Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Nesijuokit, jei senas matrosas braižo smėly bures ramentu - Poetas Bronius Mackevičius.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne

Pietų Afrikos respublikos Simonstauno mieste jau daugiau kaip 30 metų stovi vienintelio šuns, kuris kada nors oficialiai tarnavo britų Karališkajame kariniame jūrų laivyne, statula.

Granitinis antkapis skirtas žymiam dogui - jūreiviui.
Granitinis antkapis skirtas žymiam dogui - jūreiviui. @ Venanto Butkaus archyvo nuotr.

Naujas bazės „gyventojas“

 

Nedidelis Simonstaunas daugiau kaip du šimtmečius buvo pagrindinė britų karinio jūrų laivyno bazė Pietų Afrikoje. Legendinio šuns istorija prasidėjo 1939 m. pavasarį, kai vienas bazės tarnautojas parsivežė iš Keiptauno jauną vokiečių dogą. Tai yra tvirto sudėjimo, aukštas ir stiprus šuo. Šios veislės keturkojai paprastai vadinami „geraširdžiais milžinais“.

Draugiškas ir prieraišus naujokas susidraugavo su karinėje bazėje tarnaujančiais jūrininkais. Toli nuo gimtųjų namų nuobodžios tarnybos kamuojami vyrai mėgo su juo žaisti, lepindavo jį skanėstais. Šuo prisirišo prie uniformuotų žmonių, nuolatos juos sekiodavo po bazės teritoriją ir net užlipdavo į laivus, stovinčius prie kranto.

Visų mylimas ir globojamas šuo augo kaip ant mielių. Dėl to kildavo kai kurių problemų. Dogo mėgstama vieta dažniausiai būdavo laivo trapas, nuo kurio jis galėjo stebėti kas vyksta krantinėje ir laivo denyje. Įsitaisęs ant laiptelių, vedančių į laivą, jis praktiškai užblokuodavo praėjimą, todėl užsitarnavo Just Nuisance vardą. Išvertus, priklausomai nuo konteksto, tai reikštų tikras nepatogumas arba tiesiog trukdytojas.

 

Be bilieto neveždavo

 

Geraširdis ir inteligentiškas šuo, lengvai nepasiduodantis provokacijoms, greitai tapo viso Simonstauno miestelio įžymybe. Žmonės jį labai dažnai matydavo lydintį jūreivius į alinę, ar į geležinkelio stotį.

Gavę laisvą dieną, vieni jūreiviai laiką leisdavo „pabuose“, o kiti vykdavo traukiniu į netoliese esantį Keiptauną, kuris tuo metu buvo didžiausias miestas Pietų Afrikoje. Neretai į vagoną paskui jūreivius įšokdavo ir jų keturkojis draugas. Bendrakeleiviai stengdavosi šunį paslėpti nuo konduktorių. Tačiau kur paslėpsi gigantą, kurio ūgis atsistojus ant paskutiniųjų letenų siekė beveik 2 metrus (6,6 pėdas).

Kariškiams už pravažiavimą nereikėdavo mokėti, tačiau jų draugo geležinkelininkai nenorėjo be bilieto vežioti. Šuo negailestingai būdavo išlaipinamas artimiausioje stotelėje. Atrodo, kad dėl to jis per daug nenusimindavo, nes laukdavo kito traukinio arba bėgdavo į kitą stotelę ir pasivydavo savo  bendrakeleivius.

Neapsikentę jūrininkų ir jų bičiulio išdaigų, geležinkelio valdininkai pareikalavo iš karinės jūrų bazės vadovybės, kad ši pašalintų šunį arba apmokėtų jo keliones traukiniu. Tai papiktino karinės bazės kolektyvą, kuris nepakartojamą Just Nuisance laikė savo bendruomenės visateisiu nariu. Supyko ir Simonstauno miestelio gyventojai.

