Lietuvos marinistikos žurnalistų klubasLietuvos marinistikos žurnalistų klubas
Didesne ar mažesnė rizika - nuolatinė jūrininkų palydovė. Visą laivybos istoriją galėtume vadinti ištisiniu narsumo, rizikos ir nuotykių metraščiu. - Eimutis Astikas, jūrų kapitonas.
Albatroso paminklas Klaipėdoje - išplaukusiems ir negrįžusiems

Žvejai noriai prekiauja žuvimis

Yra didžiulė tikimybė, kad Klaipėdoje atsiras prekybos šviežia žuvimi alėja pagal Danės upę nuo Pilies tilto iki žiočių.

Vitrinose - rūkytos žuvys
Vitrinose - rūkytos žuvys @ Vidmanto Matučio nuotr.

Paviljonai - populiarūs

 

Impulsą įkurti prekybos šviežiomis žuvimis alėją gali duoti dviejų prekybos paviljonų atsiradimas dešiniąjame Danės upės krante tarp Pilies tilto ir Šiaurinio rago.

Žuvų prekybos paviljonus pastačiusios Klaipėdos laivų remonto bendrovės vadovas Alvydas Butkus teigė, kad norą prekiauti žuvimis yra pareiškusios kelios individualios žvejų įmonės ir kelios asociacijos. Planuojama vieną žvejybos paviljoną išnuomoti individualiai žvejybos įmonei, kitą - žvejų asociacijai. Kol kas jis jų negali perduoti, nes tam turi pritarti Nacionalinė mokėjimų agentūra.

Dar 4-5 žvejų laivai galėtų stovėti pagal Danės krantinę prieš paviljonus ir už jų. Tuomet prekyba šviežiomis žuvimis galėtų vykti tiesiogiai iš laivų. Kad taip vyktų reikia nedaug - patraukti nuo krantinių nenaudojamus arba mažai naudojamus pramoginius laivus ir atlaisvinti krantines žvejų laivams. Juo labiau, kad tos krantinės yra patvirtintos kaip žuvų iškrovimo vieta. Danės upėje už ES paramos lėšas planuojama įrengti papildomas atmušas. Taip būtų sudarytos sąlygos švartuoti iš žvejybos grįžusius laivus.  

Panašų prekybos prie krantinių vaizdelį teko matyti Lenkijos Darlovkos uostelyje. Iš žvejybos grįžę žvejai ant krantinės šalia laivo stato prekystalį, vietoje skrodžia žuvis ir pardavinėja jas. Žuvų žarnas meta tiesiog į upę, kur dėl jų pešasi kirai ir žuvėdros.

Galbūt Klaipėdoje tokios "sanitarijos" ir nereikėtų. Bet dėl prekybos iš ledų dėžių ištrauktomis šviežiomis žuvimis nebūtų jokių problemų. Lietuvos žvejų laivai turi veterinarijos pažymėjimus. Tai reiškia, kad žuvis galima skrosti jūroje ir vežti į krantą tiek leduose, tiek netgi sūdytas.

Vėliau žvejai, naudodamiesi žuvininkystės parama, galbūt galėtų kiek investuoti į specialius laivus-vitrinas, kokie yra Vokietijos pajūrio miesteliuose, ir iš jų vykdyti prekybą žuvimis kuiriant pridėtinę vertę. Taip būtų pagyvintos Danės krantinės. Atsirastų turistų trauka. Juo labiau, kad vieta tikrai palanki - čia eina daug žmonių, kurie keltais keliasi į Smiltynę.

 

Padėka už žuvų turgelį

 

Klaipėdos miesto tarybos Jūrinių ir vidaus vandenį reikalų komisijos pirmininkas Valerijonas Bernotas džiaugėsi, kad pavyko išjudinti prekyba šviežia žuvimi prie Danės krantinių.

"Noriu padėkoti prekybos šviežiomis žuvimis koordinatoriui Mindaugui Rimeikiui ir Klaipėdos laivų remonto bendrovės vadovui Alvydui Butkui už pastangas įrengiant prekybos žuvimis turgelį", - kalbėjo V.Bernotas.

M.Remeikis pripažino, kad prekybos šviežia žuvimi projektas prie Danės upės užbaigtas, jo kaip visuomeninio koordinatoriaus misija taip par būsianti baigta. M.Remeikis norėtų, kad prie prekybos žuvimis paviljonų būtų įrengti stalai ir suolai ir žmonės galėtų prie jų užkąsti rūkytų ar keptų žuvų, atsigerti arbatos ar netgi ir alaus.

