Tradicijos
Kapitonas laivą palieka paskutinis
Tai sena jūrinė tradicija, pagal kurią kapitonas, skęstant laivui, iki paskutinės minutės yra atsakingas už įgulos ir keleivių išgelbėjimą. Alternatyva tokia: arba išgelbėji juos, arba žūsti kartu su visais.
Kam laivui reikalingas varpas?
Daugelį šimtmečių varpai vaidino svarbų praktinį ir simbolinį vaidmenį laivų bei jų įgulų gyvenime.
Kapitono iš Horno nuotykiai
Jaukiame ir spalvingame nedideliame Horno mieste iki šiol tvyro Olandijos „aukso amžiaus“ atmosfera, primenanti tuos laikus, kai horniečių laivai leisdavosi į tolimas keliones ir grįždavo iš jų patyrę daugybę nuotykių.
Švyturys su „žalia kepure“
Tokiu epitetu neretai apdovanojamas Varnemiundės švyturys šiaurės rytų Vokietijoje, kuris šiemet švenčia 120-ąjį jubiliejų.
Paminklas negrįžusiems iš jūros
Karinio jūrų laivyno memorialas Kylio fiordo pakrantėje ties Laboe lankytojams buvo atidarytas du kartus, tarpukaryje ir po karo, bet vis tą pačią dieną – gegužės 30-ąją.
Istorinių laivų krantinės dar teks palaukti
Nors jau prieš penkis metus priimtas Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimas, reali galimybė prie piliavietės 100 metrų ilgio krantinę pritaikyti istoriniams laivams atsiras tik maždaug po dviejų metų.
Pagarba negrįžusiems jūrininkams
Kiekvienas uostamiestis ura sukūręs tradicijas pagerbti į jūrą išplaukusius ir negrįžusius jūrininkus.
Jūrinių asmenybių sąrašas liko neišgrynintas
Lietuvos jūrų muziejaus iniciatyva parengtas žymių jūrinės kultūros asmenybių sąrašas, kuris sukėlė diskusijų audrą Jūrinės kultūros koordinacinėje taryboje. Jos nariu yra ir šių eilučių autorius.
Cerkvė tampa jūrinės maldos centru
Smiltelės gatvėje esanti Klaipėdos Mykolo Apvaizdos cerkvė, kuri jau vadinama ir jūrine cerkve, tampa Lietuvos maldų už jūrininkus centru.
Laidojimo jūroje tradicijos Maltoje
Su apsaugos nuo piratų laivu „A 963 Stern” iš Olandijos išplaukęs klaipėdietis jūrų kapitonas Juozas Liepuonius Maltoje dalyvavo neįprastoje ceremonijoje, kai jūroje buvo laidojamas jūrininkas su karstu.
Jūros šventė – be jūrininkų boikoto
Šių metų Jūros šventė ilgam įsimins su tam tikru kiekiu deguto medaus statinėje, kuris susijęs su Lietuvos jūrų laivininkystės problemomis.
Kur išbarstyti jūrininkų pelenus?
Klaipėdoje išlieka aktuali problema, kur išbarstyti mirusių žmonių, kurie išreiškė paskutinę valią susilieti su jūra, pelenus.
Premjero paremta idėja įgyja vis didesnę prasmę
Šiemet gegužę per Europos jūros dieną antra kartą prie “Albatroso” paminklo, skirto išplaukusiems ir negrįžusiems jūrininkams, bus teikiamos “Albatroso” skulptūrėlės.
Jūrininkų bažnyčia žuvų žemėje
Jūrininkų bažnyčia Vokietijos Prerow gyvenvietėje yra seniausia visame Fischland (pažodžiui -„žuvų žemė“) pusiasalyje prie Baltijos jūros.
Inkaras - ne tik vilties simbolis
Inkaras – vienas seniausių ir nuostabiausių žmonijos išradimų, kuris sėkmingai mums tarnauja jau kelis tūkstantmečius. Šiandien nerasite nei vieno Baltijos pajūrio uostamiesčio ar žvejų kaimelio, kurių krantines, aikštes ir skverus
Kariniame laivyne – beždžionių globėjo etatas
Anglai nepralenkiami senų tradicijų gerbėjai. Jungtinės Karalystės kariniame jūrų laivyne dar nepanaikintas gerai apmokamas jaunesniojo karininko – beždžionių globėjo etatas.
Krantas, kurio laiveliai išsilenkdavo
Pamario krašte sustiprėjo kultūrinis gyvenimas. Būdamas neabejingu stebėtoju ir pasinaudodamas galimybe, priminsiu dalį ryškesnių, laiko tėkmėje pasimetusių pamario žymenų, atskleidžiančių turiningą bendrystę margame, daugiasluoksniame Vakarų Lietuvos gamtos ir kultūros istorijos
"Albatroso" nominacijos dalinsis 10 pretendentų
Šiemet gegužės 17 dieną Smiltynėje, prie "Albatroso" paminklo pirmą kartą bus teikiami jūrinės kultūros apdovanojimai - "Albatroso" statulėlės.
Naras tarp žuvų traukia lankytojus
Norvegijoje, kur yra keli jūrų muziejai, specializuotos jūrinės literatūros bibliotekos, senovinių laivų prieplaukos, Atlanto vandenyno žuvų akvariumais sunku nustebinti.
Povandeniniai laivai - muziejų eksponatai
Ukrainoje, šalia Sevastopolio, planuojama įrengti muziejų povandeniniame laive.
Tai būtų neįprastas povandeninis laivas, o 1905 metais pastatytas ir dar Rusijos carinei armijai tarnavęs laivas „Skat“.
Kultūros objektai – prie vandens
Daugelis Europos, o taip pat ir pasaulio uostamiesčiu, kultūrinius objektus, kaip operos ir baleto ar muzikinius teatrus turi prie vandens.
Vandens gyvūnai miestų herbuose
Gilias tradicijas turi miestų ir giminių herbai. Ši vaizduojamojo meno šaka per amžius suformavo savitą simbolių kalbą. Čia išraiškos priemonių nėra daug, tad tekdavo taupiai, keliais ženklais ir spalvomis nusakyti
Jauniausias muziejus prilygsta seniausiems
Jūrų muziejaus atidarymas visuomet daro įspūdį, nes tai yra retas reiškinys. Seniausi pasaulio jūrų muziejai jau skaičiuoja šimtmečius.
Jūreivių dainos burlaiviuose
Tais laikais, kai jūros plotų dar nedrumstė variklių dundesys ir tik vėjas švilpaudavo tarp burlaivio vantų, denyje dažnai skambėdavo dainos, sklindančios iš įsisūrėjusių vyriškų gerklių.