 

Paskirtas vyresniuoju jūreiviu

 

Geraširdžiai miestelėnai siūlė nupirkti šuniui abonementą, suteikiantį teisę naudotis geležinkelio paslaugomis. Ambicinga jūrininkų komanda nutarė problemą išspręsti kitaip. Ji kreipėsi į vadovybę, prašė priimti šunį į tarnybą Karališkajame kariniame jūrų laivyne. Tapęs vienu iš šių karinių pajėgų nariu, jis, kaip ir visi kiti kariškiai, turės teisę į nemokamą kelionę geležinkeliu.

1939 m. rugpjūčio 25 d. už meilę ir atsidavimą, parodytą sunkią ir pavojingą tarnybą atliekantiems britams, bazės vado įsakymu šuo buvo įtrauktas į karinio jūrų laivyno jūrininkų sąrašą. Jo pavardė dokumentuose buvo įrašyta kaip Nuisance, o vardas – Just. Tam, kad gautų pilną nemokamą išlaikymą, jam buvo suteiktas vyresniojo jūreivio laipsnis.

Nors šuo ir tapo kariniu jūrininku, tačiau niekada nebuvo išplaukęs į jūrą. Jo pareiga buvo rinkti lėšas karo reikalams ir palaikyti karius morališkai. Elegantiškam dogui su oriai pakelta galva dažnai tekdavo dalyvauti įvairios paskirties paraduose ir reklaminiuose renginiuose. Vienas iš tokių renginių buvo Nuisance „vedybos“ su doge Alinda. Ji pagimdė 5 šuniukus, iš kurių du, Viktoras ir Vilhelmina, buvo parduoti Keiptauno aukcione, kuriame surinktos lėšos atiteko kariniams reikalams.

 

Išsaugotas atminimas

 

Kaip rodo įrašai Nuisance kariniuose dokumentuose, šuo nebuvo labai pavyzdingas jūreivis. Gana dažnai nusižengdavo elgesio taisyklėmis. Neretai dingdavo be leidimo, pamesdavo antkaklius, atsisakydavo apleisti uždaromą alinę, o kartą buvo nutvertas miegantis karininko lovoje. Už pastarąjį nusikaltimą buvo stipriai nubaustas: visą savaitę negavo mėgstamų kaulų.

Vyresnysis jūreivis Just Nuisance, patirdamas įvairius nuotykius ir rodydamas meilę bei atsidavimą savo tarnybos draugams, atlaikė visas Antrojo pasaulinio karo negandas. Ir žuvo jis ne mūšyje, o patekęs po automobilio ratais.

Po avarijos šuo buvo paralyžuotas. Kai ilgas gydymas nedavė teigiamų rezultatų, 1944 m. balandžio 1 d. Simonstauno jūrų ligoninės chirurgas jį užmigdė.

Kitą dieną vyresnysis jūreivis Just Nuisance buvo palaidotas Klaver kalvos viršūnėje su visomis britų karinio jūrų laivyno ceremonijomis: kūnas uždengtas karinio jūrų laivyno vėliava, šautuvų saliuto salvė, trimitas sugrojęs karinį signalą „Paskutinis postas“. Jo kapą šiandien žymi paprastas granitinis antkapis.

1985 m. vienoje Simonstauno miestelio aikštėje buvo pastatyta šuns statula, garantuojanti, kad nuostabusis keturkojis, užkariavęs daugelio žmonių širdis, niekada čia nebus pamirštas. Miesto muziejuje veikia ekspozicija, kurioje pateikiami visi oficialūs Just Nuisance dokumentai, jo antkaklis ir daugybė fotografijų. Čia kiekvieną dieną vaikams ir turistams iš viso pasaulio demonstruojamas filmas, pasakojantis garsaus šuns istoriją.

Fotoreportažas
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7301.jpg
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7302.jpg
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7303.jpg
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7304.jpg
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7305.jpg
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7306.jpg
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7307.jpg
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7308.jpg
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7309.jpg
  • Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne-Foto-nr-7300_7310.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Vokiečių dogas - anglų karališkajame laivyne"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.