Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra

Vladislavovas ir jo apylinkės viena iš tų Lenkijos vietų prie jūros, į kurią vis norisi sugrįžti. Čia harmoningai persipina istorija ir nūdiena, vaizdingi paplūdimiai ir niekada nerimstantis uostas.

Vladislavovo uostas
Vladislavovo uostas @ Vidmanto Matučio nuotr.

Karaliui prireikė uosto

 

Šiandien Vladislavovas žinomas kaip patrauklus pajūrio kurortas ir didžiausias žvejybos uostas Lenkijoje. Kaip ir daugelis pajūrio miestų, jis savo pradžią sieja su žvejų kaimu. Neramiais viduramžiais ir Antrojo pasaulinio karo metais, kai čia šeimininkavo, tai vokiečiai, tai lenkai, ši vietovė buvo vadinama Didžiuoju Kaimu (vok. Groβdorf, lenk. Wielka Wieś). Tik po karo, apjungus kelias gyvenvietes ir prisiminus lenkams svarbius istorinius įvykius, Pamario vaivadijoje atsirado miestas, perėmęs šalia jo esančio uosto vardą – Vladislavovas.

Šio uosto atsiradimo istorija tiesiogiai susijusi su Lenkijos karaliumi ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Vladislovu IV Vaza (1632-1648), kuris, pasak istorikų, vienintelis iš Vazų dinastijos asmenų dažniausiai lankėsi Vilniuje ir daugiausia laiko rezidavo Lietuvoje. Norėdamas apsaugoti Lenkiją nuo švedų, jis įsakė ant Helo pusiasalio įrengti karinę jūrų laivyno bazę. 1644 metais maždaug 8 kilometrų atstumu nuo Didžiojo Kaimo buvo baigti statyti du fortai ir kuriamas uostas. Deja, jiems nebuvo lemta ilgai gyvuoti. Prasidėjus švedų invazijai, 1655 m. Vladislovo įkurta jūrių bazė buvo sunaikinta. Nebaigtas statyti uostas apmirė keliems šimtmečiams.

Po pirmojo pasaulinio karo pagal Versalio sutartį Lenkija atgavo ne tik nepriklausomybę, bet ir išėjimą prie Baltijos jūros. Ambicingi lenkai siekė atgaivinti savo šalį kaip jūrinę valstybę. Didžiojo Kaimo pašonėje prasidėjo buvusio uosto atkūrimas. Oficialiai jis buvo atidarytas tik 1936 metų pavasarį, o 1938 metais, siekiant paminėti XVII amžiuje čia veikusią karinę jūrų bazę, pastatytą karaliaus Vladislovo IV, naujasis uostas buvo pavadintas jo vardu.

 

Žvilgsnis į uostą

 

Trumpa Vladislavovo uosto istorija, kurią čia atpasakojau, surašyta memorialinėje lentoje, kuri pasitinka uosto lankytojus vos įžengus pro jo vartus. Savaitgaliais ir šventinėmis dienomis, kaip rašoma skelbimų lentoje, jie atviri visiems. Turėjome progos tuo įsitikinti. Kartu su mumis tą šeštadienio priešpietį po didžiulę uosto teritoriją dairėsi šeimos su vaikais, vietinių ir užsienio turistų būreliai, jauni ir pagyvenę vienišiai, apsikabinėję fotoaparatais.

Vladislavovas nėra visai tipiškas uostas, kokį mes esame įpratę matyti Klaipėdoje. Ilgas molas-krantinė dalija uždarą uosto akvatoriją į du didelius baseinus. Vienas jų skirtas žvejybos ir transportiniams laivams, kitas – jachtoms, pramoginiams kateriams ir nedideliems kruiziniams laivukams.

Pasirodo, mini kruizai čia labai populiarūs. Romantiškos natūros žmonės mielai plaukia į jūrą prieš saulėlydį, kurio metu galima išvysti nuostabų spalvų žaismą. Tiems, kurie ieško adrenalino, labiau patinka menkių žvejybą. Žuvų ieškoma naudojant specialius sonarus, tad visada yra tikimybė sugauti prestižinę žuvį. Laimikis čia pat laive, net negrįžtant į krantą, kepamas ar verdamas. Puiki pramoga!

