Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Vėtrungių metai iškėlė naujas idėjas

Po sėkmingai žygiuojančių Vėtrungių metų Jūrinės kultūros koordinacinė taryba užsidegė noru kiekvienus metus paskelbti išskiriant kokiais nors svarbiais jūriniais akcentais.

Nidos vėtrungės
Nidos vėtrungės @ Vidmanto Matučio archyvo nuotr.

Kokių metų reikėtų?

 

Manoma, kad tokie metų išskyrimai suteiktų papildomo jūrinio žavesio Klaipėdos miestui. Jūrinės kultūros koordinacinės tarybos narių nuomone, Klaipėda yra išskirtinis jūrinis Lietuvos miestas ir tai jis turėtų tai labiau akcentuoti. 

Idėja kiekvieniems metams suteikti kokį nors jūrinį akcentą pristatė Aleksandras Kaupas. Jo nuomone, metai galėtų būti skelbiami pagal du principus. Panašiai kaip dabar Vėtrungių metus keičiant kokių nors kitų jūrinių simbolių, kaip inkaras, bocmanas, uraganas, švyturys ar panašiai. Arba suradus žymias datas pagal jas skelbti metus.

Kitas akcentas galėtų būti teminis "prisirišimas" prie kokių nors organizacijų, platesnių temų. Pavyzdžiui, galima būtų skelbti Karinių jūrų pajėgų, Uosto, Jūros aplinkos ar Prekybos laivyno metus. Siekiant "išsukti" tokių teminių metų ratą tuo rūpintusi visi klaipėdiečiai, bet labiausiai - konkrečios jūrinės organizacijos, kurios susijusios su temomis.

Svarbu, kad tie metai būtų susieti su Klaipėdos kraštu, jūriniais akcentais ir pati idėja ar tema būtų patraukli.

Kaip tie metai būtų akcentuojami jau kitas klausimas. Galbūt būtų sukurti specialūs metų ženkliukai, antspaudai, tų metų tema vyktų koncertai, konkursai ir panašiai... Fantazijų galimybės - labai plačios.

 

Pajudintų buriavimo problemas?

 

Iki šiol Klaipėdoje nebuvo metų skelbimo tradicijų. Kaip pastebėjo Klaipėdos miesto savivaldybės Kultūros skyriaus specialistas Vidas Pakalniškis, metus pradėta skelbti nuo Donelaičio jubiliejaus, kuris buvo pažymimas visoje Lietuvoje. 

Vėtrungių metai atsirado atsitiktinai dėl vieno žmogaus entuziazmo. Vėtrungių idėja išsivystė į didžiulį projektą, uždegti tos idėjos žmonės ar organizacijos pasistatė vėtrunges.

"Buvau Drevernoje ir didžiavausi, kad pakėliau ranką už Vėtrungių metus. Mačiau, kad užsieniečiams ne tiek įdomus buvo Drevernoje preplaukoje statomas naujas laivas, kiek jie susižavėjo vėtrungėmis. Domėjosi, kas čia per stabas. Muziejaus mergina paaiškino, kad tai vietinio žmogaus sugalvotas laivo žymeklis, panašiai kaip IMO numeris dabar kiekviename laive. Įdomi istorija - vietiniai žvejai su kirviais ėjo prieš tą idėją, kad privalės žymėti savo laivus", - pastebėjo jūrų kapitonas Sigitas Šileris.

"Vėtrungių idėja paprasta ir vizualiai lengvai padaroma. Maža rasti pavadinimą tų metų jūrinio akcento temai - ją dar reikia vaizdžiai pateikti", - svarstė Algirdas Grybas. Jo nuomone, galėtų būti pažymimi jūrininkų ar buriuotojų metai. Tačiau gražios idėjos turėtų būti paremtos ir finansiškai. A.Kaupas mano, kad geros idėjos "sukasi" ir iš didžiulio entuziazmo.   

