Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Vaikystėje visada svajojau apie jūrą ir svetimus kraštus. Svajonė išsipildė - sėdim su laive dirbančiu vietiniu Saidov ir grožimės ekvatoriaus saulėlydžiu - Žydrūnas Naujokas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Ypatingas muziejus Danijoje

Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejus yra vienas labiausiai turistų lankomų vietų Danijoje.

Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai.
Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai. @ Vidmanto Matučio nuotr.

Patraukli patirtis visai šeimai

Esbjergas nuo seno garsėja jūrinės žvejybos tradicijomis. Žinojome, kad šio miesto pakraštyje veikia ypatingas muziejus. Jis savo eksponatais atspindi danų žvejybos ir jūreivystės istoriją visais aspektais nuo viduramžių iki šių dienų.

Tiesiu taikymu perlėkę per penktąjį pagal dydį Danijos miestą, tikėjomės išvysti įspūdingą muziejaus pastatą, bet iš pirmo žvilgsnio jis mus nuvylė. Pasirodo, kad danai pamišę dėl aplinkos gamtovaizdžio, pagrindinį kelių aukštų ir didžiulio ploto pastatą beveik „pakišo“ po žeme. Už tai jį supančioje aplinkoje tarp pajūrio kopų „išsibarstė“ mediniai žvejybos laiveliai, tinklų mezgimo dirbtuvės, kalvė, žuvų rūkyklos ir visokie kitokie žvejų kasdieninės veiklos atributai. Čia iš tiesų pasijauti tarsi esąs pajūrio žvejų kaimelyje.

Labiausiai, neskaitant muziejuje sukauptų istorinių lobių, mane nustebino geranoriškas požiūris į lankytojus. Nei salėse, nei lauke niekur nesimatė mūsų muziejams įprastų senučių, tai snaudžiančių savo krėsluose, tai piktai perspėjančių „Nieko nelieskit!“. Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejuje niekas nedraudžia užlipti ant seno laivo denio, užsukti į pašiūrę, kurioje tinklus taiso kaip gyvas paniuręs senis, gali net atsisėti šalia jo. Beje, ne kartą vos nesuklydau: ar čia sėdi pavargęs muziejaus lankytojas, ar tik puikiai pagamintas muliažas.

O jau vaikams, tai tikras rojus. Jie glosto ruonių iškamšas, velkasi specialiai jiems skirtais pingvinų kostiumais, krykštauja prie akvariumų, kuriuose plaukioja įvairiausio dydžio ir spalvų žuvys. Lauke yra įrengta vaikų žaidimo aikštelė.

Didžiausia lankytojų grūstis būna tada, kai vidurdienyje šeriami ruoniai. Jei ir pačiam tuo metu kyla apetitas, skanius valgius siūlo muziejaus kavinė, pro kurios stiklines sienas galima pasigėrėti priešais esančios Fanio salos ir Esbjergo uosto vaizdais.

„Žuvininkystės ir jūrų muziejus siūlo pasisemti patrauklios patirties visai šeimai“ – toks plakatas kabo prie įėjimo. Pasirodo, kad kartais galima ir reklama pasitikėti.

 

Augo ir plėtėsi

Įdomu, kad šio muziejaus kūrimo idėjos autorius buvo žurnalistas Hakonas Mielche. Jis dar prieš Antrąjį pasaulinį karą rašė, kad Danija privalo turėti žvejybos muziejų. Muziejus turėtų lankytojams pristatyti ne tik danų žvejybos kultūrą, istoriją ir technologiją, bet tapti patraukliu langu į jūrą, kuri yra žvejybos pagrindas. Nuo idėjos iki jos realizavimo praėjo nemažas laiko tarpas, bet ji buvo įgyvendinta.

Žuvininkystės ir jūrų muziejus, kurį danai šnekamojoje kalboje vadina tiesiog žvejybos muziejumi, buvo įkurtas 1968 metais. Neatsitiktinai pirmiausia jame pradėjo veikti žvejybos istorinė paroda ir akvariumas, pritaikytas jūros žuvims. 1976 metais muziejus buvo plečiamas, įrengiant baseiną ruoniams. 1989 m. po atviru dangumi buvo įrengta ekspozicija, parodanti kaip atrodė pakrančių žvejų kaimeliai, uostai ir medinių laivų statyklos prieš Antrąjį pasaulinį karą. Viskas čia buvo įrengta naudojant originalius pastatus, kurie buvo perkelti iš Esbjergo uosto ir jo apylinkių. Čia taip pat galima aplankyti originalų bunkerį, kurį per karą pastatė vokiečių kareiviai.