Pasak uosto direkcijos atstovų, didžiajame baseine nuolatos bazuojasi arti šimto įvairių žvejybos laivų, kurie per metus sužvejoja apie 35 tūkst. tonų žuvies. Tą šeštadienį, kai mes čia lankėmės, prie vienos iš krantinių stovėjo, matyt, neseniai iš žūklės grįžę nedideli traleriai. Kitoje krantinėje švartavosi keli transportiniai laivai ką tik pargabenę iš žvejojančių laivų surinktą laimikį. Jo jau laukė didžiuliai autovežiai su šaldymo įranga. Krovos darbai vyko sparčiai, nes daugelis operacijų atliekama mechanizuotai. Mums bežiūrint buvo pakrauti bent keli autovežiai.

Uostas ne tik teikia prieglobstį laivams. Jo teritorijoje veikia laivų remonto įmonė, žuvies perdirbimo, žuvies miltų ir ledo gamyklos. Uosto administracinėse patalpose veikia paroda, kurioje atsispindi uosto vystymosi istorija ir dabartinė jo veikla.

 

Nenutolę nuo jūros

 

Vladislavovas, įsikūręs šalia uosto ir ties Helo pusiasaliu, pasak savivaldybės darbuotojų, siekia tapti vienu iš pagrindinių Lenkijos kurortų Pamaryje. Tūkstančius turistų ši vietovė pritraukia ne tik dėl puikių paplūdimių, švaraus vandens ir gaivaus oro, prisotinto jūros jodo kvapu. Daugelį jų čionai traukia ir ypatinga jūrinė aplinka: žvejybos uostas, netoliese esantis Rozewie švyturys, su lenkų jūreivystės istorija siejami istoriniai paminklai.

Pačiame miestelio centre dėmesį patraukia ne tiek Žvejų namas (Dom Rybaka), kuriame anksčiau buvo žvejų viešbutis, o dabar įsikūrė savivaldybės biuras ir biblioteka, kiek šalia išdygęs aukštas bokštas. Turistus pasitinkantys gidai juokauja“ „Būti Vladislavove ir nepakilti į bokštą, tai tas pat, kaip būti Romoje ir neišvysti popiežiaus“. Pirmoji apžvalgos aikštelė įsikūrusi 45 metrų virš jūros lygio aukštyje. Kas turi daugiau kvapo ir nebijo aukščio gali užkopti į patį bokšto viršų ir žvalgytis iš 63 metrų aukščio. Praktiškai nuo abiejų terasų atsiveria nuostabi Vladislavovo apylinkių, Baltijos jūros, Pucko įlankos ir Helo nerijos panorama. Sakoma, kad labai giedriomis dienomis iš čia matyti ir Gdynė..

Vladislavovo istorinių paminklų sąrašas gana ilgas. Iš jo norėčiau paminėti tik du labiausiai man kritusius į akį. Dar tarpukariu netoli jūros buvo pastatytas obeliskas, kurį vainikuoja didelis rutulys ir ant jo pasiruošęs skristi erelis. Šis paminklas skirtas Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui, kurį laiką ir Švedijos karaliui Zigmantui III Vazai (1566-1632). Pasak legendos po nesėkmingo mėginimo užgrobti Švedijos sostą, jis plaukė į Lenkiją ir užkluptas audros išsigelbėjo šioje pakrantėje. 1939 metais Lenkiją okupavę naciai paminklą sunaikino, o erelio skulptūrą išsivežė į Berlyną. Obeliskas su ereliu buvo atstatytas tik 1955 metais, jau žlugus komunistų valdžiai Lenkijoje.

Vertas dėmesio ir kitas netoliese esantis objektas. Tai 2000 metais pastatytas paminklinis akmuo „Gwiazda Pólncy“ („Šiaurės žvaigždė“). Jis žymi šiauriausią vietą Lenkijoje. Šioje vietoje keletą dienų per metus stebimos baltosios naktys.

Viešnagė Vladislavove ir jo apylinkėse paliko gerą įspūdį apie lenkų norą ir pastangas pabrėžti jūros svarbą jų šalies gyvenime.

 

Fotoreportažas
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2974.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2975.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2976.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2978.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2979.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2980.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2981.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2982.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2984.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2985.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2986.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2987.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2988.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2990.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2991.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2992.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2993.jpg
 • Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra-Foto-nr-2973_2994.jpg
 
0
 
0

Palikti komentarą

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Vladislavovas - žvejų miestas alsuojantis jūra"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.