai rytinės JAV pakrantės. Čia jį rugpjūčio 26 dieną pastebėjo ir sulaikė amerikiečių karinis laivas „Washington“.

„Amistad“ su visais jame buvusiais žmonėmis buvo nuvilktas į Niu Heiveno jūrinį uostą Long Ailendo pakrantėje. Plantacijų savininkai iš karto buvo paleisti, o afrikiečiai sulaikyti. Tolimesnį jų likimą sprendė teismas. Ispanai tvirtino, kad laive esantys vergai yra jų nuosavybė, tačiau JAV Aukščiausiasis Teismas bylą išsprendė afrikiečių naudai. Buvo nustatyta, kad Sengabe Pieh ir jo tėvynainiai afrikiečiai teisėtai gynė save nuo vergovės. Jie atgavo laisvę ir 1842 metais už amerikiečių suaukotus pinigus buvo nugabenti į Afriką. Abu plantacijų savininkai it musę kandę grįžo į Kubą.

„Amistad“ vergų sukilimo istorija sulaukė didžiulio dėmesio visame pasaulyje ir tapo judėjimo panaikinti vergiją simboliu.

 

Kilni „Amistad“ replikos misija

 

Po ketverių metų projektavimo 2000 m. kovo 23 dieną istoriniame Mystiko uoste (Konektikuto valstija) nuo stapelių buvo nuleista šiuolaikinė škuna „Amistad“. Ji nėra tiksli originalo replika, nes yra šiek tiek ilgesnė, kad tilptų mašinų skyrius. Tačiau visa statyba vyko naudojant XIX amžiaus tradicinius įgūdžius ir metodus.

2007 metais buvusio vergų laivo „Amistad“ replika atliko 14 000 jūrmylių turą per garsųjį Atlanto vergų prekybos trikampį. Kelionę pradėjęs Niu Heivene, kur vyko „Amistad“ keleivių teismas,laivas aplankė Lisaboną, Kanarų salas, Senegalą, Siera Leonę ir per  Žaliąjį kyšulį,  Karibų jūrą, JAV rytinėmis pakrantėmis sugrįžo į savo nuolatinę stovėjimo vietą – prie Mystic Seaport muziejaus krantinių.

Šiandien škunos „Amistad“ misija yra supažindinti visuomenę su vergijos panaikinimo, diskriminacijos ir pilietinių teisių gynimo istorija.

Fotoreportažas
  • Vergijos ir laisvės paženklinta škuna-Foto-nr-7918_7919.jpg
  • Vergijos ir laisvės paženklinta škuna-Foto-nr-7918_7920.jpg
  • Vergijos ir laisvės paženklinta škuna-Foto-nr-7918_7921.jpg
  • Vergijos ir laisvės paženklinta škuna-Foto-nr-7918_7922.jpg
  • Vergijos ir laisvės paženklinta škuna-Foto-nr-7918_7923.jpg
  • Vergijos ir laisvės paženklinta škuna-Foto-nr-7918_7924.jpg
  • Vergijos ir laisvės paženklinta škuna-Foto-nr-7918_7925.jpg
  • Vergijos ir laisvės paženklinta škuna-Foto-nr-7918_7926.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Vergijos ir laisvės paženklinta škuna"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.