Toks noras nėra laužtas iš pirštų. Panašiai yra daugelyje civilizuotų miestų vietų, kur prekiaujama žuvimis. Toje pačioje Vokietijoje prie laivų-vitrinų įrengti staliukai. Geteborge prie žuvų prekybos turgelio "Fiskekorka" daugybė stalų ir kėdžių, kur šviežių krevečių sumuštiniai užgeriami alumi.

Bėda tik, kad pas mus dar nėra pasisėdėjimo su alumi viešoje vietoje kultūros. Ar "neokupuos" vietų prie žuvų paviljonų asocialai?

M.Rimeikis siūlė pabandyti diegti vakarietiškas tradicijas be jokių apribojimų taip, kaip yra Švedijoje, Vokietijoje ir kituose Baltijos jūros šalyse į Vakarus.

   

 

Kad tik nepritrūktų žuvų

 

Klaipėdos žuvininkystės vietos veiklos grupės pirmininkas Petras Cirtautas pristatė įgyvendintus projektus pagal kuriuos žvejai su ES Žuvininkystės fondo parama įsigijo mobilias žuvų rūkyklas, prekybos vitrinas.

"Žvejai norėtų prekiauti žuvimis ne tik Klaipėdoje prie Danės upės, bet ir Melnragėje, Giruliuose, kitose vietose. Problema yra ta, kad sunkinamos priekrantės žvejų veiklos sąlygos. Kažkam Vilniuje šovė mintis, kad Baltijos jūroje reikia panaikinti priekrantės žvejų barus. Tai apsunkins sąlygas išgyventi žvejams", - pastebėjo P.Cirtautas.

Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos pirmininko Alfonso Bargailos nuomone, Klaipėdoje būtų žymiai daugiau šviežių ir pigesnių žuvų, jei tinkamai skirstytų kvotas. Dabar viena įmonė gauna beveik 80 proc. strimelių ir šprotų kvotų. Baltijos jūroje sugautos žuvys yra parduodamos Danijoje arba kvotos iškeičiamos į prastesnes žuvis.

Klaipėdos miesto tarybos Jūrinių ir vidaus vandenį reikalų komisijai, anot V.Bernoto, žvejų nesantaikos problemos yra žinomos. Ji ne kažką gali pakeisti, nes žuvų kvotas skirsto Žemės ūkio ministerijos padaliniai.

"Mums svarbu, kad Klaipėda kvepėtų šviežiomis žuvimis, būtų išskirtinis jūrinio verslo, ir jūrinės kultūros miestas. Padarę prekybos žuvimis tašką prie Danės upės, ieškosime kitų vietų Giruliuose, Melnragėje", - teigė V.Bernotas

 Svarbu, kad patys žvejai norėtų prekiauti žuvimis. O tas noras atrodo yra didžiulis.

"Kurie nori prekiauti žuvimis, tie randa būdų kaip jas parduoti. Vasarą laiveliai išplaukdavo į paplūdimius nuo Palangos iki Melnragės ir rūkytomis žuvimis prekiaudavo be jokių mokesčių. Manau, kad prekeivių žuvimis pajūryje yra pakankamai. Tik reikia įteisinti, kad prekyba būtų civilizuota", - pastebėjo Jūrinių ir vidaus vandenį reikalų komisijos narys Algirdas Grublys.    

 

 

Fotoreportažas
  • Žvejai noriai prekiauja žuvimis-Foto-nr-3085_3086.jpg
  • Žvejai noriai prekiauja žuvimis-Foto-nr-3085_3087.jpg
  • Žvejai noriai prekiauja žuvimis-Foto-nr-3085_3088.jpg
  • Žvejai noriai prekiauja žuvimis-Foto-nr-3085_3089.jpg
 
0
 
0

Pateikite papildomą informaciją susijusią su straipsniu "Žvejai noriai prekiauja žuvimis"

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.

"Albatrosas.lt" gali tapti kiekvieno jūros ošimui neabejingo žmogaus svetaine. Kartu su jos leidėjais kurk jūrines naujienas. Siųsk pranešimus, straipsnius, nuotraukas, vaizdo įrašus, filmus, knygų PDF. Jūsų informaciją analizuosime, skelbsime "Albatrosas.lt" svetainėje.

Prisegti failai:


* - privalomi laukai

Užpildę ir išsiuntę šią formą, suteikiate teisę "Albatrosas.lt" svetainėje be autorinių honorarų publikuoti ar kitokiais būdais ir pagal savo poreikius panaudoti gautą medžiagą. "Albatrosas.lt" pasilieka sau teisę redaguoti jūsų atsiųstą informaciją, išskyrus knygas, negarantuoja, kad visos nuotraukos, tekstai, vaizdo įrašai, filmai, knygos bus publikuoti.