Jūrų kapitono Ričardo Lučkos nuomone, skelbiant vienus ar kitus metus galima būtų spręsti įsisenėjusias problemas. Daug jų Klaipėdoje - dėl buriavimo. Uosto direkcija už Smeltės pusiasalio niekaip nesugeba įvykdyti įsipareigojimo Klaipėdos miestui pastatyti mažųjų laivų prieplauką. Jau keletą metų neveikia Smiltynės jachtklubas. Klaipėdiečiai vaikai mokintis buriuoti priversti važinėti į Dreverną. Galbūt paskelbus buriuotojų metus tos problemos greičiau pajudėtų ir būtų didžiulė nauda?

S.Šileris siūlė skelbti ir jūrinių mokslų metus, nes toliau už Klaipėdos beveik niekas nebežino kad Lietuvoje galima įsigyti jūrinę specialybę.

 

Dangės uosto metai

 

Iš pradinių variantų bene įdomiausia V.Pakalniškio idėja - skelbti Klaipėdos senojo uosto arba Dangės metus. Ne kartą keltas klausimas - Dange - pagal istorinį pavadinimą ar Dane, kaip dabar, turėtų vadintis pagrindinė Klaipėdos miesto upė? Jei 2015-ieji taptų Senojo uosto ar pagrindinės Klaipėdos upės metais, galbūt ir tai būtų išdiskutuota?

"Pasibaigs Pilies tilto rekonstrukcija. Kokią naudą iš to turėsime? 600 metų Dangėje buvo uostas. Statant naujas krantines, upė susiaurinta, liko kanalas. Dangės arba senojo uosto tema leistų kalbėti apie upės išsaugojimą, kad atsirastų joje vandens turizmas. Galbūt Dangės metų paskelbimas užkirstų kelią tolesniam upės žalojimui", - dėstė V.Pakalniškis.

Jo nuomone, reikėtų nukreipti gilesnį žvilgsnį į Dangės istoriją. Padaryta  klaidų. Ar puošia Klaipėdą arka? Ji negyvuos tūkstantmečius. Visuose Klaipėdos atvirukuose gražiausias yra biržos pastatas pagal Dangę. Galbūt reikėtų dėti pastangų atkurti tą pastatą, kaip Dangės upės ir senojo uosto simbolį?

Bet kuriuo atveju, idėja skelbti naujus metus su jūriniais akcentais tebėra nauja. Siūlymus dėl tokių metų temų galėtų teikti ir klaipėdiečiai.

Kitas klausimas, ar "nesipjaus" jūrinių metų temos su kitomis bendromis temomis. Pagyvenusių žmonių draugijos 2015 metus nori paskelbti pagyvenusių žmonių metais, kad būtų atkreiptos problemos į juos. Klausimas, ar tikslinga tokius metus skelbti regiono rėmuose? Pagyvenusių žmonių problemos aktualios, bet jos turėtų būti sprendžiamos visos šalies mastu.

Klaipėdoje - jūriniame mieste labiau turėtų dominuoti išskirtinės jūrinės temos - ir ne tiesiogiai susietos su jūrinėmis organizacijomis, o turinčiomis sąlyčio tiek su miestu, tiek su uostu, tiek su jūrine bendruomene. 

 

 

 

 

Fotoreportažas
  • Vėtrungių metai iškėlė naujas idėjas-Foto-nr-3050_3052.jpg
  • Vėtrungių metai iškėlė naujas idėjas-Foto-nr-3050_3053.jpg
  • Vėtrungių metai iškėlė naujas idėjas-Foto-nr-3050_3054.jpg
  • Vėtrungių metai iškėlė naujas idėjas-Foto-nr-3050_3055.jpg
  • Vėtrungių metai iškėlė naujas idėjas-Foto-nr-3050_3056.jpg
  • Vėtrungių metai iškėlė naujas idėjas-Foto-nr-3050_3057.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Vėtrungių metai iškėlė naujas idėjas"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.