Pastaraisiais metais muziejus pasipildė naujais priestatais, kuriose įsikūrė biblioteka, archyvas, mokslinių tyrimų padalinys ir kitokios tarnybos. Buvo restauruotas ir išplėstas sūraus vandens akvariumas. Pasak muziejaus darbuotojų, planuojama plėsti mokslinius tyrimus tarptautiniu mastu, plėtoti plataus spektro vaikų ir jaunimo švietimą jūrų gyvūnijos ir laivybos temomis. Muziejaus darbuotojai, kaip spėjome pastebėti, jau dabar aktyviai bendrauja su čia atvykstančia publika, ypatingą dėmesį skirdama šeimyninėms grupėms.

2018 metais muziejus švęs savo veiklos 50-metį. Savo jubiliejų jis pasitiks atsinaujinęs visose srityse ir turėtų tapti vienu moderniausiu muziejumi bent jau Skandinavijoje.

 

Muziejaus lobiai

Papasakoti apie tai, ką matėme muziejuje nėra taip paprasta. Vien tik su žvejybą susijusią kolekciją sudaro apie 2000 objektų, kurie apima istorinį laikotarpį nuo viduramžių iki XX amžiaus vidurio. Tai – pagrindinės žvejybos įrankių rūšys, žuvų perdirbimo priemonės, žvejų darbo rūbai, didelės ir mažos žvejybos valtys. Tik čia galima pamatyti kaip seniau ūdomis buvo žvejojamos menkės, kokiais tinklais gaudė plekšnes, kokios seniau buvo įmantrios ungurių gaudyklės.

Jūreivystės istorijos mėgėjams tikra palaima turėtų būti užėjus į salę, kurioje veikia didelė paroda, pasakojanti apie laivyba Danijos Vatų jūroje ir pasaulyje. Vatų jūra vadinasi jūros potvynių apsemiami pajūrio žemumų ruožai, besitęsiantys 500 kilometrų Vokietijos, Nyderlandų ir Danijos pakrantėmis. Tai viena svarbiausių migruojančių paukščių susitekimo vieta ir didžiausia vientisa tokio tipo ekosistema pasaulyje. 2009 metais ji buvo įrašyta į Pasaulio paveldo sąrašą.

Ši vietovė susijusi ir su Danijos laivyba, prasidėjusia dar vikingų laikais. Esbjergas, Ribe ir Fanio buvo vieni svarbiausių šios pakrantės uostų ir miestų. Seniau čia plaukiojo daugybė burinių laivų, gabenusių įvairiausias prekes: medieną, šiaudus, grūdus, malkas, žuvis. Vienas įspūdingas maketas vaizduoja, kaip į laivus buvo kraunami gyvi galvijai. Stenduose labai daug burinių laivų modelių ir istorinių nuotraukų iš jūreivių ir uosto krovikų gyvenimo.

Muziejus turi didelę kolekciją senų jūrlapių ir laivų brėžinių, navigacijos prietaisų, daug nuotraukų apie danų žvejybą ir jūreivystę, keliolika tūkstančių dokumentų susijusių su Danijos žvejyba ir jūreivyste. Iš turimų muziejaus fondų ruošiamos teminės parodos.

Jei kam nusišypsos tokia laimė pakeliauti po Daniją, nepraleiskite progos apsilankyti ypatingame Danijos muziejuje. Nepasigailėsite.

Fotoreportažas
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2878.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2868.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2869.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2870.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2871.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2872.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2873.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2874.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2875.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2876.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2877.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2879.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2880.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2881.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2882.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2883.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2884.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2885.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2886.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2887.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2888.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2889.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2890.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2891.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2892.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2893.jpg
 • Esbjergo žuvininkystės ir jūrų muziejaus eksponatai-Foto-nr-2867_2894.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Ypatingas muziejus Danijoje"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.